«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Հայաստանում ՏՏ աննախադեպ համաժողով է մեկնարկել: Այս օրերին Երեւանում կլինեն ՏՏ ոլորտի գիգանտ-առաջատարները` 70 երկրներից ավելի քան 2500 ներկայացուցչով: Համաշխարհային այս համաժողովի երեւանյան հավաքն անշուշտ կարեւոր է:
Բայց այս բարձր նշաձողին զուգահեռ արձանագրենք, որ Հայաստանում չկան Google-ի, Facebook-ի YouTube-ի, Instagram-ի կամ այսպիսի կորպորացիաների ներկայացուցչություններ: Այս ընկերությունները ձգտում են ներկայացուցիչներ ունենալ այն երկրներում, որտեղ շուկան մեծ է, հետեւաբար շահերն էլ: Այնպես որ, եթե խնդիր ունես, օրինակ, Google-ի, Facebook-ի կամ YouTube-ի հետ, կոնկրետ անլուծելի փաստի առջեւ կանգնես:
Այնինչ տեղեկատվական հարթակների հայաֆիկացումը հնարավորություն կտա հայ օգտատերերին օրինական ճանապարհով գումար աշխատել, երկիրն էլ ճանաչելի կդառնա տեղեկատվական քարտեզի վրա: Մինչդեռ նույնիսկ երեւանյան հզորագույն համաժողովի ֆոնին այս կորպորացիաների համար Հայաստանն, ըստ էության, ֆեյք երկիր է, որովհետեւ շատ օգտատերեր, այդ թվում` լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, փորձում են զարտուղի ճանապարհով այդ իրենց դիտումներով գումար աշխատել, ինչը, ի վերջո, արգելափակման է բերում` կանգնեցնելով ֆինանսական, ինչու չէ, նաեւ ստեղծագործական խոչընդոտների առջեւ:
Համաժողովում երեկ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը ընդգծեց, որ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը բանակցություններ է սկսել Youtube-ի եւ այլ մեծ կազմակերպությունների հետ, որոնց համար Հայաստանում տեղայնացում չունենք, սակայն այլ մանրամասների, արդյունքների նախարարը չանդրադարձավ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը զրուցել է Google Developer Group Armenia-ի համակարգող Վարդան Գրիգորյանի հետ: Այս ընկերությունում, ի դեպ, կարող են օգնել կապ հաստատելու հարցում, բայց խնդիրներին լուծում տալ չեն կարող: Վ. Գրիգորյանի խոսքով` Google-ը փոքր երկրներում հետաքրքրվածություն չունի: «Որոշակի խողովակներով իրենց փոխանցվել է, որ մենք չունենք այդ գործիքը, եւ շատ է հարկավոր։ Ու, ամենայն հավանականությամբ, պետք է որ սառույցը տեղաշարժվի, բայց չգիտեմ` երբ»,- ամփոփել է Վ. Գրիգորյանը: Այսինքն՝ հայ օգտատերերը պետք է առաջիկայում եւս հույսները կտրեն համացանցի միջոցով օրինական գումարներ աշխատելու, հետեւաբար հարկային դաշտում հաշվետու լինելու հեռանկարից»:

YEREVAN. – An unprecedented IT conference—the World Congress on Information Technology (WCIT) 2019—has kicked off in Armenia’s capital city of Yerevan, Zhoghovurd (People) newspaper reported.
“The Yerevan assembly of this world congress is certainly important. But alongside this high benchmark, let’s record that there are no Google, Facebook, YouTube, Instagram, or such corporations’ representations in Armenia. These companies strive to have representatives in countries where the market is large, and therefore the interests, too.
“However, the Armenianization of information platforms will enable Armenian users to make money legitimately, and the country will become recognizable on the information map. Meanwhile, even against the backdrop of the mightiest Yerevan congress, Armenia is essentially a fake country for these corporations because many users, including media representatives, are attempting to make money with their views by way of a short cut, which eventually leads to being blocked.
“The Zhoghovurd daily conversed with coordinator Vardan Grigoryan of Google Developer Group Armenia. (...). In V. Grigoryan’s words, Google has no interest in small countries. ‘They have been told through some channels that we [Armenia] don’t have that tool [for localization], and it’s very much needed. And, most likely, the ‘ice’ should move, but I don’t know when,’ V. Grigoryan concluded; that is, Armenian users should dash hopes in the near future, too, of the prospect for making legitimate money by way of online, and thus being accountable in the tax field,” Zhoghovurd wrote.