Հասատատությունները, որտեղ կազմակերպվելու եւ անցկացվելու են ազարտային խաղեր, չպետք է գերազանցեն 200 քառ.մետր մակերեսը: Սեպտեմբերի 27-ին ԱԺ Տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստում «Վիճակախաղերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց իշխող «Իմ քայլը» խբակցությունից ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը: Նա թվարկեց նաեւ ավելի վաղ իր առաջարկած օրինագծում խորհրդարանականներից ստացված այլ լրացումներ:
Հիշեցնենք, որ այս օրինագծում խոսքը բուքմեյքերական ընկերությունների եւ վիճակախաղային էլեկտրոնային սարքերի գործունեության սահմանափակման մասին է: Նախատեսվում է հետագայում հանրապետությունում բուքմեյքերական կետերն ամբողջությամբ արգելել, բայց դա տեղի կունենա միայն 1,5 տարի հետո:
Օրինագծում սահմանվում է, թե ինչ է բուքնեյքերական ընկերությունը, ինչպես նաեւ դրանց տարատեսակները: Արգելք է մտցվում նաեւ Հայաստանի տարածքում տեղական ցանցի միջոցով արտասահմանյան ընկերությունների-տոտալիզատորների ծառայությունների գովազդի վրա:
Առաջարկվում է սահմանել տարիքային նվազագույն շեմ՝ 21 տարեկան, պարզաբանելով, որ խաղային հաստատություններում քաղաքացուն «խաղին» թույլտվություն տալուց առաջ աշխատակիցները պարտավոր են նրանից անձը հաստատող փաստաթուղթ պահանջել: Ընդ որում՝ կգրանցվեն նաեւ այս հարցում վերահսկողությունը մեծացնելու այլ պահանջներ:
Դրանից բացի, առաջարկվում է անաշխատունակ ճանաչված անձանց մասնակցության սահմանափակում, հասարակական վայրերում արգելափակել ազարտային խաղեր կազմակերպողների կայքերը եւ կանխիկ միջոցներով վճարման սահմանափակումներ սահմանել: Նաեւ ընտանիքի անդամները անհրաժեշտության դեպքում կարող են դիմել դատարան՝ ընտանիքի այլ անդամի հասանելիությունը ազարտային խաղերին սահմանափակելու խնդրանքով, եթե վերջինի մոտ խաղամոլության նշաններ կան:
Խորհրդարանականների կարծիքով՝ նման կարգի հաստատությունների գործունեությունը պետք է արգելվի բնակելի գոտիների, բժշկական կենտրոնների, մշակութային ժամանցի հաստատությունների անմիջական մերձակայքում, ինչպես նաեւ վայրերի, որոնք պատմական եւ մշակութային արժեք են ներկայացնում:
Դրանից բացի, առաջարկվում է, որ խաղային ավտոմատները եւ այլ ազարտային խաղերը, ներառյալ տոտալիզատորները կարողանան գործել միայն դրա համար խիստ որոշված գոտիներում, մասնավորապես՝ Ծաղկաձորում, Սեւանում, Ջերմուկում եւ Մեղրիում:
Կառավարության հաշվարկով՝ այսպիսի միջոցառումները էական վնաս չեն հասցնի պետական բյուջեին, իսկ բուն օրինագիծն ուղղված է երկրի ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի դեմ պայքարին, քանի որ, պատգամավորի կարծիքով, հանրապետության քաղաքացիները ազարտային խաղերի պատճառով հաճախ սպառնալիքի տակ են դնում ոչ միայն իրենց, այլեւ իրենց ընտանիքին՝ նրանց երբեմն զրկելով գոյատեւման վերջին միջոցներից:
Հիշեցնենք, որ այս օրինագիծն առաջացրել է զգալի հասարակական արձագանք:
Օրինագծի համահեղինակներն են Նաիրա Զոհրաբյանը («Բարգավաճ Հայաստան»), ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը («Իմ քայլը») եւ պատգամավոր Սիփան Փաշինյանը («Իմ քայլը», վարչապետի զարմիկը): Նրանց կարծիքով՝ փոփոխությունների ընդունումը կարեւոր քայլ է ազարտային խաղերի դեմ պայքարում:

Заведения, где будут организовываться и проводится азартные игры, по площади не должны превышать 200 кв. метров. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений в Закон «O лотереях» 27 сентября заявил соавтор законопроекта, вице-спикер Национального Собрания от правящего блока «Мой шаг» Ален Симонян. Он также перечислил другие дополнения к предложенному им ранее законопроекту, которые поступили от парламентариев. Напомним, что в данном законопроекте речь идет об ограничении деятельности букмекерских компаний и лотерейных электронных устройств. Впоследствии букмекерские точки в республике планируется полностью запретить, но это произойдет лишь через 1,5 года. В законопроекте определяется, что такое букмекерские компании, а также их разновидности. Также вводится запрет на рекламу иностранными компаниями-тотализаторами своих услуг через локальную сеть на территории Армении. Предлагается установить минимальный возрастной ценз, определив его в 21 год, пояснив, что в игорных заведениях, прежде чем допустить гражданина к «игре», сотрудники обязаны будут потребовать у него документ, удостоверяющий личность. При этом будут зафиксированы и другие требования к повышению контроля в данном вопросе. Помимо этого, предлагается ограничить участие лиц, признанных недееспособными, заблокировать сайты организаторов азартных игр в общественных местах и установить ограничения на оплату наличными средствами. Также члены семьи в случае возникновения необходимости могут обратиться в суд с просьбой ограничить доступ другого члена семьи к азартным играм при наличии у последнего признаков игромании. Парламентарии считают, что должен быть введен запрет на деятельность подобного рода организаций в непосредственной близости от жилых зон, медицинских центров, заведений культурного досуга, а также мест, представляющих историческую и культурную ценность. Кроме того, предлагается, чтобы игровые автоматы и другие азартные игры, включая тотализаторы, могли действовать лишь в строго определенных для этого зонах, в частности в Цахкадзоре, Севане, Джермуке и Мегри. По подсчетам Правительства, подобные меры не нанесут существенного ущерба государственному бюджету, а сам законопроект направлен на борьбу с тяжелой социально-экономической ситуацией в стране, поскольку, по мнению депутата, граждане республики, зачастую из-за азартных игр, ставят под угрозу не только себя, но и свои семьи, лишая их порой последних средств к существованию.
Напомним, что данный законопроект вызвал существенный общественный резонанс.
Соавторами законопроекта являются Наира Зограбян («Процветающая Армения»), вице-спикер парламента Ален Симонян («Мой шаг») и депутат Сипан Пашинян («Мой шаг», племянник премьер-министра). На их взгляд, принятие поправок – важный шаг на пути борьбы с азартными играми. Предложенные депутатами дополнения получили положительное заключение членов постоянной парламентской Комиссии.