Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է որոշումը «Մեջիդլին եւ մյուսներն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով։ Որպես հայցվոր հանդես էին գալիս 11 ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներ, որոնք ենթարկվել են վարչական ձերբակալությունների 2010-2011 թվականներին բողոքի ցույցերին մասնակցության պատճառով։ Բացի այդ, 2011 թվականի ապրիլի 2-ի հանրահավաքին մասնակցության համար նրանք դատապարտվել են քրեական մեղադրանքներով, 1-3 տարի ժամկետներով, տեղեկացնում է contact.az-ը։
ՄԻԵԴ-ը նրանց իրավունքների խախտումներ է տեսել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի (ազատության եւ անձնական անձեռնմխելիության իրավունք), 6-րդ հոդվածի (արդարացի հետաքննության իրավունք), 10-րդ հոդվածի (արտահայտվելու իրավունք), 11-րդ հոդվածի (խաղաղ հավաքների ազատություն) գծով։
ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել է վճարել Մուհամեդ Մեջիդլիին, Արիֆ Հաջիլիին, Թուրալ Աբասլիին, Ֆուադ Գահրամանլիին, Բաբեք Հասանովին, Զուլֆուղար Էյվազովին, Էլշան Հասանովին, Սահիբ Քերիմովին, Արիֆ Աշըշլիին, Ուլվի Գուլիեւին եւ Ռուֆաթ Հաջիբեյլիին դրամական փոխհատուցում, ներառյալ դատական ծախսերը՝ 128,5 հազար եվրո ընդհանուր գումարով։
Նշենք, որ նրանք բոլորն ավելի վաղ իրավապաշտպանների կողմից ճանաչվել են որպես քաղբանտարկյալներ։ Հայց ներկայացնողներից մեկը՝ Ժողովրդական ճակատ կուսակցության ակտիվիստ Բաբեկ Հասանովը, ներկայում բանտում է այսպես կոչված «Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատ կուսակցության ապօրինի ֆինանսավորման» գործով։

Европейский суд по правам человека обнародовал решение по делу «Меджидли и другие против Азербайджана». Заявителями по этому делу выступили 11 оппозиционных политиков, подвергнутых административным арестам за участие в протестных акциях в 2010-2011 гг. Кроме того, за участие в митинге 2 апреля 2011 г. они были осуждены по уголовным обвинениям на сроки от 1 до 3 лет, сообщает contact.az.
ЕСПЧ усмотрел нарушения их прав по 5 ст. (право на свободу и личную неприкосновенность), ст. 6 (право на справедливое разбирательство), 10 (свобода выражения), 11 (свобода мирных собраний) Европейской конвенции прав человека.
ЕСПЧ постановил выплатить: Мухаммеду Меджидли, Арифу Гаджилы, Туралу Аббаслы, Фуаду Гахраманлы, Бабеку Гасанову, Зульфугару Эйвазову, Эльшану Гасанову, Сахибу Керимову, Арифу Алышлы, Ульви Гулиеву и Руфату Гажибейли денежные компенсации, включая судебные расходы на общую сумму в 128,5 тыс. евро.
Отметим, что все заявители ранее были признаны правозащитниками политзаключенными. Один из заявителей - активист партии Народного фронта - Бабек Гасанов в настоящее время отбывает тюремное наказание по так называемому делу «о незаконном финансировании ПНФА».