ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի դեմոկրատները հայտարարել են նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդեպ իմփիչմենթի պաշտոնական ընթացակարգի շրջանակում հետաքննություն սկսելու մասին՝ նրան մեղադրելով արտասահմանյան օգնության դիմելու մեջ, որպեսզի վարկաբեկի ընդդիմախոս Ջո Բայդենին հաջորդ տարվա ընտրություններին ընդառաջ։
Սկանդալը բռնկվել էր այն բանից հետո, երբ անանուն իրազեկիչը ԱՄՆ-ում բողոք էր ներկայացրել Թրամփի եւ Զելենսկու զրույցի բովանդակության մասին։ Արդյունքում՝ որոշ դեմոկրատներ պահանջել են սկսել Թրամփի իմփիչմենթի ընթացակարգ՝ մեկ այլ երկրին ներքին ընդդիմախոսի վարկաբեկման նպատակով օգտագործելու փորձի պատճառով։
Թրամփը երեքշաբթի խոստացել է հրապարակել Զելենսկու հետ խոսակցության սղագրությունը։ Ավելի վաղ նա հաստատել էր, որ քննարկել է Բայդենին, բայց ասել էր, որ զրույցի ժամանակ ճնշում չի գործադրել Ուկրաինայի նախագահի հանդեպ՝ նախկին փոխնախագահի եւ նրա որդու դեմ հակակոռուպցիոն հետաքննություն անցկացնելու նպատակով՝ ամերիկյան ռազմական օգնության դիմաց։
Ինչպե՞ս է գործում իմփիչմենթը
Միացյալ Նահանգների հիմնադիրները ստեղծել են նախագահի պաշտոնը եւ զգուշացել լիազարությունների չարաշահումից։ Ուստի նրանք ԱՄՆ Սահմանադրությունում ներառել են պաշտոնից գործող նախագահին հեռացնելու ընթացակարգ։
Համաձայն Սահմանադրության, նախագահը կարող է հեռացվել պաշտոնից «պետական դավաճանության, կաշառակերության կամ մեկ այլ ծանր հանցագործության եւ զանցանքների համար»։
Գոյություն ունի սխալ պատկերացում, որ «իմփիչմենթ» տերմինը վերաբերում է պաշտոնից նախագահին հեռացնելուն։ Իրականում այն վերաբերում է միայն Ներկայացուցիչների պալատի կողմից մեղադրանքների առաջադրմանը, ինչպես քրեական գործի մեղադրական եզրակացությունը։
Բանակռիվներն այն մասին, թե ինչպես պետք է սկսել հետաքննությունը իմփիչմենթի ընթացակարգի շրջանակում, շարունակվում են։ Դագ Քոլինզը՝ ամենաբարձրաստիճան հանրապետականը դատական կոմիտեում, մինչ այդ ասում էր, որ պաշտոնական հետաքննությունը կսկսվի միայն այն բանից հետո, թե ինչպես կքվեարկի Պալատը։ Բայց օրենսդիր դեմոկրատները հաստատում են, որ նման քվեարկության անհրաժեշտություն չկա։
Ներկայացուցիչների պալատի դատական կոմիտեն ավանդաբար գլխավորում է իմփիչմենթի վերաբերյալ հետաքննությունները, սակայն Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդները կարող են նաեւ պատասխանատու նշանակել հատուկ կոմիտեին։
Եթե  Պալատի 435 անդամների պարզ մեծամասնությունը հավանություն է տալիս մեղադրանքների առաջադրմանը, որոնք հայտնի են որպես «իմփիչմենթի հոդվածներ», գործընթացը հանձնվում է Սենատին, վերին պալատին, որն անցկացնում է դատավարություն նախագահի մեղքը պարզելու համար։
Այդ գործընթացում Պալատի անդամները հանդես են գալիս որպես դատախազներ, սենատորները՝ որպես ատենակալներ, նախագահում է ԱՄՆ Գերագույն դատարանի գլխավոր դատավորը։ Մեղադրական դատավճռի կայացման եւ նախագահին պաշտոնից հեռացման համար պահանջվում է ձայների երկու երրորդի մեծամասնություն Սենատում՝ կազմված 100 անդամից։
Պալատում 235 դեմոկրատ, 199 հանրապետական եւ մեկ անկախ անդամներ կան։ Արդյունքում՝ դեմոկրատները կարող էին իմփիչմենթ հայտարարել Թրամփին՝ առանց հանրապետականների աջակցության։
1998 թվականին, երբ հանրապետականները մեծամասնություն ունեին Ներկայացուցիչների պալատում, այն կողմ քվեարկեց նախագահ, դեմոկրատ Բիլ Քլինթոնի իմփիչմենթին։
Ներկայում Սենատում 53 հանրապետական, 45 դեմոկրատ եւ երկու անկախ անդամներ կան, որոնք սովորաբար քվեարկում են դեմոկրատների հետ միասին։ Մեղադրական դատավճռի կայացման եւ նախագահին պաշտոնից հեռացնելու համար կպահանջվի 67 ձայն։ Այդպիսով, հանրապետականների 20-ից ոչ պակասը եւ բոլոր դեմոկրատներն ու անկախ անդամները պետք է կողմ քվեարկեին Թրամփին նախագահի պաշտոնից հեռացնելուն իմփիչմենթի միջոցով։
Հանրապետական մեծամասնությունը Սենատում կարող է քվեարկել Թրամփի հանդեպ մեղադրանքների անհապաղ հանման օգտին՝ առանց ապացույցների դիտարկման։
Ոչ մի նախագահ պաշտոնից չի հեռացվել անմիջապես իմփիչմենթի հետեւանքով։ Միայն Ռիչարդ Նիքսոնն է 1974 թվականին հրաժարական տվել, նախքան նրան կարող էին հեռացնել։ Երկուսի՝ Էնդրյու Ջոնսոնի (1868-ին) եւ Քլինթոնի հանդեպ հայտարարվել է իմփիչմենթ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից, բայց Սենատը նրանց մեղավոր չի ճանաչել։
Պակաս հավանական է, թե Սենատը Թրամփին մեղավոր կճանաչի, ու այդ դեպքում փոխնախագահ Մայք Փենսը կդառնա նախագահ Թրամփի լիազորությունների մնացած ժամկետի համար, որն ավարտվում է 2021 թվականի հունվարի 20-ին։
Սահմանադրության 25-րդ լրացման համաձայն՝ նախագահին փոխնախագահը կարող է փոխարինել, եթե պետության ղեկավարն այլեւս չի կարող կատարել պարտականությունները, օրինակ՝ անգործունակության դեպքում։ Այդ գործընթացը սկսվում է նրանից, որ փոխնախագահը եւ կառավարության անդամների մեծ մասը Կոնգրեսին տեղեկացնում են, որ նախագահն ի վիճակի չէ կատարել պարտականությունները։
ԱՄՆ պատմության մեջ իմփիչմենթի ընթացակարգ սկսելու մասին հայտարարվել է երեք անգամ։ 1868-ին Կոնգրեսը փորձել է իշխանությունից հեռացնել նախագահ Էնդրյու Ջոնսոնին, իսկ 1998-ին իմփիչմենթ է հայտարարվել Բիլ Քլինթոնին։ Այնուամենայնիվ, Սենատն ավելի ուշ արգելափակել է այս երկու նախաձեռնությունները, եւ քաղաքական գործիչները պահպանել են նախագահի աթոռը։
1974 թվականին Ռիչարդ Նիքսոնը իմփիչմենթի սպառնալիքի պատճառով ինքնակամ հեռացավ պաշտոնից՝ չսպասելով Կոնգրեսի որոշմանը։

Демократы Палаты представителей США объявили о начале расследования в рамках официальной процедуры импичмента в отношении президента Дональда Трампа, обвиняя его в обращении за зарубежной помощью, чтобы дискредитировать своего оппонента Джо Байдена в преддверии выборов в следующем году.
Скандал разгорелся после того, как неназванный информатор в США подал жалобу в отношении содержания беседы Трампа с Зеленским. В результате некоторые демократы потребовали начать процедуру импичмента Трампа за попытку использования другой страны в целях дискредитации внутреннего оппонента.
Трамп во вторник пообещал опубликовать стенограмму разговора с Зеленским. Ранее он подтвердил, что обсуждал Байдена, но сказал, что во время беседы не оказывал давления на президента Украины с целью проведения антикоррупционного расследования в отношении бывшего вице-президента и его сына в обмен на американскую военную помощь.
Как работает импичмент?
Основатели Соединенных Штатов создали должность президента и опасались злоупотребления полномочиями. Поэтому они включили в Конституцию США процедуру отстранения действующего президента от должности.
\Согласно Конституции, президент может быть отстранен от должности за «государственную измену, взяточничество или другие тяжкие преступления и проступки».
Существует неверное понимание, что термин «импичмент» относится к отстранению президента от должности. На самом деле он касается только выдвижения обвинений Палатой представителей - аналогично обвинительному заключению по уголовному делу.
Дебаты о том, как следует начинать расследование в рамках процедуры импичмента, продолжаются. Даг Коллинз, самый высокопоставленный республиканец в судебном комитете, ранее говорил, что официальное расследование начинается только после того, как за это проголосует Палата. Но законодатели-демократы утверждают, что в таком голосовании нет необходимости.
Судебный комитет Палаты представителей традиционно возглавляет расследования по делам об импичменте, однако лидеры Демократической партии могут также назначить ответственным специальный комитет.
Если простое большинство 435 членов Палаты одобряет выдвижение обвинений, известных как «статьи импичмента», процесс передается в Сенат, верхнюю палату, которая проводит судебное разбирательство для определения вины президента.
В таком процессе члены Палаты выступают в качестве прокуроров, сенаторы - в качестве присяжных, председательствует главный судья Верховного суда США. Для вынесения обвинительного приговора и отстранения президента от должности требуется большинство в две трети голосов в Сенате, состоящем из 100 членов.
В Палате 235 демократов, 199 республиканцев и один независимый член. В результате демократы могли бы объявить импичмент Трампу без поддержки республиканцев.
В 1998 году, когда у республиканцев было большинство в Палате представителей, она проголосовала за импичмент президента Билла Клинтона, демократа.
В настоящее время в Сенате 53 республиканца, 45 демократов и два независимых члена, которые обычно голосуют вместе с демократами. Для вынесения обвинительного приговора и отстранения президента от должности потребуется 67 голосов. Таким образом, не менее 20 республиканцев и все демократы и независимые члены должны были бы проголосовать за отстранение Трампа с поста президента путем импичмента.
Республиканское большинство в Сенате может проголосовать за немедленное снятие обвинений с Трампа без рассмотрения доказательств.
Ни один президент не был отстранен от должности непосредственно в результате импичмента. Один, Ричард Никсон, подал в отставку в 1974 году, прежде чем его можно было отстранить. Двоим, Эндрю Джонсону в 1868 году и Клинтону, был объявлен импичмент Палатой представителей, однако Сенат не признал их виновными.
В маловероятном случае, если Сенат признает Трампа виновным, вице-президент Майк Пенс станет президентом на оставшийся срок полномочий Трампа, который истекает 20 января 2021 года.
В соответствии с 25-й поправкой к Конституции, президента может сменить вице-президент, если глава государства больше не может исполнять обязанности, например, в случае недееспособности. Этот процесс начинается с того, что вице-президент и большинство членов кабинета уведомляют Конгресс, что президент не в состоянии исполнять обязанности.
В истории США о начале процедуры импичмента объявлялось трижды. В 1868 году Конгресс попробовал отстранить от власти президента Эндрю Джонсона, а в 1998 импичмент был объявлен Биллу Клинтону. Тем не менее, Сенат позднее заблокировал обе эти инициативы, и политики сохранили президентское кресло.
В 1974 году Ричард Никсон из-за угрозы импичмента добровольно покинул свой пост, не дожидаясь решения Конгресса.