Հայտնի ֆրանսիացի դերասան Շառլ Ժերարը մահացել է 92 տարեկան հասակում, Փարիզի հիվանդանոցներից մեկում, հայտնում է France Presse-ը։
Ժերարը հայտնի է նրանով, որ ռեժիսոր Կլոդ Լելուշի ամենասիրած դերասաններից մեկն էր։ Ռեժիսորը նրան նկարահանել է իր մոտ 20 ֆիլմերում։ Ինչպես նշում է գործակալությունը, դերասանը նաեւ մտերիմ էր Ժան Պոլ Բելմոնդոյի հետ, որի հետ երիտասարդ տարիներին բոքսով էր զբաղվել ռինգում։ Մարզումներից մեկի ժամանակ Բելմոնդոն պատահաբար կոտրել էր Ժերարի քիթը, որը հետագայում յուրօրինակ այցեքարտ դարձավ դերասանի համար։
Դերասանն ավելի շատ հիշվել է Կլոդ Զիզիի «Հրեշը», Ֆրենսիս Վեբերի «Խաղալիք», Կլոդ Լելուշի «Տղամարդը եւ կինը․ 20 տարի անց» եւ շատ այլ ֆիլմերում երկրորդական դերերի կատարմամբ։
Ժերարը ծնվել է 1926թ․ դեկտեմբերի 1-ին՝ Մարսելում, հայկական ընտանիքում։ Նրա իսկական ազգանունը Աճեմյան էր։

Известный французский актер Шарль Жерар умер в возрасте 92 лет в одной из больниц Парижа, сообщает ТАСС со ссылкой на  агентство France Presse.
Жерар известен тем, что был одним из любимых актеров режиссера Клода Лелюша, который снял его почти в 20 своих картинах. Как указывает агентство, актер также дружил с Жан-Полем Бельмондо, с которым в молодости боксировал на ринге. Во время одного из поединков Бельмондо случайно сломал Жерару нос, который впоследствии стал своего рода визитной карточкой актера.
Актер запомнился второстепенными ролями во французских фильмах Клода Зизи «Чудовище» (1977), Франсиса Вебера «Игрушка», Клода Лелюша «Мужчина и женщина: 20 лет спустя» и многих других.
Жерар родился 1 декабря 1926 года в Марселе в семье выходцев из Армении, его настоящая фамилия была Ачемян.