Խաչատուրյան քույրերը դասերի չեն հաճախում, պատրաստվում են դատական նիստին եւ հոգեբանական աջակցության կարիք ունեն: Այս մասին հայտարարել է Մոսկվայի Հանրային դիտորդական հանձնաժողովի ղեկավարի տեղակալ Եվա Մերկաչեւան, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Խաչատուրյան քույրերը դասերի չեն հաճախում, պատրաստվում են դատական գործընթացին, ծանոթացել են գործի նյութերին: Նյութերի ուսումնասիրությունից հետո նրանք ծանր վիճակում են, հոգեբանական աջակցության կարիք ունեն: Ցավալի է, որ նրանք գործի նյութերին ծանոթացել են առանց հոգեբանի ներկայության»,- պատմել է նա:
Իրավապաշտպանի կարծիքով՝ կրտսեր քույրը չի պատժվի, քանի որ հանցանքի կատարման պահին անմեղսագիտակ է ճանաչվել, ավագ քույրը ոչ մի հարված չի հասցրել, այդ պատճառով նրա նկատմամբ հոդվածը, հավանաբար, կվերակազմավորվի, իսկ մյուս քույրը, ինչպես ցույց է տվել փորձաքննությունը, մյուսներից ավելի շատ է բռնության ենթարկվել:
«Հենց նրան է հայրն ասել, որ նա կզբաղեցնի մոր տեղը, կդառնա իր կինն ու երեխաներ կունենա: Կարծում եմ՝ դատարանն այդ ամենը հաշվի կառնի»,- նշել է Մերկաչեւան:
Մեծ արձագանք ստացած սպանությունը կատարվել է անցյալ տարվա հուլիսի 27-ին. Քննության վարկածով՝ 3 քույրերը 57-ամյա հորը սպանել են Մոսկվայի Ալտուֆեւյան խճուղու վրա գտնվող իրենց բնակարանում: Հանցանքի պահին քույրերը 17, 18 եւ 19 տարեկան էին: Ընթացիկ տարվա հունիսին նրանց մեղադրանք էր առաջադրվել նախնական դավադրությամբ սպանություն կատարելու համար: Օգոստոսին հետաքննությունը հաստատել էր, որ Միխայիլ Խաչատուրյանը բռնություն էր գործադրել աղջիկների նկատմամբ:

The Khachaturyan sisters don’t attend classes, are preparing for the trial and are in need of psychological support. This is what Deputy Head of the Public Oversight Commission of Moscow Eva Merkacheva announced, reports RIA Novosti.
“The Khachaturyan sisters don’t attend classes, are preparing for the trial and have become familiar with the case materials. After examining the materials, they are in dire condition and in need of psychological support. It is painful that they became familiar with the case materials without the presence of a psychologist,” she said.
According to Merkacheva, the younger sister won’t be punished since she was declared irresponsible at the moment of committal of the crime, the elder sister hadn’t caused harm, and the other sister, based on the expert examination, was exposed to violence more than the other sisters.
“The father had told her that she would replace her mother, become his wife and have children. I believe the court will take all this into consideration,” Merkacheva said.
The murder, which became highly resonant, was committed on July 27, 2018. Based on the examination, the three sisters killed their 57-year-old father in their apartment located at Altufev Highway in Moscow. At the moment of the crime, the sisters were 17, 18 and 19 years old. In June 2019, they were charged with murder committed following a premeditated conspiracy. In August, investigators confirmed that Mikhail Khachaturyan had used violence against the girls.