ՄԱԿ-ը կոչ է անում Իրաքին արագ եւ թափանցիկ հետաքննել ոստիկանների եւ ցուցարարների բախումները, որոնց հետեւանքով տասնյակ մարդիկ են զոհվել։
«Մենք կոչ ենք անում Իրաքի կառավարությանը մարդկանց թույլ տալ ազատ իրականացնել իրենց կարծիք արտահայտելու եւ խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունքը»,- Ժնեւում լրագրողներին ասել է ՄԱԿ մարդու իրավունքների գրասենյակի մամուլի քարտուղար Մարթա Ուրտադոն։
Իրաքում չորրորդ օրն է՝ շարունակվում են բողոքները, որոնց հետեւանքով ոչ պաշտոնական տվյալներով զոհվել է 34 մարդ, տեղեկացնում է AFP-ն։
Ուրտադոն տեղեկացրել է, որ ՄԱԿ մարդու իրավունքների գրասենյակը հաստատել է 12 մահվան դեպքերը Բաղդադում՝ ավելացնելով, որ «հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվել են, ներառյալ անվտանգության ուժերի աշխատակիցները»։ «Տասնյակ ցուցարարներ կալանավորվել են, թեեւ նրանց մեծամասնությունը հետագայում  ազատ է արձակվել»,- ասել է նա։
Կոռուպցիայի, գործազրկության եւ ծառայությունների անբավարարության դեմ ցույցերն առաջին անգամ բռնկվեցին Բաղդադում երեքշաբթի, եւ այդ ժամանակվանից տարածվել են երկրի հարավում, որտեղ գերակշռում են շիաները, այն դեպքում, երբ հյուսիսային եւ արեւմտյան նահանգները համեմատաբար հանգիստ են։
«Մենք անհանգիստ ենք այն տեղեկություններից, որ անվտանգության ուժերը օգտագործել են մարտական փամփուշտներ որոշ շրջաններում, ինչպես նաեւ կրակել են արցունքաբեր գազի բալոններից անմիջապես ցուցարարների վրա»,- ասել է Ուրտադոն՝ ավելացնելով, որ «ցույցերի դեպքում ուժի կիրառումը պետք է լինի բացառիկ դեպքերում»։
«Բոլոր միջադեպերը, որոնցում անվտանգության ուժերի գործողությունները հանգեցրել են մահվան եւ վիրավորումների, պետք է անհապաղ, անկախ եւ թափանցիկ հետաքննվեն»,- ասել է նա։

The UN calls on Iraq to quickly and transparently investigate clashes between police and demonstrators, which killed dozens of people, AL Jazeera reported
"We call on the Iraqi government to allow people to freely exercise their rights to freedom of expression and peaceful assembly," Marta Hurtado, spokeswoman for the UN rights office, told journalists in Geneva.
In Iraq, protests continue for a fourth day, leaving 34 people killed, according to unofficial data, AFP reported.
Hurtado said the UN Human Rights Office confirmed 12 of these deaths in Baghdad, adding that hundreds of people were injured, including members of the security forces.
“We are worried by reports that security forces have used live ammunition and rubber bullets in some areas, and have also fired tear gas cannisters directly at protestors. Any use of force must comply with applicable international human rights norms and standards. All incidents in which the actions of security forces have resulted in death and injury should be promptly, independently and transparently investigated," she said.