Խաչատուրյան քույրերը դասերի չեն հաճախում, պատրաստվում են դատական նիստին եւ հոգեբանական աջակցության կարիք ունեն: Այս մասին հայտարարել է Մոսկվայի Հանրային դիտորդական հանձնաժողովի ղեկավարի տեղակալ Եվա Մերկաչեւան, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Խաչատուրյան քույրերը դասերի չեն հաճախում, պատրաստվում են դատական գործընթացին, ծանոթացել են գործի նյութերին: Նյութերի ուսումնասիրությունից հետո նրանք ծանր վիճակում են, հոգեբանական աջակցության կարիք ունեն: Ցավալի է, որ նրանք գործի նյութերին ծանոթացել են առանց հոգեբանի ներկայության»,- պատմել է նա:
Իրավապաշտպանի կարծիքով՝ կրտսեր քույրը չի պատժվի, քանի որ հանցանքի կատարման պահին անմեղսագիտակ է ճանաչվել, ավագ քույրը ոչ մի հարված չի հասցրել, այդ պատճառով նրա նկատմամբ հոդվածը, հավանաբար, կվերակազմավորվի, իսկ մյուս քույրը, ինչպես ցույց է տվել փորձաքննությունը, մյուսներից ավելի շատ է բռնության ենթարկվել:
«Հենց նրան է հայրն ասել, որ նա կզբաղեցնի մոր տեղը, կդառնա իր կինն ու երեխաներ կունենա: Կարծում եմ՝ դատարանն այդ ամենը հաշվի կառնի»,- նշել է Մերկաչեւան:
Մեծ արձագանք ստացած սպանությունը կատարվել է անցյալ տարվա հուլիսի 27-ին. Քննության վարկածով՝ 3 քույրերը 57-ամյա հորը սպանել են Մոսկվայի Ալտուֆեւյան խճուղու վրա գտնվող իրենց բնակարանում: Հանցանքի պահին քույրերը 17, 18 եւ 19 տարեկան էին: Ընթացիկ տարվա հունիսին նրանց մեղադրանք էր առաջադրվել նախնական դավադրությամբ սպանություն կատարելու համար: Օգոստոսին հետաքննությունը հաստատել էր, որ Միխայիլ Խաչատուրյանը բռնություն էր գործադրել աղջիկների նկատմամբ:

Сестры Хачатурян не учатся, готовятся к заседанию и нуждаются в психологической помощи, сообщила замглавы Общественной наблюдательной комиссии (ОНК) Москвы Ева Меркачева, передает РИА Новости
«На сегодняшний день сестры Хачатурян сидят дома, не учатся, пытаются подготовиться к грядущему судебному процессу, закончили ознакомление с материалами дела. Изучение материалов пошатнуло их состояние. Сейчас им тяжело, нужна психологическая помощь. Жалко, что они ознакомлялись с делом не вместе с психологом», - рассказала Меркачева.
По мнению правозащитницы, младшая сестра Хачатурян не будет наказана, потому что она признана невменяемой в момент совершения преступления, старшая не наносила ни одного из ударов, поэтому ей, вероятно, переквалифицируют статью, а средняя, как показал экспертиза, больше других подвергалась насилию.
«Именно средней сестре отец говорил, что она займет место матери, станет его женой и будет рожать ему детей. Думаю, суд все это учтет», - отметила Меркачева.
Резонансное убийство было совершено 27 июля прошлого года: как считает следствие, три сестры зарезали 57-летнего отца в их квартире на Алтуфьевском шоссе в Москве. Следствие предъявило сестрам Хачатурян самую тяжкую из всех возможных квалификаций - обвинение в убийстве группой лиц по предварительному сговору. Максимальное наказание по этой статье УК РФ – пожизненное лишение свободы.