ՄԱԿ-ը կոչ է անում Իրաքին արագ եւ թափանցիկ հետաքննել ոստիկանների եւ ցուցարարների բախումները, որոնց հետեւանքով տասնյակ մարդիկ են զոհվել։
«Մենք կոչ ենք անում Իրաքի կառավարությանը մարդկանց թույլ տալ ազատ իրականացնել իրենց կարծիք արտահայտելու եւ խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունքը»,- Ժնեւում լրագրողներին ասել է ՄԱԿ մարդու իրավունքների գրասենյակի մամուլի քարտուղար Մարթա Ուրտադոն։
Իրաքում չորրորդ օրն է՝ շարունակվում են բողոքները, որոնց հետեւանքով ոչ պաշտոնական տվյալներով զոհվել է 34 մարդ, տեղեկացնում է AFP-ն։
Ուրտադոն տեղեկացրել է, որ ՄԱԿ մարդու իրավունքների գրասենյակը հաստատել է 12 մահվան դեպքերը Բաղդադում՝ ավելացնելով, որ «հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվել են, ներառյալ անվտանգության ուժերի աշխատակիցները»։ «Տասնյակ ցուցարարներ կալանավորվել են, թեեւ նրանց մեծամասնությունը հետագայում  ազատ է արձակվել»,- ասել է նա։
Կոռուպցիայի, գործազրկության եւ ծառայությունների անբավարարության դեմ ցույցերն առաջին անգամ բռնկվեցին Բաղդադում երեքշաբթի, եւ այդ ժամանակվանից տարածվել են երկրի հարավում, որտեղ գերակշռում են շիաները, այն դեպքում, երբ հյուսիսային եւ արեւմտյան նահանգները համեմատաբար հանգիստ են։
«Մենք անհանգիստ ենք այն տեղեկություններից, որ անվտանգության ուժերը օգտագործել են մարտական փամփուշտներ որոշ շրջաններում, ինչպես նաեւ կրակել են արցունքաբեր գազի բալոններից անմիջապես ցուցարարների վրա»,- ասել է Ուրտադոն՝ ավելացնելով, որ «ցույցերի դեպքում ուժի կիրառումը պետք է լինի բացառիկ դեպքերում»։
«Բոլոր միջադեպերը, որոնցում անվտանգության ուժերի գործողությունները հանգեցրել են մահվան եւ վիրավորումների, պետք է անհապաղ, անկախ եւ թափանցիկ հետաքննվեն»,- ասել է նա։

ООН призывает Ирак быстро и прозрачно расследовать столкновения полицейских с демонстрантами,  в результате которых десятки людей погибли.
«Мы призываем правительство Ирака позволить людям свободно осуществлять свои права на свободу выражения мнений и мирных собраний», - сказала журналистам в Женеве пресс-секретарь офиса ООН по правам человека Марта Уртадо.
В Ираке четверты день продожаются протестчы, в результате которых по неофицаильным данным погибли 34 человека, передает AFP.
Уртадо сообщила, что офис ООН по правам человека подтвердил 12 из этих смертей в Багдаде, добавив, что «сотни людей получили ранения, включая сотрудников сил безопасности». «Десятки демонстрантов были задержаны, хотя большинство из них впоследствии были освобождены», - сказала она.
Демонстрации по поводу коррупции, безработицы и нехватки услуг впервые вспыхнули в Багдаде во вторник и с тех пор распространились на юг страны, где преобладают шииты, в то время как северные и западные провинции остаются относительно спокойными.
«Мы обеспокоены сообщениями о том, что силы безопасности использовали боевые патроны и резиновые пули в некоторых районах, а также стреляли из баллончиков со слезоточивым газом непосредственно по демонстрантам», - сказал Уртадо, настаивая на том, что при проведении демонстраций «применение силы должно быть в исключительных случаях».
«Все инциденты, в которых действия сил безопасности привели к смерти и ранениям, должны быть незамедлительно, независимо и прозрачно расследованы», - сказала она.