Պետք է ունենանք հստակ պատկերացում, որ եթե եկամտային հարկի մասով տալիս ենք որեւէ արտոնություն, նշանակում է ինչ-որ չափի գումար բյուջեն չի ստանում: Այս մասին այսօր «Ի՞նչ անել-2 տնտեսական հեղափոխություն. ընկալումը եւ գործարկումը» գիտագործնական խորհրդաժողովի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը` անդրադառնալով հիփոթեքային վարկավորման դեպքում եկամտային հարկից հետ վերադարձի սխեմային:
«Դա նշանակում է, որ բյուջետային ծախսերը այդ թիրախավորմամբ որոշակիորեն դեֆորմացվում են: Իրականում այնքան, որքան դա հնարավոր է կառավարելի թիրախավորել, կարծում եմ՝ օրենսդրությամբ այս պահի դրությամբ թիրախավորված է:
Հիմա բոլորս կարող ենք եկամտային հարկից նվազեցումներ անել, եթե առաջնային շուկայից գնում եմ բնակարաններ եւ օգտվում եմ հիփոթեքային վարկից: Դրանից ավել ինչ արտոնյալ, թիրախավորված կոնֆիգուրացիա իրականացնել հնարավոր է, չեմ կարող պատկերացնել»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ ֆինանսների նախկին նախարարը նշել էր, որ 55 մլն դրամի շեմը այս դեպքում վերանայման կարիք ունի նվազեցման ուղղությամբ, փոխվարչապետն արձագանքեց, որ 55 մլն դրամի շեմը սոցիալական շեմ է. «Դուք էլ կհամաձայնեք, որ 55 մլն դրամ արժեքով բնակարանի պարագայում դա բավականին ադեկվատ սոցիալական գին է: Վերանայման կարիքը չեմ տեսնում»:
Հարցին, թե արդյոք դրանով արհեստական պահանաջարկ չեն ձեւավորում, նա պատասխանեց. «Չեմ կարծում, որ դա ուղղակիորեն կապ ունի պահանջարկի հետ: Եթե մարդը ունի աշխատանք։ եւ կարող է ստանալ հիփոթեքային վարկ, ամեն դեպքում ինքը բնակարան կգնի: Ասել, որ այդ հարկային արտոնությամբ խրախուսվում է կամ նպաստում է, ոչ: Դա սոցիալական խնդիր է լուծում»:

Необходимо четкое видение относительно того, что если мы даем какую-то привилегию по части налога на доход, то, значит, бюджет недополучает какую-то сумму. Об этом заявил в беседе с журналистами 9 октября вице-премьер Правительства Армении Мгер Григорян, говоря о схеме возвращения налога на доход в случае ипотечного кредитования.
«Это означает, что бюджетные расходы с такой мишенью определенно деформируются. На самом деле насколько возможно управляемо держать эту цель, думаю, законодательно сейчас это и делается. Сейчас все мы можем прибегнуть к вычету из налога на доход, если я, к примеру, покупаю квартиру на первичном рынке и пользуюсь ипотечным кредитом. Что можно сделать больше этой привилегированной целевой конфигурации, не могу и представить», - заявил Григорян.
В ответ на замечание о том, что экс-глава Минфина заявил, что в этом случае порог в 55 млн. драмов надо пересмотреть в направлении понижения, вице-премьер подчеркнул, что это социальный порог. «И вы согласитесь, что квартира стоимостью в 55 млн. драмов – достаточно адекватная социальная цена. Я не вижу необходимости в пересмотре», - сказал он.
На вопрос, не сформируется ли таким образом искусственный спрос, Григорян ответил: «Не думаю, что это имеет прямую связь со спросом. Если человек работает и может получить ипотечный кредит, он в любом случае купит квартиру. Это всего лишь решает социальную проблему».