Ես ցավում եմ, որ ՍԴ-ն այս աստիճան քաղաքականացվել է: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
Հարցին, թե արդյոք ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հայտարարությունը, թե այս պրոցեսը քաղաքական է, նպատակն է՝ քաղաքական որոշումների ճանապարհին չեզոքացնել ՍԴ-ն որպես արգելապատնեշ, կարելի՞ է որակել որպես ճնշում ՍԴ մյուս անդամների վրա, Վլադիմիր Վարդանյանն ասաց. «Ես ցավում եմ, որ իրավական գործընթացներին փորձ է արվում տալ քաղաքական գնահատական: Ցավում եմ, որ խտրական մոտեցում է դրսեւորվում ԱԺ խմբակցությունների նկատմամբ ՍԴ նախագահի կողմից, որին համարում եմ հմուտ իրավաբան: Ինչ է նշանակում՝ ներողություն եմ խնդրում ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորներից, որ չեմ կարողանալու պատասխանել նրանց հարցերին: Այսինքն մենք խոսում ենք հետեւյալի մասին՝ մենք ունե՞նք ՍԴ, որն անաչառ է բոլոր խմբակցությունների նկատմամբ, ունե՞նք ՍԴ, որ անաչառ է բոլոր քաղաքական ուժերի նկատմամբ, թե ոչ: Այս հարցի քաղաքականացումը արել է ՍԴ նախագահը»:
Հարցին, թե որն է լինելու հաջորդ քայլը, նա պատասխանեց. «Եթե հանկարծ ՍԴ-ում մերժվի դիմումը, չընդունվի վարույթ, հիմնավորելով, որ չի պահպանվել այն ֆորմալ պայմանները, որ անհրաժեշտ է, ապա ԱԺ-ն կարող է այդ խնդիրները շտկելով կրկին դիմել ՍԴ: Բայց բոլոր ֆորմալ պահանջները պահպանված են եւ ՍԴ-ն ֆորմալ հիմք չունի մերժելու ԱԺ դիմումը: Իսկ եթե ՍԴ-ն քննի հարցը եւ որոշի չդադարեցնել Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները, ապա նույն հիմքերով ԱԺ-ն չի կարող նորից դիմել ՍԴ»:
Նա նաեւ հավելեց, որ Սահմանադրական փոփոխություններն այս գործընթացի հետ կապ չունեն, դրանք կարող են նախաձեռնվել անկախ այս գործընթացից:

Сожалею, что Конституционный суд до такой степени политизирован. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 4 октября председатель парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян.
На вопрос, можно ли квалифицировать заявление главы КС Грайра Товмасяна о том, что данный процесс политический, и все это преследует одну цель - нейтрализовать Конституционный суд как барьер на пути принятия политических решений, как давление на других членов суда, Варданян ответил: «Сожалею, что правовым процессам пытаются дать политическую оценку. Сожалею, что глава КС, которого считаю опытным юристом, проявляет  дискриминационный подход  в отношении фракций НС. Что значит - извиняюсь перед депутатами фракции партии «Процветающая Армения» за то, что не смогу ответить на их вопросы? То есть мы имеем КС, который беспристрастен в отношении всех фракций, мы имеем КС, который беспристрастен в отношении всех политсил, или нет? Именно председатель Конституционного суда политизировал этот вопрос».
На вопрос, каким будет следующий шаг, депутат ответил: «Если обращение в КС будет отклонено, не принято в производство с обоснованием, что не сохранены необходимые формальные условия, то НС может вновь обратиться в Конституционный суд, исправив все проблемы. Но все формальные требования соблюдены, и КС не имеет формальной основы для отклонения обращения НС. А если КС рассмотрит вопрос и решит не прекращать полномочия Грайра Товмасяна, то парламент уже не сможет вновь обратиться в КС на тех же основаниях».