Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հմտորեն էր «խաղում» ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ նրան ոչ ճշգրիտ տեղեկատվություն տրամադրելով, հայտարարել է նախկին պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը, հայտնում է AFP-ը։
Նրա խոսքերով, Նեթանյահուն գործում էր Մաքեավելիի ոճով, եւ հնարավոր է՝ ապատեղեկացնում էր Թրամփին։ «Գործ ունենալով Բիբիի (Նեթանյահու) հետ՝ միշտ օգտակար է առողջ սկեպտիցիզմ դրսեւորել նրա հետ զրույցներում»,- նշել է նա։
«Նա դա անում էր նախագահի հետ՝ փորձելով համոզել նրան «մենք լավ տղաներ ենք, նրանք վատ տղաներ են»։ Ավելի ուշ մենք դա հասկացրեցինք նախագահին, որպեսզի նա հասկանա, որ իր հետ խաղում են»։ Ինձ անհանգստացնում է, որ դաշնակիցը, որն այդքան մտերիմ եւ կարեւոր է մեզ համար, այդպես է վարվում մեզ հետ»,- ասել է Թիլերսոնը։
Այս տարի երկու նախընտրական քարոզարշավների ժամանակ Նեթանյահուն ընդգծում էր իր ջերմ հարաբերությունները Թրամփի հետ։ Նեթանյահուն վաղուց էր պնդում, որ ԱՄՆ-ը պետք է Իրանի հանդեպ կոշտ լինի՝ խնդիր, որը հանգեցրեց նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի հետ բաց լարվածության։ Նա եւս բազմիցս հայտարարում էր գրավված Արեւմտյան ափի անեքսիայի մասին։
Թիլերսոնը հայտարարել է, որ հավանում է իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության երկու պետությունների սկզբունքով լուծումը՝ գաղափար, որը հազիվ թե ներառվի Թրամփի փեսա եւ խորհրդական Ջարեդ Քուշների խաղաղ ծրագրում։

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху умело «играл» президентом США Дональдом Трампом, предоставив ему неточную информацию, заявил бывший госсекретарь Рекс Тиллерсон, передает AFP.
По его словам, Нетаньяху действовал в стиле Макиавелли и возможно дезинформировал Трампа.  «Имея дело с Биби (Биньямин Нетаньяху – ред.), всегда полезно проявлять здоровый скептицизм в своих беседах с ним», - отметил он.
«Он проделывал это пару с президентом, пытаясь убедить его «мы хорошие парни, они плохие парни». Позже мы дали понять это президенту, чтобы он понял, что с ним играют», - отметил Тиллерсон. «Меня беспокоит, что союзник, который так близок и важен нам, делает это с нами», - сказал он.
Во время двух избирательных кампаний в этом году Нетаньяху подчеркивал  свои теплые отношения с Трампом. Нетаньяху давно настаивал на жесткой линии США по Ирану - проблеме, которая привела к открытой напряженности с бывшим президентом Бараку Обамой. Он также неоднократно заявлял об аннексии частей оккупированного Западного берега.
Тиллерсон заявил, что поддерживает решение израильско-палестинского конфликта по принципу  двух государств - идея, которая вряд ли  будет включена мирный план, разработанный  Джаредом Кушнером, зятем и советником Трампа.