Սեպտեմբերի 23-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ընդունել է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) առաջին փոխնախագահ Յուրգեն Ռիգտերինկի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրին՝ Տիգրան Ավինյանը շնորհակալություն է հայտնել ՎԶԵԲ-ին՝ հաստատված արդյունավետ համագործակցության համար, որը ներառում է ավելի քան 1,3 մլրդ եվրո արժողությամբ ներդրումային փաթեթ ու 178 ծրագրեր, ինչը նպաստել է Հայաստանում ավելի կայուն ֆինանսական հատվածի կառուցմանը, էներգետիկ համակարգի, ճանապարհային եւ ջրային ենթակառուցվածքների արդիականացմանը, ինչպես նաեւ երկրի մրցունակության բարձրացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Յուրգեն Ռիգտերինկը նշել է, որ Հայաստանը տպավորիչ վերափոխումների միջով է անցնում եւ իրենք պատրաստ են աջակցել երկրին էլ ավելի մեծ ձեռքբերումներ ունենալու գործում: Այս համատեքստում վերջինս վերհիշել է նաեւ սեպտեմբերի 20-ին «ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ ֆոնդ»-ի մեկնարկը, որի մասնակիցներից մեկն է ՎԶԵԲ-ը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՎԶԵԲ երկրի նոր՝ 2019-2024 թթ. ռազմավարությանը, որը ՎԶԵԲ խորհրդի նիստում հաստատման կդրվի նոյեմբերի վերջին: Քննարկվել են ռազմավարության համագործակցության առաջնահերթությունները, երկուստեք ընդգծվել է ծրագրերի իրականացման գործում դինամիկ գործելաոճը:
Փոխվարչապետ Ավինյանը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Բանկի ներդրումային փաթեթի մեծ մասը կենտրոնացած է մասնավոր հատվածում, ինչը ոչ միայն դաշտում ֆինանսների պակասը մեղմող  կարեւոր աղբյուր է, այլեւ նպաստում է կորպորատիվ կառավարման, հաշվետվողականության եւ թափանցիկության առաջադեմ մշակույթի առաջխաղացմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են պետություն-մասնավոր գործընկերության, տեղական կապիտալի շուկայի զարգացման, պետական մասնակցությամբ ընկերությունների բաժնետոմսերի սկզբնական տեղաբաշխման հետ կապված հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել ճանապարհային ու ջրային ենթակառուցվածքների, ինտենսիվ գյուղատնտեսության, վերականգնվող էներգետիկայի, հանրային տրանսպորտի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում առկա ծրագրերին եւ նոր նախաձեռնություններ մեկնարկելու հնարավորություններին:

Deputy Prime Minister Tigran Avinyan received the delegation led by First Vice-President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Jürgen Rigterink.
As reported the Government of Armenia, greeting the guest, Tigran Avinyan extended thanks to the EBRD for the effective cooperation (investment package costing more than 1.3 billion euros and 178 projects).
Expressing gratitude for the reception, Jürgen Rigterink stated that Armenia is undergoing impressive transformations and that the EBRD is ready to help the country make greater achievements and, in this context, recalled the launch of the EU-Armenia SME Fund on September 20.
The interlocutors touched upon the new 2019-24 EBRD Strategy for Armenia and discussed the priorities for cooperation. Deputy Prime Minister Avinyan attached importance to the fact that the focus of the Bank’s investment package is mostly on the private sector which not only serves as a major source for mitigating the lack of funding in the field, but also contributes to the advancement of the progressive culture of corporate management, accountability and transparency.
The interlocutors also touched upon the existing projects in the sectors of road and water infrastructures, intensive agriculture, renewable energy, public transport and information technologies and the opportunities for the launch of new initiatives.