Սաուդյան Արաբիան խնդրանքով դիմել է Իրաքին՝ իր նավթավերամշակման գործարանների (ՆՎԳ) համար 20 մլն բարել նավթ տրամադրելու մասին։ Այս մասին տեղեկացնում է The Wall Street Journal թերթը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
Պարբերականի տվյալներով՝ Էր Ռիադը Իրաքի State Oil Marketing Organization (SOMO) պետական ընկերությունից խնդրել է առնվազն 20 մլն բարել հում նավթ Սաուդյան Արաբիայում ՆՎԳ մատակարարումների ապահովման համար։
Ինչպես նշում է թերթը, սաուդյան Saudi Aramco ազգային նավթային ընկերությունում հրաժարվել են մեկնաբանել այս տեղեկությունը։ Այնինչ, SOMO-ի նավթի վաճառքի գծով փոխտնօրեն Ալի Նազար Շաթարը հայտարարել է որեւէ պայմանագրի բացակայության մասին իր ընկերության եւ Saudi Aramco-ի միջեւ՝ ածխաջրածինների մատակարարման մասին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Saudi Aramco-ի երկու խոշոր ձեռնարկություններն Աբքաիկում եւ Հուրայսում գրոհի են ենթարկվել սեպտեմբերի 14-ի գիշերը։ Հարձակման պատասխանատվությունն ստանձնել են Եմենի «Անսար Ալլահ» շարժման ապստամբ հուսիները, որոնք հայտարարել են, որ դիվերսիայի ժամանակ օգտագործվել է 10 անօդաչու թռչող սարք պայթուցիկներով լիցքավորված։ Պայթյունների եւ հրդեհների հետեւանքով նավթի աշխարհում ամենամեծ արտահանողի արդյունահանումը նվազել է օրական 5,7 մլն բարելով՝ 9,8 մլն բարելի փոխարեն։
Արտադրության նվազած ծավալների կեսը հաջողվել է վերականգնել սեպտեմբերի 17-ի երեկոյան։ Նավթարդյունահանման նախկին մակարդակներին Սաուդյան Արաբիան հույս ունի վերադառնալ հոկտեմբերին։ Նավթի մատակարարումները լիովին վերականգնվել են ի հաշիվ պաշարների օգտագործման։ Միջադեպն առաջ է բերել համաշխարհային պատմության մեջ նավթարդյունահանման հետ կապված ամենախոշոր խափանումները։

Саудовская Аравия обратилась к Ираку с просьбой предоставить 20 млн баррелей нефти для снабжения своих нефтеперерабатывающих заводов (НПЗ). Об этом сообщает газета The Wall Street Journal со ссылкой на источники.
По данным издания, Эр-Рияд запросил у иракской государственной компании State Oil Marketing Organization (SOMO) по меньшей мере 20 млн баррелей сырой нефти для обеспечения поставок на НПЗ в Саудовской Аравии.
Как отмечает газета, в саудовской национальной нефтяной компании Saudi Aramco отказались комментировать данную информацию. Между тем заместитель руководителя по продажам нефти в SOMO Али Назар Шатар заявил об отсутствии каких-либо контрактов на поставки углеводородов между его компанией и Saudi Aramco, передает ТАСС
Два крупнейших предприятия Saudi Aramco в Абкаике и Хурайсе были атакованы в ночь на 14 сентября. Ответственность за нападение взяли на себя мятежники-хуситы из йеменского движения «Ансар Аллах», заявившие, что в диверсии были использованы 10 начиненных взрывчаткой беспилотников. В результате взрывов и пожаров, вызванных ударами, добыча крупнейшего в мире экспортера нефти упала на 5,7 млн баррелей в сутки из 9,8 млн баррелей в сутки.
Половину из утерянных объемов производства удалось восстановить к вечеру 17 сентября. Вернуться к прежним уровням добычи Саудовская Аравия рассчитывает к октябрю. Поставки нефти полностью возобновлены за счет использования запасов. Инцидент вызвал крупнейшие в мировой истории перебои с добычей.