Ինտեգրացիոն գործընթացները Եվրասիական միության շրջանակում ամենանպաստավոր ազդեցությունն են ունենում մասնակից երկրների տնտեսությունների աճի վրա, նպաստում մեր քաղաքացիների կենսամակարդակի բարձրացմանը։ Այս մասին ասաց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ելույթ ունենալով Երեւանում Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում։
Նրա խոսքով՝ շարունակում են աճել նաեւ ԵՏՄ պետությունների ամփոփ ՀՆԱ-ները, ավելանում է արդյունաբերական, գյուղատնտեսական արտադրությունը։ «Միեւնույն ժամանակ, մեր միավորման առջեւ կանգնած են նաեւ նոր մասշտաբային խնդիրներ։ Միեւնույն ժամանակ, մեր կարծիքով, հատուկ ուշադրություն պետք է դարձվի պատնեշների վերացման համակարգային աշխատանքին ապրանքների եւ ծառայությունների առեւտրի ոլորտում, ընդ որում՝ շուկայի տարբեր հատվածներում։ Գերակայությունների թվում է նաեւ ընդհանուր միութենական կարգավորման ներդրումը ֆինանսական ոլորտում։ Ընթացիկ նիստի արդյունքներով՝ նկատի ունեմ հաստատել ԵՏՄ ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ձեւավորման հայեցակարգը»,- նշեց Պուտինը։
Այդ փաստաթուղթը կդառնա բանկային եւ ապահովագրական ծառայությունների մատուցման համընդհանուր կանոնների, արժեթղթերով գործառնությունների «ճանապարհային քարտեզ»։ «Ճանապարհային քարտեզով» նախատեսվող միջոցառումների իրականացումը թույլ կտա պարզեցնել մեր երկրների քաղաքացիների համար ֆինանսական գործիքների հասանելիությունը, շուկայի այդ հատվածը դարձնել միասնականացված եւ թափանցիկ, նշեց ՌԴ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ լավ տեմպերով է ընթանում նաեւ միութենական օրենսդրության կատարելագործման գործընթացը էներգետիկայի ոլորտում։ Արդեն առաջիկայում ուժի մեջ կմտնեն ԵՏՄ միասնական էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ձեւավորման պայմանավորվածությունները։ Ընդհանուր էլեկտրաէներգետիկական տարածքը պետք է կազմավորվի գազի, նավթի եւ նավթամթերքների միութենական շուկաների ստեղծման հետ միաժամանակ 2025 թվականին։ Առաջին հերթին անհրաժեշտ է ավարտել անդամ երկրների օրենսդրությունների միասնականացման գործընթացը գազի մատակարարման եւ փոխադրման ոլորտում։
«Մեծ նշանակություն ենք տալիս ԵՏՄ մաքսային տարածք ներմուծվող ապրանքների հետեւելիության մասին համաձայնագրի արագ իրականացմանը։ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը, մեր այսօրվա որոշման համաձայն, կստանա համապատասխան լրացուցիչ լիազորություններ։
Կարեւոր է ապահովել միութենական շուկայում արտադրանքի շրջանառության թափանցիկությունը, դրա համար հարկավոր է հաստատել իրավաբանորեն նշանակալի էլեկտրոնային ապրանքային ուղեկից փաստաթղթերի լիարժեք փոխանակում, ինչպես նաեւ ավելի եռանդուն ներդնել ապրանքների էլեկտրոնային մակնշավորումը։ Օրինակ՝ մի շարք ապրանքների մակնշավորման պիլոտային նախագիծը հաստատեց այս միջոցառման արդյունավետությունը կոնտրաֆակտային արտադրանքի դեմ պայքարում, ավելացրեց հարկային մուտքերը»։
Պուտինը տեղեկացրեց, որ հոկտեմբերի վերջին ուժի մեջ կմտնի ժամանակավոր համաձայնագիրը, որը կհանգեցնի ազատ առեւտրի գոտու ստեղծմանը ԵՏՄ-ի եւ Իրանի միջեւ։ «Դրա իրականացումը կհանգեցնի ներմուծման սակագների զգալի նվազման, այլ սահմանափակումների վերացման, որոնք խանգարում են ապրանքային հոսքերի շարժին։ Այս ամենն, անշուշտ, կնպաստի փոխադարձ առեւտրի եւ ներդրումների աճին»։
«Ընդհանրապես, մեր միության շփումների աշխարհագրությունը մշտապես ընդլայնվում է։ Միավորումը համագործակցության վերաբերյալ առարկայական բանակցություններ է վարում 13 երկրների եւ ավելի քան 20 միջազգային կառույցների ու կազմակերպությունների հետ։ Դրանք են թե՛ Սերբիան, թե՛ Իսրայելը, թե՛ Եգիպտոսը։ Շուտով կմեկնարկեն ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ նման բանակցություններ Հնդկաստանի հետ՝ նրա վիթխարի, հսկայական շուկայով հանդերձ։ Արագ զարգացող տնտեսություն է, տեմպերով այն այսօր աշխարհում թիվ մեկն է»,- ասաց նա։
Պուտինը նշեց, որ ԵՏՄ-ն արդեն վաղուց եւ արգասաբեր ընդլայնում է փոխգործակցությունը Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի դինամիկ տնտեսությունների հետ։ Անհրաժեշտ է այսուհետ եւս սերտ կապեր շարունակել Եվրասիական միության եւ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության ու ԱՍԵԱՆ-ի երկրների միջեւ, աշխատել հօգուտ ավելի մեծ եվրասիական գործընկերության։
«Այս համատեքստում հատուկ դեր են խաղում Չինաստանի հետ Եվրասիական տնտեսական միության առեւտրատնտեսական հարաբերությունները։ Մենք համոզված ենք, որ շուտով Չինաստանի հետ համագործակցության համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելը կդառնա քայլ չինական «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության հետ ԵՏՄ շրջանակում ընթացող գործընթացների համակցման ճանապարհին»։

Integration processes within the Eurasian Union have the most favorable effect on the growth of the economies of the participating countries and contribute to improving the living standards of our citizens, said Russian President Vladimir Putin Tuesday at a meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in Yerevan.
According to him, the aggregate GDP of the EAEU states continues to grow, and industrial and agricultural production increases.
“At the same time, our association faces new large-scale tasks. Special attention should be paid to systematic work to remove barriers to trade in goods and services, and in various sectors of the market. The introduction of all-Union regulation in the financial sector is among the priorities. Based on the results of the current meeting, it is intended to approve the Concept for the formation of the EEU common financial market,” he said.
This document will become a “road map” for the development and approval of universal rules for the provision of banking and insurance services, operations with securities. Implementation of the measures stipulated by the road map will simplify the access of citizens of our countries to financial instruments and make this market segment unified and transparent, the Russian president noted.
According to him, the process of improving the Union legislation in the energy sector is at a good pace. In the near future, agreements will come into force on the formation of a single EAEU electricity market. A common electric power space should be formed simultaneously with the creation of the allied markets for gas, oil and oil products in 2025. First of all, it is necessary to complete the process of unification of the laws of the Member States in the field of gas supply and transportation.
“We attach great importance to the speedy implementation of the agreement on the traceability of goods imported into the customs territory of the EEU. The Eurasian Economic Commission, according to our decision today, will receive corresponding additional powers.
It is important to ensure transparency in the circulation of products on the Union market, therefore, it is necessary to establish a full exchange of legally relevant electronic accompanying goods documents, as well as more vigorously introduce electronic labeling of goods. By the way, a pilot project on labeling a number of products confirmed the effectiveness of this measure in the fight against counterfeit products, and increased tax revenues,” he noted.
Putin said that an interim agreement will come into force late October for the formation of a free trade zone between the EEU and Iran.
“Its implementation will lead to a significant reduction in import tariffs, the abolition of other restrictions that impede the movement of goods flows. All this will undoubtedly contribute to the growth of mutual trade and investment,” he said. “In general, the geography of contacts of our Union is constantly expanding. The association is conducting substantive talks on cooperation with 13 countries and over 20 international structures and organizations such as Serbia, Israel, and Egypt. Soon, similar negotiations will begin on a free trade zone with India with its colossal, huge market. A fast-growing economy, today it is the number one in the world in terms of pace.”
Putin noted that the EEU has long and fruitfully expanded its interaction with the dynamic economies of the Asia-Pacific region. It is necessary to further establish close ties between the Eurasian Union and the Shanghai Cooperation Organization and ASEAN, and work in favor of a large Eurasian partnership.