Աբխազիայի գերագույն դատարանը (ԳԴ) օրինական է համարել ԿԸՀ որոշումը հանրապետության նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլում գործող նախագահ Ռաուլ Խաջիմբայի հաղթանակի մասին։ Նրա ընդդիմախոսին՝ «Ամցխարա» («Տոհմական կրակներ») կուսակցությունից նախագահի ընդդիմադիր թեկնածու Ալխաս Կվիցինիային մերժել են՝ չբավարարելով նրա՝ քվեարկության արդյունքների չեղարկման հայցը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Դատարանը որոշեց չբավարարել ԿԸՀ-ին ուղղված Կվիցինիայի հայցը նրա որոշումն անօրինական ճանաչելու մասին»,- ասել է դատավոր Հենրի Գամիսոնիան։ Դատարանը կարդացել է որոշման միայն եզրափակիչ հատվածը։
Անցած շաբաթ Աբխազիայի նախագահի ընտրություններում պարտված Կվիցինիան հայց էր ներկայացրել քվեարկության արդյունքների չեղարկման մասին։ Համաձայն ԿԸՀ վերջնական տվյալների՝ Խաջիմբան ընտրությունների երկրորդ փուլում, որը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 8-ին, հավաքել է ընտրողների ձայների 47,39 տոկոսը (39 հազար 793), Կվիցինիան՝ 46,17 տոկոս (38 հազ. 766), տարբերությունը 1027 ձայն է։ «Բոլորի դեմ» տրվել է 3155 ձայն։
Կվիցինիայի կարծիքով՝ «Աբխազիայի նախագահի ընտրությունների մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի համաձայն՝ Խաջիմբան չպետք է համարվի պետության ընտրյալ նախագահ, քանի որ հավաքել է ավելի քիչ ձայն, քան ընդհանուր առմամբ Կվիցինիան եւ «բոլորի դեմ» կետը։ Համաձայն օրենքի հոդվածի՝ ընտրությունների երկրորդ փուլի հաղթող է համարվում այն թեկնածուն, որը հավաքել է ավելի շատ ձայն իր օգտին, քան տրվել է նրա դեմ։ Միեւնույն ժամանակ, հոդվածում չի ճշտվում, թե պետք է արդյոք մեկտեղել «բոլորի դեմ» ձայները տանուլ տված թեկնածուի ձայների հետ։
ԿԸՀ-ն ու նախագահ Խաջիմբան չեն համաձայնել Կվիցինիայի փաստարկների հետ, սակայն խոստովանել են բողոքարկման նրա իրավունքը:
Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ Կվիցինիան մտադիր է վճռաբեկության կարգով բողոքարկել Գերագույն դատարանի որոշումը:
«Դատարանի որոշմանը համամիտ չենք եւ անպայման կբողոքարկենք որոշումը: Նման դատական ակտը գոյություն ունենալու իրավունք չունի»,- ասել է նրա փաստաբան Ինգա Գաբիլայան:
Ընդ որում, քաղաքական գործիչն ասել է, որ Գերագույն դատարանի որոշումը սպասելի էր:
«Որոշումը սպասելի էր: Մենք կխորհրդակցենք, մեր ընդդիմադիր գործունեությունն առավել կոշտ ու կազմակերպված կլինի»,- ասել է Կվիցինիան:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք աջակիցներին կոչ կանի ակցիաներ կազմակերպել, Կվիցինիան ասել է. «Կյանքը ցույց կտա»:

Верховный суд (ВС) Абхазии признал законным решение ЦИК о победе действующего президента Рауля Хаджимбы во втором туре выборов главы республики. Его оппоненту - оппозиционному кандидату в президенты от партии «Амцахара» ("Родовые огни") Алхасу Квицинии отказано в удовлетворении иска об отмене итогов голосования, передает ТАСС.
«Суд решил в удовлетворении иска Квицинии к ЦИК о признании решения незаконным отказать», - сказал судья Генри Гамисония. Суд зачитал только резолютивную часть решения.
На прошлой неделе проигравший выборы президента Абхазии Квициния подал иск об отмене итогов голосования. Согласно окончательным данным ЦИК, Хаджимба набрал во втором туре выборов, состоявшемся 8 сентября, 47,39% голосов избирателей (39 тыс. 793), Квициния - 46,17% (38 тыс. 766), разница составила 1027 голосов. "Против всех" подано 3155 голосов избирателей.
По мнению Квицинии, в соответствии со статьей 19 закона "О выборах президента Абхазии" Хаджимба не должен считаться избранным главой государства, так как набрал меньше голосов, чем суммарно сам Квициния и пункт "против всех". Согласно статье закона, победителем во втором туре выборов считается кандидат, набравший больше голосов за себя, чем поданных против него. При этом в статье не уточняется, следует ли суммировать голоса "против всех" с голосами проигравшего кандидата.
ЦИК и президент Хаджимба не согласились с доводами Квицинии, но признали его право на обжалование.
Позже стало известно, что Квициния намерен обжаловать в кассационном порядке решение Верховного суда. «С решением суда мы не согласны и обязательно обжалуем. Такой судебный акт не имеет права на существование», - сказала его адвокат Инга Габилая.
При этом политик назвал решение Верховного суда ожидаемым. «Мы решение суда первой инстанции ожидали, - сказал Квициния - Мы не согласны, посовещаемся (по поводу обжалования), будем заниматься нашей оппозиционной деятельностью жестче, более организованно».