Եգիպտոսի ԱԳՆ-ն Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանին մեղադրել է ստելու մեջ՝ համաշխարհային հանրությանը կոչ անելով նրան պատասխանատվության ենթարկել ահաբեկչությանն աջակցելու պատճառով: Չորեքշաբթի այս մասին Al Arabiya հեռուստաալիքին հայտնել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ահմեդ Հաֆեզը: Նրա արձագանքը հաջորդել է ի պատասխան թուրք առաջնորդի հերթական արտահայտությունների, որոնք կատարել է ՄԱԿ ԳՎ 74-րդ նստաշրջանի շրջանակում, այդ թվում՝ Եգիպտոսի նախկին նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի մահվան մասին:
«Կցանկանայի իմ խորը զարմանքն ու վրդովմունքը հայտնել այն համառության կապակցությամբ, որով Էրդողանը շարունակում է մեղադրանքներ առաջադրել եւ անհամոզիչ ու սուտ հայտարարություններ կատարել՝ իբր պաշտպանելով արդարության արժեքները»,- ասել է Հաֆեզը:
Նրա կարծիքով՝ «Եգիպտոսի վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահի վերջերս կատարած հայտարարությունները միայն ուշադրությունը շեղելու հուսահատ փորձ են իր ռեժիմի խորացող վիճակից եւ չդադարող անհաջողություններից, որոնք նա չի հանդուրժում ինչպես կուսակցության մակարդակում, այնպես էլ ներքին եւ միջազգային ասպարեզում»:
Դիվանագետը, մասնավորապես, բերել է մի քանի օրինակ, որոնք, նրա խոսքով, «ապացուցում են արդարության մասին Էրդողանի խոսելու անհեթեթությունը»: Այսպես՝ նա պնդել է, որ Թուրքիայում «քաղաքական եւ զինվորական» բանտարկյալների թիվն անցնում է 75 հազարից, որոնց թվում կան հարյուրավոր լրագրողներ եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, միաժամանակ կառուցվում են նոր բանտեր, որոնց մեջ գրանցվում են «կասկածելի հանգամանքներում, կտտանքների կամ պահման վատ պայմանների հետեւանքով կալանավորների մահվան տասնյակ դեպքեր»: Հաֆեզը թուրք առաջնորդին մեղադրել է, որ նա «ապաստան է տալիս «Մուսուլման եղբայրներ իսլամական ասոցիացիայի ահաբեկիչներին»՝ նրանց տրամադրելով «քաղաքական աջակցություն եւ մեդիա հարթակներ՝ Եգիպտոսում եւ ամբողջ տարածաշրջանում իրենց սասանող գաղափարներն առաջ մղելու համար»:
«Սիրիայում ահաբեկչությանը նրա աջակցությունը հանգեցրեց ձգձգված հակամարտության, որի հետեւանքով զոհվեցին հարյուր հազարավոր սիրիացիներ, եւ որը կանխամտածված ուղղված էր քրդերի դեմ՝ բռնաճնշումների, սպանությունների եւ ցեղասպանության միջոցով, ինչը դասվում է մարդկության դեմ հանցագործությունների կարգին, որոնք պատիժ են պահանջում եւ վաղեմության ժամկետ չունեն, դրան հավելած ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ Եվրոպայի, Աֆրիկայի եւ Ասիայի երկրներ ահաբեկիչների եւ արտասահմանցի զինյալների ներթափանցման թողտվությունը՝ կայունությունը խափանելու նպատակով,- շեշտել է Եգիպտոսի ԱԳՆ ներկայացուցիչը: - Չի կարելի նաեւ չնկատել այն փաստը, որ նա շարունակում է հանդես գալ Լիբիայում ծայրահեղական խմբավորումների եւ զինված կազմավորումների կողմում՝ նրանց ցուցաբերելով ամեն տեսակի քաղաքական եւ նյութատեխնիկական օգնություն զենքով ու տեխնիկայով»:
«Եթե Էրդողանն իսկապես իսկական արդարություն է ցանկանում, ապա միջազգային հանրությունը նրան պետք է պատասխանատվության ենթարկի բոլոր հանցագործությունների, հատկապես ահաբեկչությանը սատարելու, զենքով ապահովելու եւ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերը խախտելով՝ ապաստան տրամադրելու համար, ինչպես նաեւ իր ժողովրդի ու քրդերի դեմ հանցագործությունների համար»,- ամփոփել է Հաֆեզը:

МИД Египта обвинил во лжи президента Турции Тайипа Эрдогана, призвав мировое сообщество привлечь его к ответственности за поддержку терроризма. Об этом, как сообщает в среду телеканал Al Arabiya, заявил официальный представитель ведомства Ахмед Хафез. Его реакция последовала в ответ на очередные высказывания турецкого лидера, сделанные им на полях 74-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, в том числе о смерти экс-президента АРЕ Мухаммеда Мурси, передает ТАСС
«Хотел бы выразить свое глубокое удивление и возмущение по поводу того упорства, с которым Эрдоган продолжает выдвигать обвинения и делать неубедительные и ложные заявления, якобы защищая ценности справедливости», - сказал Хафез. По его мнению, «недавние заявления президента Турции в отношении Египта являются лишь отчаянной попыткой отвлечь внимание от усугубляющегося положения его режима и непрекращающихся неудач, которые он терпит как на уровне партии, так и на внутренней и международной арене».
В частности, дипломат привел несколько примеров, которые, по его словам, являются «доказательством абсурдности разговоров Эрдогана о справедливости». Так, он утверждал, что число «политических и военных» заключенных в Турции превышает 75 тыс. человек, среди которых сотни журналистов и представителей СМИ, повсеместно строятся новые тюрьмы, в которых фиксируются «десятки смертей среди узников при подозрительных обстоятельствах, в результате пыток или плохих условий содержания». Хафез обвинил турецкого лидера в том, что тот «дает приют террористам» из исламистской ассоциации «Братья-мусульмане», предоставляя им «политическую поддержку и медийные платформы для продвижения своих подрывных идей в Египте и во всем регионе».
«Его поддержка терроризма в Сирии привела к затяжному конфликту, в результате которого погибли сотни тысяч сирийцев и который был преднамеренно нацелен на курдов через репрессии, убийства и геноцид, что относится к разряду преступлений против человечности, требующих наказания и не имеющих срока давности, в дополнение к попустительству в проникновении террористов и иностранных боевиков как в страны региона, так и Европы, Африки и Азии с целью подрыва стабильности, - подчеркнул представитель МИД. - Нельзя также упускать из виду тот факт, что он продолжает выступать на стороне экстремистских группировок и вооруженных формирований в Ливии, оказывая им всяческую политическую и материально-техническую помощь оружием и техникой».
«Если Эрдоган и вправду хочет настоящей справедливости, то международное сообщество должно привлечь его к ответственности за все преступления, особенно пособничество террористам, снабжение их оружием и предоставление убежищ в нарушение резолюций Совета Безопасности ООН, а также преступления против своего народа и курдов», - заключил Хафез.