Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունը Հայոց պատրիարքարանին եւ պատրիարքի ընտրության նախաձեռնող խմբին։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»–ը,  Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրությունների կազմակերպման համար Թուրքիայի ՆԳՆ–ի ուղարկած կանոնակարգը դժգոհություն է առաջացրել պոլսահայ համայնքում, այդ թվում հոգեւորականների մոտ։
Դժգոհություն հարուցող հիմնական կետն այն է, որ ընտրություններին չեն կարող մասնակցել Թուրքիայից դուրս ծառայող հայ հոգեւորականները։
Այսինքն, դեռ 1863 թվականի կանոնադրությամբ, Հայոց պատրիարքի թեկնածու կարող էին դառնալ  Թուրքիայում ծնված բոլոր հոգեւորականները անկախ ծառայության իրականացման երկրի։
Խնդրի հետ կապված իր դժգություն է հայտնել թե արքեպիսկոպոս Արամ Աթեշյանը, թե պատրիարքական փոխանորդ, եպիսկոպոս Սահակ Մաշալյանը։

The Turkish Ministry of the Interior has sent to the Armenian Patriarchate of Constantinople and the patriarch election initiative group the regulations for holding the election for a new Armenian Patriarch of Constantinople.
But these regulations have caused discontent among the Istanbul Armenian community, including clergy, according to Agos Armenian weekly of Istanbul.
The main point of dissatisfaction with these regulations is the stipulation that Armenian clergymen who are serving outside Turkey cannot run in this election.
Under the regulations from back in 1863, however, all Armenian clergymen who were born in Turkey could become candidates for the Armenian Patriarchate of Constantinople, regardless of the country of their service.