Արցախի ժողովուրդն անթերի է իրացրել իր ինքնորոշման իրավունքը: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 11-ին, Ստեփանակերտում ընթացող Արցախի հարեկամների համաժողովի իր ելույթում նշեց Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
Անդրադառնալով ինքնորոշման իրավունքին, նա նշեց. «Սա իրավունք է, որն ամրագրված է ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ, որպես ՄԱԿ-ի երեք նպատակներից մեկը: Իրավունք, որին չի կարելի հակադրել որեւէ միջազգային իրավունքի սկզբունք, ներառյալ եւ առաջին հերթին տարածքային ամբողջականությունը: Իրավունք, որ գերակայում է ցանկացած այլ միջազգային փաստաթղթի հանդեպ, լինի երկկողմ, թե բազմակողմ: Եթե հակասություն կա ՄԱԿ-ի կանոնդրությամբ ամրագրված ինքնորոշման իրավունքի եւ որեւէ այլ միջազգային պայմանագրի դրույթի միջեւ, գործում է ինքնորոշման իրավունքը:
Մեր բոլորի պարտքն է սատարել եւ առաջնորդվել Արցախի ժողովրդի հստակ արտահայտված ինքնորոշման իրավունքով»:
Համաժողովի աջորդ թեման համագործակցությունն է. «Եթե մենք խորքային նայենք բոլոր զարգացումներին, ապա ըստ էության, այս հարցում խոչընդոտը հակաքաղաքակրթական ուժերն են: Իրականում պայքար է գնում քաղաքակրթությունների եւ հակաքաղաքակրթական ուժերի միջեւ: Այդ հակաքաղաքակրթական ուժերն անընդհատ խոչընդոտ են հանդիսանում մարդկության զարգացման համար: Պատահական չէ, որ Ցեղասպանություն վերապրած  հայ ժողովուրդը միշտ գտնվում է քաղաքակրթական ուժերի կողմը: Այսօր էլ մենք այդ երկու ուժերի բախումը տեսնում ենք Մերձավոր Արեւելքում, որտեղ իրենց բնօրրանում ոնչացվում են ավանդական, քաղաքակրթությունները, ժողովուրդներ, ազգեր, ցեղեր: Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ երբ խոսում ենք համագործակցության մասին, Արցախի համագործակցությունն իր բարեկամների հետ դա համագործակցություն է քաղաքակրթական ուժերի հետ:
Այսօր խնդիր կա բոլոր քաղաքակրթական ուժերի համատեղ ջանքերով միասնական լինել, որպեսզի հնարավոր չունենան գլուխ բարձրացնել հակաքաղաքկրական ուժերը»,-իր խոսքն ամփոփեց Շավարշ Քոչարյանը:

The people of Artsakh have flawlessly exercised their right to self-determination. Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan on Friday noted this at the “Cooperation for Justice and Peace” Forum of Artsakh Friends, in Artsakh’s (Nagorno-Karabakh) capital city Stepanakert.
Referring to the right to self-determination, he noted: “This is a right enshrined in the UN Charter as one of the three objectives of the UN. A right to which no principle of international law—including, first of all, territorial integrity—can be countered. A right that prevails over any other international document, be it bilateral or multilateral. If there is a contradiction between the right to self-determination enshrined in the UN Charter and the provision of any other international treaty, the right to self-determination applies.
“It’s the duty of us all to support and be guided by the clearly stated right of Artsakh people to self-determination.”
The next topic of the forum was cooperation.
“If we take a deep look at all the developments, in fact, the obstacle in this matter is the anti-civilizational forces,” the Armenian deputy FM noted, in this regard. “In fact, there is a struggle between civilizations and anti-civilizational forces. Those anti-civilizational forces are a constant obstacle to the development of mankind. It’s no accident that the Armenian people who survived the Genocide are always on the side of civilizational forces. Today, we see the clash of these two forces in the Middle East where traditional civilizations, peoples, nations, tribes are being annihilated in their cradle. All this proves that when we talk about cooperation, cooperation of Artsakh with its friends is cooperation with civilizational forces.
“Today there is a task to be united by the joint efforts of all civilizational forces so that the anti-civilizational forces will not be able to ‘raise their heads.’”