Եթե վարչապետը նման հոգևորականների անուններ գիտի, ապա պետք է տա այդ անունները։  Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արարատյան Հայրապետական թեմի Ս. Սարգիս եկեղեցու խորհրդակատար Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը` անդրադառնալով Լոս Անջելեսում Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը`  կապված եկեղեցու հետ:
«Ինձ թվում է` պետք է պարզաբանում լինի վարչապետի կողմից, եթե ինքը գիտի որեւէ այդպիսի հոգեւորականի, թող փակագծերը բացի, անուններ տա: Իսկ առհասարակ` ես չեմ կարծում, որ որեւէ հոգեւորական գործում է պետության դեմ, եթե այսօրվա քաղաքական պրոցեսներին ակնարկ կա, ապա որեւէ հոգեւորական քաղաքականության չի զբաղվում, իսկ եթե որեւէ հոգեւորական պետական դավաճանություն արեց, ապա պետք է շատ հստակ եւ կոնկրետ այդ ամենին եւ անուն, եւ գնահատական տրվի, այսինքն`ասվել է մի բան, որի փակագծերը դեռ պետք է բացվեն»,- ասաց Տեր Եսային:
Տեր Եսայի Արթենյանը կարծիքով` վարչապետը տարբեր ոլորտների հետ կապված մտահոգությունները պետք է տարանջատի եկեղեցու հետ կապված խնդիրներից, քանի որ եկեղեցին բացարձակապես քաղաքականությամբ չի զբաղվում:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 22-ին Լոս Անջելեսում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով պետություն-եկեղեցի հարաբերությունների վերաբերյալ հարցին, հայտարարել էր, որ «ծնկի կբերվեն այն հոգևորականները, որոնք ասում են՝ սա թույլ կառավարություն է, եկեք քանդենք ոտքի տակը»:

If the Prime Minister knows the names of such clergymen, he has to announce those names. This is what officiator of the St. Sargis Church of the Araratian Patriarchal Diocese, Father Yesayi Artenyan told Armenian News-NEWS.am, touching upon the statement that Nikol Pashinyan made about the Armenian Church during his speech in Los Angeles.
“I believe the Prime Minister needs to give a clarification. If he knows the names of such clergymen, he should announce those names. Overall, I don’t think any clergyman goes against the State. If he is hinting the political processes unfolding today, no clergyman is involved in politics. If any clergyman betrays the State, there has to be a clear and specific evaluation of that,” Father Yesayi said.
According to Father Yesayi, the Prime Minister needs to distinguish between his concerns about various sectors and the problems with the Armenian Church since the Church is not involved in politics at all.
During a September 22 press conference in Los Angeles, Prime Minister Nikol Pashinyan answered a question related to State-Church relations and declared that “clergymen who say that the current government is weak and should be destroyed, will be brought down to their knees”.