Միչիգանի եւ Արիզոնայի համալսարանների գիտնականները եզրակացության են եկել, որ ապագայում գլոբալ տաքացման արագությունը կաճի: Հետազոտողներին առաջին անգամ հաջողվել է մոդելավորել վաղ էոցենում (մոտ 56 մլն տարի առաջ) էքստերմալ տաքացումը, որը, ինչպես ակնկալվում է, ապագայում կկրկնվի, հաղորդում է Lenta-ն՝ հղում անելով Science Daily պարբերականին:
CESM1.2. կլիմայական մոդելի օգնությամբ հետազոտողները հայտնաբերել են, որ տաքացման արագությունը կտրուկ աճում է մթնոլորտում ածխաթթու գազի մակարդակի աճի հետ մեկտեղ: Գործոններից մեկը, որով բացատրվում է Երկրի կլիմայական համակարգի զգայունությունը, ամպային շերտն է: Էոցենում մթնոլորտի անթափանցելիության եւ ամպամածության նվազեցումն ուժգնացրել է ածխաթթու գազից առաջացած տաքացումը: Նման հավելյալ պայմաններ են նկատվում նաեւ այսօր, սակայն կլիմայի զգայունությունը չի հասնի էոցենի մակարդակին ներկայիս սերնդի կյանքի ընթացքում:
Վաղ էոցենը (մոտ 48–56 մլն տարի առաջ) ամենատաքն էր Երկրի պատմության ընթացքում վերջին 66 մլն տարում: Հայտնի է որպես պալեոցեն-էոցեն ջերմային առավելագույն, որը բնութագրվում էր կտրուկ տաքացմամբ եւ հանգեցրեց բազմաթիվ տեսակների ոչնչացմանը: Երկրի ջերմաստիճանն այդ ժամանակ ըստ Ցելսիուսի 14 աստիճանով բարձր էր, քան այսօր: Ածխաթթու գազի մակարդակը կազմում էր 1000 մաս միլիոնի մեջ, ինչը երկու անգամ գերազանցում է ներկայիս մակարդակը:
Կլիմայաբանների կարծիքով՝ եթե ոչինչ չարվի ածխաթթու գազի արտանետման կրճատման համար, ապա դարավերջին դրա մակարդակը կարող է կրկին հասնել 1000 մասի:
CESM1.2-ը կլիմայական մոդլներից մեկն էր, որն օգտագործում էին կլիմայի փոփոխության հարցերով փորձագիտական միջկառավարական խմբի 5-րդ զեկույցի պատրաստման ժամանակ: Պալեոկլիմատիկ տվյալներին համապատասխան վաղ էոցենում տաքացումը մոդելավորելու կլիմայական մոդելի ունակությունը ցույց է տալիս կլիմայի ապագա փոփոխությունների մասին կանխատեսումների իրատեսականությունը:

Ученые Университета Мичигана и Университета Аризоны (США) пришли к выводу, что в будущем скорость глобального потепления возрастет. Исследователи впервые успешно смоделировали экстремальное потепление в раннем эоцене (около 56 миллионов лет назад), которое, как ожидается, может повториться в будущем, сообщает Lenta   со ссылкой на издание Science Daily.
С помощью климатической модели CESM1.2. исследователи обнаружили, что скорость потепления резко возрастает с ростом уровня углекислого газа в атмосфере. Одним из факторов, который объясняет высокую чувствительность климатической системы Земли, является облачный покров. Уменьшение облачности и непрозрачности атмосферы в эоцене усилило потепление, вызванное углекислым газом. Схожие дополнительные условия наблюдаются и сегодня, однако чувствительность климата уровня эоцена не будет достигнута при жизни нынешнего поколения.
Ранний эоцен (примерно 48–56 миллионов лет назад) был самым теплым периодом в истории Земли за последние 66 миллионов лет. Он начался с палеоцен-эоценового термического максимума, который характеризуется резким потеплением, ставшим причиной вымирания многих видов. Температура поверхности Земли была на 14 градусов Цельсия выше, чем сегодня. Уровень углекислого газа составлял 1000 частей на миллион, что в два раза превышает нынешний уровень.
По мнению климатологов, если ничего не будет сделано для сокращения выбросов углекислого газа, то к концу века его уровень может вновь достичь 1000 частей на миллион.
CESM1.2 была одной из климатических моделей, которую использовали при подготовке пятого оценочного доклада Межправительственной группы экспертов по изменению климата. Ее способность моделировать потепление в раннем эоцене в соответствии с палеоклиматическими данными указывает на реалистичность прогноза о будущих изменениях климата.