Հայաստանը պետք է դուրս գա ԵՏՄ-ից եւ ՀԱՊԿ-ից, մտնի Եվրամիություն ու ՆԱՏՕ։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 1-ին, NEWS.am-ի հետ զույցում ասաց «Հայաստանի եվրոպական կուսակցության» համանախագահ Տիգրան Խզմալյանը։ Նշենք, որ առավոտից Կառավարության բակում հավաքվել են մոտ մեկ տասնյակ քաղաքացիներ, նրանց ձեռքին կան՝ «Ազատեք Հայաստանը ենիչերական անապատատափաստանային մղձավանջից», «Հայաստանը Եվրոպա է» գրություններով պաստառներ։
Տիգրան Խզմալյանի խոսքով՝ իրենք 2-3 ժամով գրեթե ամեն օր ակցիաներ են իրականացրել Կառավարության շենքի դիմաց. «Մենք համարում ենք, որ Հայաստանը Եվրոպայի մաս է, եւ պետք է անդամակցի Եվրամիությանն ու ՆԱՏՕ-ին, որպես տնտեսության, մշակութային ինքնության եւ անվտանգության երաշխիքներ, որոնք գոյություն չունեն ԵՏՄ-ում եւ ՀԱՊԿ-ում։ Քանի որ այսօր տեղի է ունենում ԵՏՄ-ի գագաթնաժողովը, եւ այստեղ ժամանելու է դրա գլխավոր հանցագործը՝ Վլադիմիր Պուտինը։ Սա օրվա խնդրին ու քաղաքական իրադարձության նվիրված ցույց է»։
Նշենք, որ որոշ ժամանակ անց ՌԴ դեսպանության շենքի դիմաց կսկսվի Ռուսաստանի եւ եվրասիական ինտեգրացիայի կողմնակիցների հակաակցիան:

Armenia has to step out of the Eurasian Economic Union and the Collective Security Treaty Organization and accede to the European Union and NATO. This is what co-chair of the European Party of Armenia Tigran Khzmalyan told Armenian News-NEWS.am today. Since this morning, nearly a dozen citizens have been standing near the yard of the government building with signs reading “Free Armenia from the nightmare of Yenicher desert-steppes” and “Armenia is Europe”.
According to Tigran Khzmalyan, they have been holding protests in front of the government building for two to three hours almost every day. “We believe Armenia is a part of Europe and must accede to the European Union and NATO that serve as guarantees of economy, cultural identity and security that don’t exist within the Eurasian Economic Union and the Collective Security Treaty Organization. Since Yerevan is hosting the summit of the Eurasian Economic Union today and the key criminal of the Union, Vladimir Putin is going to arrive here, this protest is devoted to the current issue and the political event.”
After a while, the supporters of Russia and Eurasian integration will launch their protest against Khzmalyan and his supporters in front of the Russian embassy.