Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։
Սիլիկոնյան հովիտում Հայաստանի վարչապետն այցելել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ, մասնավորապես, կիսահաղորդիչ չիպերի դիզայնի ոլորտում առաջատար «Սինոփսիս» ընկերության կենտրոնակայան, որտեղ նրան դիմավորել է ընկերության նախագահ Չի Ֆուն Չանը։ «Սինոփսիս» ընկերությունը մասնաճյուղ ունի Հայաստանում՝ «Սինոփսիս Արմենիա»-ն, որն ունի շուրջ 700 աշխատակից եւ գործում է 2004 թվականից:
Չի Ֆուն Չանը ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը «Սինոփսիս» ընկերություն՝ նշելով, որ իրենք կարեւորում են Հայաստանի հետ համագործակցությունը եւ դրա շարունակական զարգացումը։ Նա ներկայացրել է ընկերության գործունեության ուղղությունները, ծրագրերը, նշել, որ «Սինոփսիս»-ն ունի 120 գրասենյակ աշխարհի տարբեր երկրներում եւ աշխատակիցների ընդհանուր թիվը շուրջ 13000 է։  Նրա խոսքով՝ «Սինոփսիս»-ը շարունակաբար ավելացնում է իր գործունեության ծավալները եւ այդ շրջանակում մտադիր է նաեւ Հայաստանում ընդլայնել գործունեության շրջանակը։ «Սինոփսիս-Արմենիա» ընկերության նախագահ Երվանդ Զորյանը, ով նույնպես մասնակցում էր ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը, նշել է, որ «Սինոփսիս-Արմենիա»-ն թե՛ ծրագրային, թե՛ կադրային առումով «Սինոփսիս»-ի կայուն զարգացող եւ արդյունավետ մասնաճյուղերից է եւ նախատեսում է տարեկան 100-ով ավելացնել աշխատակիցների թիվը։
Վարչապետ Փաշինյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ասել է, որ Հայաստանի համար «Սինոփսիս»-ն արժեքավոր գործընկեր է։ «Հայաստանի կառավարությունը տեխնոլոգիական ոլորտը հռչակել է առաջնահերթություն, եւ մենք կարեւորում ենք «Սինոփսիս» ընկերության հետ  համագործակցությունը։ Մենք հետաքրքրված ենք բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումների ներգրավմամբ, նոր աշխատատեղերի ստեղծմամբ, մասնագետների պատրաստմամբ եւ պատրաստ  ենք կառավարության գործիքակազմով խթանել այդ գործընթացը», - նկատել է Հայաստանի վարչապետը։ Վարչապետը նաեւ դրվատանքով է խոսել Սինոփսիս-Արմենիայի եւ Երեւանի Պոլիտեխնիկական համալսարանի տարիներ ի վեր գոյություն ունեցող համագործակցության մասին՝ նկատելով, որ այն ՏՏ ոլորտի խոշոր ընկերության կողմից կրթության եւ գիտության զարգացման ուղղությամբ արվող ներդրումների լավ օրինակ է։ Կարեւորելով ոսումնական հաստատությունների եւ գործատուների նման գործակցությունը, Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է կառավարության ծրագրերն ու նախաձեռնությունները տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, որոնք միտված են տեխնոլոգիական ստարտափերի եւ ներդրումների համար առավել նպաստավոր էկոհամակարգի ձեւավորմանը։
Կողմերը վերահաստատել են համագործակցության զարգացման պատրաստակամությունը եւ մտքեր փոխանակել հետագա համատեղ անելիքների շուրջ։ «Սինոփսիս» ընկերության նախագահ Չի Ֆուն Չանը նշել է, որ այս տարի «Սինոփսիս-Արմենիա»-ն նշում է հիմնադրման 15-ամյակը եւ հրավիրել վարչապետ Փաշինյանին՝ մասնակցելու այդ առիթով նոյեմբերին կայանալիք հանդիսավոր միջոցառմանը։
Հաջորդիվ ՀՀ վարչապետը հանդիպում է ունեցել Սիլիկոնյան հովտում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն ծավալող մի շարք ընկերությունների հայազգի ներկայացուցիչների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցում էին եւ՛ ակադեմիական, եւ՛ արդյունաբերական ուղղությունների պատասխանատուներ։
Կարեւորելով հանդիպումը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այն լավ հնարավորություն է փոխգործակցելու հնարավորությունները համատեղ քննարկելու համար։ Վարչապետն ընդգծել է, որ տեխնոլոգիական ոլորտը կառավարության գերակայություններից է, նպատակը՝ Հայաստանն ինտելեկտուալ երկրի վերածելն է։ Այդ ուղղությամբ ձեռնարկվել են մի շարք կոնկրետ քայլեր՝ Հարկային օրենսգրքի բարեփոխումներ, որոնք տարածվում են նաեւ ՏՏ ոլորտի ձեռնարկությունների վրա, տեխնոլոգիական ոլորտի ստարտափերի համար բարելավվում է օրենսդրությունը, բացի այդ, Հայաստանի ներկայիս տնտեսական աճի դինամիկան եւ ընթացիկ տնտեսական ցուցանիշները եւս լավ նախադրյալներ են՝ ՏՏ արդյունաբերության զարգացման համար։
Բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների հայազգի ներկայացուցիչները ողջունել են Հայաստանի վարչապետի այցը Սիլիկոնյան հովիտ եւ նշել, որ հետաքրքրված են Հայաստանում տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումներ իրականացնելու եւ գործունեություն ծավալելու հնարավորություններով: Նրանց խոսքով՝ այդ առումով ՀՀ վարչապետի ներկայացրած տեղեկատվությունը կարեւոր էր եւ օգտակար։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is on a working visit to the US.
In the Silicon Valley, the Armenian Prime Minister visited the Synopsys headquarters, where he was greeted by the company's president Chi-Foon Chan. Synopsys has a branch in Armenia, Synopsys Armenia, which has about 700 employees and has been operating since 2004.
Chi-Foon Chan welcomed Nikol Pashinyan's visit to Synopsys, noting that they attach importance to cooperation with Armenia and its continued development. He presented the company's directions and plans, noting that Synopsys has 120 offices around the world and has a total staff of about 13,000. According to him, Synopsys is constantly expanding its operations and intends to expand its operations in Armenia. Yervand Zoryan, President of Synopsys Armenia, who also attended the meeting with the Prime Minister of Armenia, noted that Synopsys Armenia is one of Synopsys' steadily developing and efficient branches, plans to increase the number of employees by 100 per year.
PM Pashinyan thanked for the reception and said that for Armenia Synopsys is a valuable partner.
The Prime Minister also praised Synopsys-Armenia and Yerevan Polytechnic University for their long-standing cooperation, noting that it is a good example of investment in education and science by a large IT company. Highlighting the importance of such cooperation between educational institutions and employers, Nikol Pashinyan presented the government's programs and initiatives in the field of information and high technologies aimed at creating a more favorable ecosystem for technology startups and investments.
The parties reaffirmed their readiness to develop cooperation and exchanged views on further joint work. Synopsys CEO CChi-Foon Chan said that this year Synopsys Armenia is celebrating its 15th anniversary and inviting Prime Minister Pashinyan to attend a solemn event in November.
Later, the Prime Minister of Armenia met with representatives of a number of Armenian companies operating in the high-tech sector in Silicon Valley. The meeting was attended by both academics and industry leaders.
Highlighting the meeting, Nikol Pashinyan noted that it is a good opportunity to discuss opportunities for cooperation. The Prime Minister noted that the technology sector is one of the priorities of the government and the goal is to transform Armenia into an intellectual country. A number of concrete steps have been taken in this direction: Tax Code Reforms, which also extend to IT companies, technology startups are improving legislation, besides, Armenia's current economic growth dynamics and current economic indicators are also good prerequisites for the development of the IT industry. for.
Armenian representatives of high-tech companies welcomed the Armenian Prime Minister's visit to Silicon Valley and noted that they are interested in opportunities to invest in and invest in technology in Armenia. According to them, the information presented by the Armenian Prime Minister in this respect was important and useful.