Մարզպետների իրավասությունները կրկնօրինակում են այլ պետական հաստատությունների ներկայացուցիչների գործառույթները, սակայն առանց որեւէ պատշաճ գործունեության։ Այս մասին սեպտեմբերի 23-ին Տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերով ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց ԲՀԿ անդամ Սերգեյ Բագրատյանը։
Այսպես, նրա խոսքերով, որեւէ արտակարգ իրավիճակի առաջացման դեպքում մշտապես հարց է առաջանում՝ արդյոք դրա համար մարզպետնե՞րը պետք է պատասխան տան, թե նրանք ոչ մի բանի համար ոչ մի պատասխանատվություն չեն կրում։
«Մարզպետներն, իմ կարծիքով, ոչ մի հստակ գործառույթ չունեն, քանի որ այդ գործառույթները արդեն վաղուց բաշխվել են նախարարությունների միջեւ»,- ընդգծեց Բագրատյանը։
Ընդ որում, նա նշեց, որ մարզպետները հաճախ չեն կարողանում ազդեցություն ունենալ նույնիսկ համայնքների վրա։
«Հակառակ դեպքում, համայքի ղեկավարը կարող է ուղղակի վերցնել ու ասել, ասենք, «Դո՞ւ ով ես։ Գնա՛ գործիդ»»,- ասաց պատգամավորը։

Полномочия губернаторов дублируют функции представителей других государственных ведомств, но без какого-либо надлежащего функционирования. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы 23 сентября заявил депутат от партии «Процветающая Армения» Сергей Багратян.
Так, по его словам, в случае возникновения каких-либо чрезвычайных ситуаций постоянно возникает вопрос - должны ли за это отвечать губернаторы, или они ни за что не несут никакой ответственности?
«У губернаторов, на мой взгляд, нет никаких конкретных функций, поскольку эти самые функции уже давно были перераспределены между министерствами», - подчеркнул Багратян.
При этом он отметил, что губернаторы, зачастую, не могут оказать влияние даже на общины.
«В ином случае, руководитель общины просто может взять и сказать, дескать, «Ты кто такой? Иди по своим делам»», - посетовал депутат.