ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը պատասխանել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Լոս Անջելեսում արված հայտարարությանը. տեղեկացնում է hraparak.am-ը:
Վանեցյանի պատասխանում, մասնավորապես, ասվում է.
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լոս Անջելեսում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում կրկին խոսել է բաների մասին, որոնցից քիչ է հասկանում։ Չնայած իմ հրաժարականից հետո նա դեռ շարունակում է մարդիկ ուղարկել ինձ մոտ, խնդրանքով` որոշ ժամանակ լռեմ, որպեսզի իրավիճակը հանդարտվի, բայց հիմա տեսնում եմ, որ հերթական անգամ խախտում է պայմանավորվածությունները եւ հանդես գալիս անհասկանալի, ըստ էության՝ ոչ մի բանի մասին պոպուլիստական հայտարարություններով։
Ակնհայտ է, որ հանրության տրամադրությունների վրա կարճատեւ ազդեցություն թողնելու ցանկությամբ տարված` Նիկոլ Փաշինյանը կրկին չի մտածում իր խոսքերի հետեւանքների մասին: Պատկերացնո՞ւմ եք, եթե հանկարծ ես սկսեմ խոսել առանց հետեւանքների մասին մտածելու։
Լավ, որքա՞ն կարելի է մոլորեցնել հանրությանը՝ առաջ տանելով այն թեզը, թե «ով մեզ հետ չի ազգի դավաճան է»։ Իսկ եթե որեւէ մեկը համաձայն չէ այդ պնդման հետ, ըստ վարչապետի, ուրեմն նախկինների պատվերով է գործում: Ասել եմ եւ նորից եմ կրկնում՝ չփորձեք ինձ կապել նախկինների հետ։
Տրամաբանական է, որ ռազմական գիտելիքներ չունեցող եւ զինվորականների մտածելակերպի, Հայրենիքի հանդեպ նրանց ունեցած պարտքի մասին մակերսային պատկերացումներ ունեցողները չեն կարող իմանալ սպայի պատվի եւ ուսադիրների նշանակության մասին: Ի դեպ հիշեցնեմ` համաձայն ՀՀ Սահմանադրության, ՀՀ վարչապետը ոչ պատերազմական դրության ժամանակ Գերագույն հրամանատար չէ: Ցավում եմ, որ այդքան հեռուն է գնացել:
Հրաժարականի մասին իմ հայտարարությունն ուշադիր ընթերցողը, համոզված եմ, հասկացել է՝ ինչ նկատի ունեի ես։ Ուստի վստահ պնդում եմ՝ ժամանակը ցույց կտա, թե ով կամ ինչը կհայտնվի աղբանոցում:
Հավատում եմ` մեր ժողովուրդը երբեք չի ընկճվելու ու այլեւս չի տրվելու մանիպուլյատիվ հայտարարությունների: Հրաժարականի իմ տեքստում ես ասել էի՝ թող այն լինի «Կանգ ա՛ռ»-ի սթափեցնող կոչ։ Մնացած բոլոր տարբերակներում կհաղթանակի Հայրենիքի հանդեպ պարտքը:

Artur Vanetsyan, former Director of the National Security Service of the Republic of Armenia, has responded to Prime Minister Nikol Pashinyan’s statement in Los Angeles, hraparak.am reported.
“RA Prime Minister Nikol Pashinyan, at the news conference that took place in Los Angeles, again spoke about things he understands a little,” Vanetsyan’s response reads, in particular. “Despite, after my resignation, he still continues to send people to me with a request to remain silent for a while so that the situation can calm down, now I see that he is yet again breaking the arrangements and making incomprehensible, in fact, populist statements about nothing.
“It is apparent that Nikol Pashinyan, eager to make a short-term impact on public sentiments, again does not think about the consequences of his words. Can you imagine if I suddenly start speaking without thinking about the consequences?
“All right, how long can one mislead the public by promoting the thesis that, ‘Whoever is not with us is a traitor of the nation?’ And if anyone disagrees with that assertion, according to the prime minister, then he works on the orders of the former ones. I have said and I repeat again: Do not attempt to link me with the former ones.
“It is logical that those with no military knowledge and the mindset of the military, with superficial understanding of their debt to the Homeland cannot know the honor of the officer and the meaning of epaulettes. By the way, let me remind: according to the RA Constitution, the RA prime minister is not a Supreme Commander during non-state of war. I regret that it has gone so far.
“A careful reader of my announcement on resignation, I am convinced, has understood what I had meant. So I confidently assert: Time will tell who, or what, will appear in the dump.
“I believe [that] our people will never be depressed and will no longer give in to manipulative statements. In the text of my resignation, I had said: Let it be a sobering call to ‘Stop!’ The debt to the Homeland will prevail in all other options.