Եվրոպայում Բուդդա Մայտրեակի ամենամեծ արձանի բացման եւ օծման հանդիսավոր արարողությունը կայացել է կիրակի Կալմիկիայի մեծությամբ երկրորդ քաղաք Լագանիում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այսօր «Լագան Դարգելինգ խուրուլ» խուրուլական համալիրի տարածքում կայացել է Եվրոպայում Բուդդա Մայտրեայի ամենամեծ արձանի բացման եւ օծման հանդիսավոր արարողությունը: Դրա բարձրությունը 12.5 մետր է, քաշը՝ 30 տոննա: Բուդդա Մայտրեան ապագայի Բուդդան է, որը մեր աշխարհ կգա եւ կդառնա հաջորդ Բուդդան Բուդդա Շաքիամունիից հետո, եւ ինչպես Բուդդա Շաքիամունին, կշնորհի տառապանքներից ազատող ուսմունք»,-ասել են մամուլի ծառայությունում:
Արձանը ստեղծված է բոլոր կանոնների համաձայն. ներսում տեղադրված են հատուկ օծված նյութեր, աղոթքներով տեքստեր, սրբազան վայրերից բերված հող ու թանկարժեք հաբեր, որոնք խորհրդանշում են Բուդդայի մարմինը, խոսքն ու միտքը: Մամուլի ծառայությունում նշել են, որ արձանը ստեղծվել է հանրապետության բնակիչների եւ հավատացյալների նվիրատվությունների միջոցով:
Այժմ Կալմիկիայում կան շուրջ 40 խուրուլական համալիրներ, եւ ոչ մեծ տաճարներ կան գրեթե յուրաքանչյուր շրջանում: Հանրապետությունում նաեւ տեղակայված է Ռուսաստանում եւ Եվրոպայում խոշորագույն բուդդիստական տաճարը՝ «Բուդդա Շաքիամունիի ոսկե վանքը». այդ խուրուլը բացվել էր Էլիստում 2005 թվականի դեպտեմբերի 27-ին: Դրանում է գտնվում Բուդդա Շաքիամունիի Եվրոպայում ամենաբարձր՝ 9-մետրանոց արձանը, որը պատված է նրբաթերթ ոսկով: Դա նաեւ միակ բուդդիստական տաճարն է, որում կան Նալանդա հնագույն բուդդիստական համալսարանի մեծագույն գիտնականների բրոնզե արձանները, որոնք ստեղծվել էին  դալայ լամա XIV-ի խորհրդով:

Торжественная церемония открытия и освящения самой большой в Европе статуи Будды Майтреи (Будда Грядущего), состоялась в воскресенье во втором по величине городе Калмыкии Лагани, сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу  центрального хурула (храма) «Золотая обитель Будды-Шакьмуни».
«Сегодня на территории хурульного комплекса «Лагань Даргьелинг хурул» состоялось торжественное открытие и освящение самой большой в Европе статуи Будды Майтреи. Ее высота 12,5 метров, вес - 30 тонн. Майтрея - Будда грядущего времени, который прибудет в наш мир и станет следующим Буддой после Будды Шакьямуни и также, как и Будда Шакьямуни, дарует учение, избавляющее от страданий», - сказали в пресс-службе.
Статуя, покрытая золотой краской, сделана с учетом всех канонов, внутри - заложены специальные освященные субстанции, тексты с молитвами, горсти земли со святых мест и драгоценные пилюли, символизирующие тело, речь, ум Будды. В пресс-службе отметили, что статуя возводилась на пожертвования жителей республики и верующих.
Сейчас в Калмыкии около 40 хурульных комплексов, небольшие храмы есть практически в каждом районе. Также в республике расположен крупнейший буддийский храм в России и Европе «Золотая обитель Будды Шакьямуни», этот хурул был открыт в Элисте 27 декабря 2005 года. В нем находится самая высокая в Европе девятиметровая статуя Будды Шакьямуни, покрытая сусальным золотом. Также, это единственный буддийский храм, где есть 17 бронзовых скульптур величайших ученых (пандитов) древнего буддийского университета Наланда, которые были созданы по совету далай-ламы XIV.