Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրեն Կրիստալինա Գեորգիեւան հայտարարել է, որ առեւտրային հակամարտությունները հանգեցրել են գլոբալ տնտեսական աճի «սինխրոն դանդաղեցմանը», հայտնում է CNBC-ն։
Պաշտոնը ստանձնելուց հետո իր երդմնակալության խոսքում Գեորգիեւան ներկայացրել է ԱՄՀ-ի նոր հետազոտությունը, որը ցույց է տալիս, որ առեւտրային հակամարտությունների գումարային արդյունքը կարող է մինչեւ 2020թ․ հանգեցնել համաշխարհային արտադրանքի ՀՆԱ-ի 700 մլրդ դոլարով կամ 0,8 տոկոսով կրճատմանը։
Հետազոտության մեջ հաշվի են առնված չինական ներկրումների վրա տուրքերի հայտարարված եւ ծրագրված բարձրացումը, որը նախատեսել էր ԱՄՆ նախագահը։ Նրա խոսքերով, ՀՆԱ-ի կորուստների զգալի մասը կկապվի գործնական վստահության եւ շուկայի բացասական արձագանքի հետ։
«2019թ․ մենք աշխարհի երկրների մոտ 90 տոկոսում ակնկալում ենք աճի դանդաղում։ Գլոբալ տնտեսությունը այժմ գտնվում է համաժամանակյա դանդաղեցման մեջ։ Դա նշանակում է, որ այս աճը կընկնի տասնամյակի սկզբից ամենացածր մակարդակի»,- ասել է Գեորգիեւան՝ նշելով, որ առեւտուրը «համարյա կանգ է առել»։
Նա նախազգուշացրել է, որ առեւտրում բեկումները կարող են հանգեցնել «մատակարարումների խախտված շղթաների, առեւտրի անհամաչափ ոլորտների, «թվային Բեռլինյան պատի», որը երկրներին ստիպում է ընտրություն կատարել տեխնոլոգիական համակարգերի միջեւ։
«Դա նշանակում է, որ անհրաժեշտ է գործ ունենալ սուբսիդիաների, ինչպես նաեւ մտավոր սեփականության իրավունքների եւ տեխնոլոգիաների փոխանցման հետ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ մոդեռնացված առեւտրային համակարգը կբացի ծառայությունների եւ էլեկտրոնային կոմերցիայի ներուժը։

Директор Международного валютного фонда Кристалина Георгиева заявила, что торговые конфликты привели к «синхронному замедлению»  глоабльного экономического роста, передает CNBC.
В своей инаугурационной речи после вступления в должность Георгиева представила  новое исследование МВФ, показывающее, что совокупный эффект торговых конфликтов может привести к сокращению мирового производства ВВП на 700 млрд долларов к 2020 году, или около 0,8%.
В исследовании учтены объявленное и запланированное повышение тарифов на китайский импорт,  которое запланировал президент США. По ее словам, значительная часть потерь ВВП будет связана с падением деловой уверенности и негативной реакцией рынка.
«В 2019 году мы ожидаем замедления роста почти в 90 процентах стран мира. Глобальная экономика в настоящее время находится в синхронизированном замедлении. Это означает, что рост в этом году упадет до самого низкого уровня с начала десятилетия», - сказала Георгиева, отметив, что  торговля «почти остановилась».
Она предупредила, что переломы в торговле могут привести к  «нарушенным цепочкам поставок, разрозненным торговым секторам, «цифровой Берлинской стене», которая заставляет страны выбирать между технологическими системами».
«Это означает, что необходимо иметь дело с субсидиями, а также с правами интеллектуальной собственности и передачей технологий», - сказала она, добавив, что модернизированная торговая система откроет потенциал услуг и электронной коммерции.