Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն այսօր քննադատել է Եվրամիությանը՝ կապված վերջինիս կողմից Սիրիայում Անկարայի գործողությունների դատապարտման հետ: Իր ելույթի ժամանակ, որը հեռարձակել է NTV հեռուստաալիքը, Թուրքիայի նախագահը սպառնացել է Եվրոպայում բացել փախստականների համար դռները, եթե Եվրոպան Թուրքիայի գործողությունները ներխուժում անվանի:
«Հե՜յ, Եվրամիություն, հավաքիր քեզ: Եթե դուք մեր գործողությունները փորձեք ներխուժում անվանել, ապա մեր գործը հեշտ է. մենք կբացենք դռները 3,6 մլն փախստականի համար»,- ասել է նա, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Նման սպառնալիքով Էրդողանը հանդես է եկել սեպտեմբերի 5-ին՝ ԵՄ-ին կոչ անելով Սիրիայում անվտանգության գոտի ստեղծելու հարցում սատարել Անկարային:

Президент Турции Тайип Эрдоган подверг в четверг Евросоюз критике за осуждение трансграничной операции Анкары «Источник мира» в Сирии. В ходе своего выступления, трансляцию которого вел телеканал NTV, турецкий лидер пригрозил открыть дверь для беженцев в Европу, если та назовет эту операцию вторжением.
«Эй, Европейский союз, возьми себя в руки! Если вы попытаетесь назвать нашу операцию вторжением, то наше дело простое - мы откроем наши пограничные переходы и выпустим 3,6 млн беженцев к вам», - заявил он, передает ТАСС.
С аналогичной угрозой Эрдоган выступил 5 сентября, призвав ЕС поддержать намерения Анкары по созданию зоны безопасности в Сирии.