Ինտեգրացիոն գործընթացները Եվրասիական միության շրջանակում ամենանպաստավոր ազդեցությունն են ունենում մասնակից երկրների տնտեսությունների աճի վրա, նպաստում մեր քաղաքացիների կենսամակարդակի բարձրացմանը։ Այս մասին ասաց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ելույթ ունենալով Երեւանում Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում։
Նրա խոսքով՝ շարունակում են աճել նաեւ ԵՏՄ պետությունների ամփոփ ՀՆԱ-ները, ավելանում է արդյունաբերական, գյուղատնտեսական արտադրությունը։ «Միեւնույն ժամանակ, մեր միավորման առջեւ կանգնած են նաեւ նոր մասշտաբային խնդիրներ։ Միեւնույն ժամանակ, մեր կարծիքով, հատուկ ուշադրություն պետք է դարձվի պատնեշների վերացման համակարգային աշխատանքին ապրանքների եւ ծառայությունների առեւտրի ոլորտում, ընդ որում՝ շուկայի տարբեր հատվածներում։ Գերակայությունների թվում է նաեւ ընդհանուր միութենական կարգավորման ներդրումը ֆինանսական ոլորտում։ Ընթացիկ նիստի արդյունքներով՝ նկատի ունեմ հաստատել ԵՏՄ ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ձեւավորման հայեցակարգը»,- նշեց Պուտինը։
Այդ փաստաթուղթը կդառնա բանկային եւ ապահովագրական ծառայությունների մատուցման համընդհանուր կանոնների, արժեթղթերով գործառնությունների «ճանապարհային քարտեզ»։ «Ճանապարհային քարտեզով» նախատեսվող միջոցառումների իրականացումը թույլ կտա պարզեցնել մեր երկրների քաղաքացիների համար ֆինանսական գործիքների հասանելիությունը, շուկայի այդ հատվածը դարձնել միասնականացված եւ թափանցիկ, նշեց ՌԴ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ լավ տեմպերով է ընթանում նաեւ միութենական օրենսդրության կատարելագործման գործընթացը էներգետիկայի ոլորտում։ Արդեն առաջիկայում ուժի մեջ կմտնեն ԵՏՄ միասնական էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ձեւավորման պայմանավորվածությունները։ Ընդհանուր էլեկտրաէներգետիկական տարածքը պետք է կազմավորվի գազի, նավթի եւ նավթամթերքների միութենական շուկաների ստեղծման հետ միաժամանակ 2025 թվականին։ Առաջին հերթին անհրաժեշտ է ավարտել անդամ երկրների օրենսդրությունների միասնականացման գործընթացը գազի մատակարարման եւ փոխադրման ոլորտում։
«Մեծ նշանակություն ենք տալիս ԵՏՄ մաքսային տարածք ներմուծվող ապրանքների հետեւելիության մասին համաձայնագրի արագ իրականացմանը։ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը, մեր այսօրվա որոշման համաձայն, կստանա համապատասխան լրացուցիչ լիազորություններ։
Կարեւոր է ապահովել միութենական շուկայում արտադրանքի շրջանառության թափանցիկությունը, դրա համար հարկավոր է հաստատել իրավաբանորեն նշանակալի էլեկտրոնային ապրանքային ուղեկից փաստաթղթերի լիարժեք փոխանակում, ինչպես նաեւ ավելի եռանդուն ներդնել ապրանքների էլեկտրոնային մակնշավորումը։ Օրինակ՝ մի շարք ապրանքների մակնշավորման պիլոտային նախագիծը հաստատեց այս միջոցառման արդյունավետությունը կոնտրաֆակտային արտադրանքի դեմ պայքարում, ավելացրեց հարկային մուտքերը»։
Պուտինը տեղեկացրեց, որ հոկտեմբերի վերջին ուժի մեջ կմտնի ժամանակավոր համաձայնագիրը, որը կհանգեցնի ազատ առեւտրի գոտու ստեղծմանը ԵՏՄ-ի եւ Իրանի միջեւ։ «Դրա իրականացումը կհանգեցնի ներմուծման սակագների զգալի նվազման, այլ սահմանափակումների վերացման, որոնք խանգարում են ապրանքային հոսքերի շարժին։ Այս ամենն, անշուշտ, կնպաստի փոխադարձ առեւտրի եւ ներդրումների աճին»։
«Ընդհանրապես, մեր միության շփումների աշխարհագրությունը մշտապես ընդլայնվում է։ Միավորումը համագործակցության վերաբերյալ առարկայական բանակցություններ է վարում 13 երկրների եւ ավելի քան 20 միջազգային կառույցների ու կազմակերպությունների հետ։ Դրանք են թե՛ Սերբիան, թե՛ Իսրայելը, թե՛ Եգիպտոսը։ Շուտով կմեկնարկեն ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ նման բանակցություններ Հնդկաստանի հետ՝ նրա վիթխարի, հսկայական շուկայով հանդերձ։ Արագ զարգացող տնտեսություն է, տեմպերով այն այսօր աշխարհում թիվ մեկն է»,- ասաց նա։
Պուտինը նշեց, որ ԵՏՄ-ն արդեն վաղուց եւ արգասաբեր ընդլայնում է փոխգործակցությունը Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի դինամիկ տնտեսությունների հետ։ Անհրաժեշտ է այսուհետ եւս սերտ կապեր շարունակել Եվրասիական միության եւ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության ու ԱՍԵԱՆ-ի երկրների միջեւ, աշխատել հօգուտ ավելի մեծ եվրասիական գործընկերության։
«Այս համատեքստում հատուկ դեր են խաղում Չինաստանի հետ Եվրասիական տնտեսական միության առեւտրատնտեսական հարաբերությունները։ Մենք համոզված ենք, որ շուտով Չինաստանի հետ համագործակցության համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելը կդառնա քայլ չինական «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության հետ ԵՏՄ շրջանակում ընթացող գործընթացների համակցման ճանապարհին»։

Интеграционные процессы в рамках Евразийского союза оказывают самое благоприятное воздействие на рост экономик стран-участниц, способствуют повышению уровня жизни наших граждан. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин, выступая на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Ереване.
По его словам, продолжают расти и совокупные ВВП государств ЕАЭС, увеличивается промышленное, сельскохозяйственное производство. «В то же время перед нашим объединением стоят и новые масштабные задачи. При этом особое внимание, на наш взгляд, следовало бы уделить системной работе по устранению барьеров в торговле товарами и услугами, причём в различных секторах рынка. В числе приоритетов и введение общесоюзного регулирования в финансовой сфере. По итогам текущего заседания имеется в виду утвердить Концепцию формирования общего финансового рынка ЕАЭС», - отметил Путин.
Этот документ станет «дорожной картой» по разработке и утверждению универсальных правил предоставления банковских и страховых услуг, операций с ценными бумагами. Реализация предусмотренных «дорожной картой» мероприятий позволит упростить доступ граждан наших стран к финансовым инструментам, сделать этот сегмент рынка унифицированным и транспарентным, отметил президент РФ.
По его словам, хорошими темпами идёт и процесс совершенствования союзного законодательства в сфере энергетики. Уже в ближайшее время вступят в силу договорённости по формированию единого электроэнергетического рынка ЕАЭС. Общее электроэнергетическое пространство должно быть сформировано одновременно с созданием союзных рынков газа, нефти и нефтепродуктов в 2025 году. В первую очередь нужно завершить процесс унификации законодательств государств-членов в сфере поставки и транспортировки газа.
«Большое значение придаём скорейшей реализации соглашения о прослеживаемости товаров, ввезённых на таможенную территорию ЕАЭС. Евразийская экономическая комиссия, согласно нашему сегодняшнему решению, получит соответствующие дополнительные полномочия.
Важно обеспечить прозрачность обращения продукции на союзном рынке, поэтому нужно наладить полноценный обмен юридически значимыми электронными сопроводительными товарными документами, а также энергичнее внедрять электронную маркировку товаров. К слову, пилотный проект по маркировке ряда товаров подтвердил эффективность данной меры в борьбе с контрафактной продукцией, увеличил налоговые поступления».
Путин сообщил, что в  конце октября вступит в силу временное соглашение, ведущее к образованию зоны свободной торговли между ЕАЭС  и Ираном. «Его реализация приведет к значительному снижению импортных тарифов, отмене других ограничений, мешающих движению товарных потоков. Всё это, несомненно, будет способствовать росту взаимной торговли и инвестиций».
«Вообще, география контактов нашего Союза постоянно расширяется. Объединение ведет предметные переговоры о сотрудничестве с 13-ю странами и более чем 20-ю международными структурами и организациями. Это и Сербия, и Израиль, Египет. Вскоре стартуют аналогичные переговоры по зоне свободной торговли с Индией с ее колоссальным, огромным рынком. Быстроразвивающаяся экономика, по темпам сегодня она номер один в мире», - сказал он.
Путин отметил, что ЕАЭС  уже давно и плодотворно расширяет взаимодействие с динамичными экономиками Азиатско-Тихоокеанского региона. Необходимо и далее налаживать тесные связи Евразийского союза с Шанхайской организацией сотрудничества и АСЕАН, работать в пользу большого евразийского партнерства.
«Особую роль в этом контексте играют торгово-экономические отношения Евразийского экономического союза с Китаем. Мы убеждены, что скорое вступление в силу соглашения о сотрудничестве с КНР станет шагом на пути сопряжения интеграционных процессов в рамках ЕАЭС с китайской инициативой «Один пояс, один путь»».