Թուրքիան շարունակում է մնալ անվտանգության լուրջ սպառնալիք հայ ժողովրդի համար: Այս մասին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանին իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ցավոք, մեր մոլորակը բոլորիս համար ավելի ապահով վայր չդարձավ այս տարի: Դժվար է գտնել աշխարհի որեւէ տարածաշրջան, որն ինքնին ապակայունացված չէ կամ չի տուժել հարեւան տարածաշրջանի լարվածության հետեւանքով:
Հայաստանի 4 սահմաններից 2-ը, այդ թվում` Թուրքիայի հետ սահմանը, փակ է արդեն շուրջ 3 տասնամյակ: Հրաժարվելով Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելուց, Ադրբեջանին աջակցելով ընդդեմ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի՝ Թուրքիան շարունակում է մնալ անվտանգության լուրջ սպառնալիք հայ ժողովրդի համար, ով արդեն մեկ անգամ եղել է ցեղասպանության զոհ եւ ականատեսն է պատմական ճշմարտության ժխտման եւ կատաղի դիմադրության»:

Turkey remains a serious security threat to the Armenian people. The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, noted about this as he addressed the general debate of the 74th Session of the United Nations General Assembly, on Wednesday in New York.
Two of Armenia’s four borders, including the border with Turkey, have been closed for nearly three decades, Pashinyan said.
He added that by refusing to establish diplomatic relations with Armenia, and by supporting Azerbaijan against Armenia and Nagorno-Karabakh (Artsakh), Turkey remains a serious security threat to the Armenian people, who have once already been victims of genocide and witness the denial of and fierce resistance against historical truth.