Վրաստանի երրորդ նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին խոստանում է հայրենիք վերադառնալ առաջիկա ամիսներին, մինչեւ 2020 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները։ Այս մասին Սաակաշվիլին ասել է «Մթավարի արխի» հեռուստաալիքի «Շաբաթը գլխավորի եթերում» ծրագրում, տեղեկացնում է «Նովոստի Գրուզիա»-ն։
«Առաջիկա ամիսներին ես ծրագրում եմ գալ Վրաստան։ Այստեղ բան չկա թաքցնելու։ Ուկրաինայում ես ինձ լավ եմ զգում, բայց մենք կորցնում ենք հայրենիքը»,- ասել է Սաակաշվիլին։
Հեռուստավարներ Նիկա Գվարամիայի եւ Էկա Քվեսիթաձեի հանդիպակաց հարցին նրա «Նոր ուժերի շարժում» կուսակցության ծրագրերի մասին Ուկրաինայում՝ Սաակաշվիլին պատասխանել է, որ «չի կարող զբաղվել այլ գործերով» «այնքան ժամանակ, մինչեւ որ չդադարեցնենք երկրի այս ավերածությունն ու փլուզումը»։
Սաակաշվիլու խոսքով՝ նա մտադիր է «ավարտել «Վրացական երազանք» կուսակցության առաջնորդի»՝ միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլու կառավարումը «վրաց ժողովրդի հետ միասին»։
«Ես վրաց ժողովրդի հետ եմ։ Եկեք քաղաքական գործիչներին մի կողմ նետենք։ Ես քաղաքական գործիչ չեմ, ես ժամանակակից վրացական պետականության ստեղծողն եմ, Վրաստանի հայրենասերը, ձեզանից մեկը, նրանցից, ում սիրտը ցավում է այն պատճառով, որ երկիրը քանդվում է»,- ասել է նա։
Նախկին նախագահը, որը հեռակա դատապարտվել է հայրենիքում մի քանի քրեական գործերով, խոսել է նաեւ Վրաստան վերադարձի հնարավոր ուշացման մասին։
«Չեն թողնի, թե ոչ՝ կախված է վրաց ժողովրդից... Ես չեմ վախեցել բանտից Ուկրաինայում, եւ առավել եւս՝ չեմ վախենում իմ երկրում... Նրանք այնքան թույլ են, որ դիմադրություն չեն ցուցաբերի վրաց ժողովրդին»,- ասել է նա։
Գվարամիայի հարցին, թե հասկանում է արդյոք նախկին նախագահը, որ հեղափոխական սցենար է գծում, Սաակաշվիլին ասել է, որ «դա սցենարն է այն բանի, որ վրացիները չեն նսեմացվի»։ Միեւնույն ժամանակ, նա ավելացրել է, որ «այս ամենը կավարտվի ընտրություններով»։ Սաակաշվիլին իր վերադարձը համարում է «այն գործընթացների շարունակությունը, որոնք սկսել է վրաց ժողովուրդը նախագահական ընտրությունների ժամանակ, եւ որոնք շարունակվել են բողոքի ակցիաներում հունիսի 20-21-ին Թբիլիսիում։
«Ես չեմ կարող պարզապես նստել այստեղ ու նայել, թե ինչպես է կործանվում մեր երկիրը, ինչպես են վրացիները արտագաղթում, ինչպես է մեր երիտասարդությունը նստում բանտերում միայն այն պատճառով, որ նրան չեն ներել սերն առ հայրենիք»,- ասել է նա։
Սաակաշվիլին  չի ճշգրտել, թե համաձայնեցված են արդյոք իր ծրագրերը «Միասնական ազգային շարժում» նախկին կառավարող կուսակցության հետ, որի հիմնադիրն է նա։ Միաժամանակ նա ավելացրել է, որ քննարկել է իր վերադարձի հնարավորությունը «շատ մարդկանց հետ Վրաստանում, եւ նրանք միայն քաղաքական գործիչներ չեն»։

Третий президент Грузии Михаил Саакашвили обещает вернуться на родину в ближайшие месяцы, до парламентских выборов 2020 года. Об этом Саакашвили заявил в программе «Неделя на главном» в эфире телеканала «Мтавари архи», передает «Новости- Грузии».
«В ближайшие месяцы я планирую приехать в Грузию. Здесь нечего скрывать. В Украине я себя чувствую хорошо, но мы теряем родину», — заявил Саакашвили.
На встречный вопрос ведущих Ники Гварамия и Эки Квеситадзе касательно планов его партии «Рух новых сил» в Украине, Саакашвили ответил, что «не сможет заниматься другими делами», «до тех пор, пока мы не остановим эту разруху и разрушение страны».
По словам Саакашвили, он намерен «завершить правление» лидера правящей партии «Грузинская мечта», миллиардера Бидзины Иванишвили «вместе с грузинским народом».
«Я, вместе с грузинским народом. Давайте отодвинем политиков в сторону. Я не политик, я — создатель современной грузинской государственности, патриот Грузии, один из вас, тех, у кого болит сердце из-за того, что страна рушится», — заявил он.
Экс-президент, который заочно осужден на родине по нескольким уголовным делам, также говорил о его возможном задержании по возращению в Грузию.
«Задержат или нет, это зависит от грузинского народа… Я не испугался тюрьмы в Украине и тем более не боюсь в моей стране… Они настолько слабы, что не окажут сопротивление грузинскому народу», — сказал он.
На вопрос Гварамия, понимает ли экс-президент, что рисует революционный сценарий, Саакашвили сказал, что «это сценарий того, что грузины не будут унижены». При этом он добавил, что «все это завершится выборами». Саакашвили считает свое возвращение «продолжением тех процессов, которые начал грузинский народ во время президентских выборов» и которые продолжились во время протестной акции в Тбилиси 20-21 июня.
«Я не могу просто сидеть здесь и смотреть, как погибает наша страна, как грузины уезжают в эмиграцию, как наша молодежь сидит в тюрьме только потому, что ей не простили любовь к родине», — сказал он.
Саакашвили не уточнил, согласованы ли его планы с бывшей правящей партией «Единое национальное движение», основателем которой он является. Одновременно он добавил, что обсуждал возможность его возвращения «с очень многими людьми в Грузии, и это не только политики».