Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում տնտեսության աճի տեմպերը դանդաղում են, ժողովրդագրական իրավիճակը վատթարանում է, այս հարցերին կարող է օգնել միգրացիան, ասվում է Համաշխարհային բանկի զեկույցում, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում (ԵԿԱ) նշվում է տնտեսության աճի տեմպերի դանդաղում, ընդ որում՝ 2019 թվականին տնտեսական աճը տարածաշրջանում կազմում է 1,8 տոկոս, ինչն արտացոլում է տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղումը Ռուսաստանի Դաշնությունում եւ Թուրքիայում՝ տարածաշրջանի երկու խոշոր տնտեսություններում... ԵԿԱ տարածաշրջանում իրավիճակը վատթարանում է ժողովրդագրական միտումներով պայմանավորված, մասնավորապես՝ աշխատունակ տարիքի բնակչության թվաքանակի կրճատմամբ։ Միգրացիան կարող է նպաստել բարգավաճմանը տարածաշրջանում»,- ասվում է զեկույցում։
«Որպես կանոն, միգրանտները հիմնականում աշխատունակ տարիքի մարդիկ են, որոնք կարող են թուլացնել ժողովրդագրական ճնշումն ի հաշիվ աշխատուժի թվաքանակի աճի, արտադրողականության բարձրացման եւ տնտեսական աճի արագացման»,- կարծում է ՀԲ Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով գլխավոր տնտեսագետ Ասլի Դեմիրգյուչ-Քունթը։
Բանկը նշում է, որ վերջին 40 տարում իմիգրանտների բաժինը Եվրոպայում սրընթաց ավելացել է։ Այսօր աշխարհում երեք միգրանտներից մեկն ուղեւորվում է Եվրոպա։ Միջտարածաշրջանային միգրացիայի մակարդակը Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում նույնպես բարձր է, ընդ որում՝ էմիգրատների 80 տոկոսը տեղափոխվում է տարածաշրջանի այլ երկրներ։ Միեւնույն ժամանակ, հաճախ կա լուրջ ընդդիմություն միգրացիայի հանդեպ։ Դա կապված է այն բանի հետ, որ միգրացիայի առավելությունները դրսեւորվում են երկարաժամկետ հեռանկարում, այն դեպքում, երբ վնասները, ինչպիսին են հարկադրյալ տեղափոխումն ու գործազրկությունը, առաջ են գալիս անմիջապես եւ կենտրոնանում են որոշակի խմբերում։
Տնտեսական քաղաքականության մշակողները պետք է աջակցեն այդպիսի խմբերին վերուսուցման ծրագրերի, ինչպես նաեւ երիտասարդության ուսուցման համակարգի փոփոխությունների օգնությամբ, որպեսզի երիտասարդ մասնագետները չմրցակցեն պակաս որակյալ միգրանտների հետ։ Այդպիսի միջոցները կարող են ներառել ժամանակավոր սոցիալական նպաստների եւ գործազրկության ապահովագրական նպաստների վճարումները, ասվում է զեկույցում։
Միգրացիայի հետ են կապված նաեւ «ուղեղների արտահոսքի» վերաբերյալ մտագոհությունները դոնոր երկրներից՝ հանձինս որակյալ աշխատողների, քանի որ տարածաշրջանում կրթության ավելի բարձր մակարդակ ունեցող էմիգրանտների տոկոսը, որպես կանոն, ավելի բարձր է։ Բարձրագույն կրթություն ունեցող մարդիկ կազմում են Բոսնիա-Հերցեգովինայից էմիգրանտների ընդհանուր թվի 55 տոկոսը, Հայաստանից եւ Լիտվայից էմիգրանտների ավելի քան 40 տոկոսը եւ Ալբանիայից, Մոլդովայից, Հյուսիսային Մակեդոնիայից, Ղրղզստանից, Ղազախստանից, Ռումինիայից եւ Տաջիկստանից էմիգրանտների մոտ 40 տոկոսը։ Նման կայուն միտումները հաճախ ավելի խոր գլոբալ խնդիրների հետեւանք են եւ ոչ թե պատճառ։

Темпы роста экономики в Европе и Центральной Азии замедляются, демографическая ситуация ухудшается, помочь в решении этих вопросов может миграция, говорится в докладе Всемирного банка, передает РИА Новости
«В Европе и Центральной Азии (ЕЦА) отмечается замедление темпов роста экономики, при этом в 2019 году экономический рост в регионе составит 1,8%, что отражает снижение темпов экономического роста в Российской Федерации и в Турции – двух крупнейших экономиках региона... в регионе ЕЦА ситуация усугубляется в связи с ухудшением демографических тенденций, в частности, сокращением численности населения трудоспособного возраста. Миграция может способствовать процветанию в регионе», – говорится в документе.
«Как правило, в большинстве своем мигранты – это люди трудоспособного возраста, которые могут ослабить демографическое давление за счет роста численности рабочей силы, повышения производительности и ускорения экономического роста», - считает главный экономист ВБ по Европе и Центральной Азии Асли Демиргюч-Кунт.
Банк отмечает, что за последние 40 лет доля иммигрантов в Европе стремительно возросла. Сегодня один из трех мигрантов в мире направляется в Европу. Уровень межрегиональной миграции в Европе и Центральной Азии также высок, при этом 80% эмигрантов переезжают в другие страны региона. Вместе с тем, нередко отмечается серьезная оппозиция по отношению к миграции. Это связано с тем, что преимущества миграции проявляются в долгосрочной перспективе, тогда как издержки, такие как вынужденное перемещение и безработица, возникают сразу и сосредоточены в определенных группах.
Разработчикам экономической политики необходимо оказывать поддержку таким группам с помощью программ переобучения, а также изменения системы обучения молодежи таким образом, чтобы молодые специалисты не конкурировали с менее квалифицированными мигрантами. Такие меры могут включать выплату временных социальных пособий и страховых пособий по безработице, говорится в докладе.
С миграцией также связаны опасения по поводу «утечки мозгов» из стран-доноров в лице квалифицированных работников, поскольку в регионе процент эмигрантов с более высоким уровнем образования, как правило, выше. Люди с высшим образованием составляют 55% от общей численности эмигрантов из Боснии и Герцеговины, более 40% эмигрантов из Армении и Латвии и около 40% эмигрантов из Албании, Молдавии, Северной Македонии, Киргизии, Казахстана, Румынии и Таджикистана. Такие устойчивые тенденции часто являются следствием, а не причиной более глубоких проблем.