Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլան:
«Անկախության օրվա տոնակատարություններն ինձ հաճելի առիթ են պարգեւում՝ ուղղելու Ձեզ իտալացի ժողովրդի անկեղծ շնորհավորանքները, Հայաստանի Հանրապետության համար բարեկեցիկ ապագայի իմ անձնական բարեմաղթանքների հետ միասին:
Ընդհանուր հարուստ պատմական իրադարձություններից սկիզբ առած Երեւանի եւ Հռոմի խորը բարեկամական կապերն արտառոց հարստություն են, մի ժառանգություն, որից մեր ժողովուրդները շարունակում են օգտվել` միշտ ավելի բուռն եւ եռանդուն հարաբերություններ կառուցելու ու զարգացնելու համար:
Մեր հանդիպումների հաճելի հիշողություններով եւ Ձեզ պետական այցով Քվիրինալյան պալատում ընդունելուն սպասելով՝ վերստին հղում եմ անձամբ Ձեր եւ բոլոր հայերի բարեկեցության իմ ջերմ մաղթանքները»:

President of Italy Sergio Matarella has conveyed a congratulatory message to President of Armenia Armen Sarkissian on the occasion of Independence Day of the Republic of Armenia. The message particularly reads as follows:
“The Independence Day celebrations serve as a pleasant occasion for me to convey the sincere congratulatory remarks of the Italian people and my personal wishes for the prosperous future of the Republic of Armenia.
The deep friendly ties between Yerevan and Rome, the foundation for which was laid with the rich, common historical events, are an extraordinary wealth, a heritage from which our nations continue to benefit in order to build and enhance more impetuous and vigorous relations.
With pleasant memories of our encounters and with the hope to receive you at the Quirinal Palace during your state visit, once again, I convey my warm wishes for your and all Armenians’ welfare.”