Ամուլսարի պաշտպանները այսօր՝ սեպտեմբերի 20-ին, դասադուլ և գործադուլ են հայտարարել Ջերմուկում։ Դասադուլ է նաև Գնդեվազի դպրոցում։
Հիշեցնենք, որ Ամուլսարի պաշտպանները Երեւանում ընթացող ակցիայի ժամանակ սեպտեմբերի 20-ը հռչակեցին բնապահպանական մոբիլիզացիայի եւ արդարության օր։ Հենց սեպտեմբերի 20-ին են Ջերմուկի բնակիչները եւ Ամուլսարի պաշտպանները նշանակել երկրի կառավարության համար այն վերջնաժամկետը, երբ որոշում պետք է կայացվի Ամուլսարի մասին։
Նշենք, որ այսօր մի շարք միջոցառումներ են նախատեսվում բոլոր նրանց կողմից, ովքեր դեմ են հանդես գալիս Ամուլսարի շահագործմանը։ Միջոցառումների թվում հեծանվաերթ՝ «Ամուլսարը մնալու է սար՝ հենց Քո՛ շնորհիվ, Քայլ արա՝ հեծանիվ քշիր» կարգախոսով, մոտոերթ՝ ընդդեմ Ամուլսարի հանքի շահագործման, Մանկասայլակներով երթ, Ամուլսարի պաշտպանները ֆլեշմոբեր են իրականացնում՝ փակցնելով «ԱմուՐսար», Save Amwulsar գրառմամբ պաստառներ։
Երեւանում Հայկական բնապահպանական ճակատը բնապահպանական մոբիլիզացիայի օրվա մեկնարկը տալու է Մաշտոցի պուրակից, ժամը 13։00-ին։
Ժամը 18։30-ին Երևանում միջոցառումներ անկացացնող բոլոր խմբերը կմիանան Օպերայի մոտ, Արամ Խաչատրյանի արձանի շրջակայքում, որտեղից կսկսվի երթը։

С утра 20 сентября защитники Амулсара, как это было анонсировано на встрече 10 дней назад, начали мирные акции протеста. В Джермуке и селе Гндеваз объявлены забастовки, в том числе в школах.
Напомним, что последним сроком для решения по вопросу эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения было объявлено 20 сентября как день экологической мобилизации.
В числе акций велопробег, мотопробег, флешмоб. В 13:30 экологи, эксперты, представители гражданского общества начнут акцию в Ереване от сквера Маштоца. В 18:30 все группы, участвующие в дне экологической мобилизации, соберутся около Оперного театра у памятника Араму Хачатуряну.
Напомним также, что правительство пока не приняло окончательного решения, однако премьер-министр Никол Пашинян неоднократно заявлял, что для запрета на эксплуатацию рудника нет правовых оснований.
Экологи с этим утверждением не согласны, они приводят множество обоснований потенциальных угроз, в том числе регионального масштаба, а также доводы о том, что первоначальное разрешение компания «Лидиан» получила с нарушениями.