Ռուսաստանը թույլ չի տա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ոչ արդարացի լուծում: Այս մասին Ստեփանակերտում անցկացվող «Համագործակցություն հանուն արդարության եւ խաղաղության» միջազգային համաժողովի ժամանակ ասել է Պետդումայի ԱՊՀ, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով կոմիտեի փոխնախագահ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի ղեկավար Կոնստանտին Զատուլինը:
Հիշեցնելով, որ Ռուսաստանում բնակվում է 2 միլիոնից ավելի հայ՝ նա հավելել է, որ սա երկրի բնակչության ազդեցիկ եւ հարգարժան հատվածն է: Զատուլինի խոսքով՝ կայացման ճանապարհին ժողովուրդներն ու պետություններն անցնում են հրի ու ջրի եւ փառքի միջով: «Ես Ղարաբաղում բազմիցս եմ եղել: Եղել եմ Եվրոպայի եւ հետխորհրդային տարածքի առանց բացառության բոլոր հակամարտային գոտիներում: Մեծ տպավորություն է գործում այն, որ չնայած բոլոր զոհողություններին եւ տառապանքին, Արցախի ժողովուրդը ցուցադրում է խաղաղ կյանքի վիթխարի ձեռքբերումներ: Արցախում մարդիկ ապրում են լիարժեք կյանքով՝ դիմակայելով ցանկացած հավակնության»,- նշել է Զատուլինը:
Նրա խոսքով՝ բոլորս ակնկալում ենք եւ հույս ունենք, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում կգերիշխեն բարի կամքն ու սթափ մոտեցումը, եւ խաղաղությունը կվերադառնա այս հող:
Զատուլինն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը սատարում է խաղաղ լուծմանը եւ ամեն կերպ կանխում է ռազմական փորձերը: Նրա խոսքով՝ նման փորձ ձեռնարկվեց նաեւ 2016 թվականի ապրիլին, եւ Ռուսաստանն ամեն ինչ արեց այն ամենաարագ կերպով դադարեցնելու եւ պայթյունավտանգ լարվածությունը նվազեցնելու համար:
«ՌԴ-ն՝ որպես պետություն, թույլ չի տա ղարաբաղյան հակամարտության ոչ արդարացի լուծում: Ով էլ որ լինի վարչապետը կամ նախագահը, ռուս ժողովուրդն առաջին հերթին գնահատում է խիղճն ու արդարությունը: Իսկ նրանք ձեր կողմից են»,- ամփոփեց Զատուլինը:

Russia will not allow an unjust solution to the Nagorno-Karabakh conflict, said Deputy chair of the State Duma Committee on CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots, Head of the Institute of CIS Countries Konstantin Zatulin at the conference "Cooperation for Justice and Peace" held in Stepanakert.
Recalling that over 2 million Armenians live in Russia, he added that this is an influential and respected part of the country's population. According to Zatulin, on the path of formation, peoples and states pass through fire and water, and glory.
“I have been to Karabakh several times and visited without exception in all conflict zones of Europe and the post-Soviet space. The great impression is that, despite all the sacrifices and sufferings, the people of Artsakh demonstrate tremendous achievements in peaceful life. People in Artsakh live a full life, opposing any creeps,” he said.
According to him, we all expect and hope that good will and a sober approach to the settlement of the Karabakh conflict will prevail and peace will return to this land.
Russia promotes a peaceful solution and thwarts military attempts in every possible way. According to him, such an attempt was made in April 2016 and Russia did everything possible to halt and reduce the risk of explosion as soon as possible, he said.
“Russia as a state will not allow an unjust solution to the Karabakh conflict. Whoever the president or the prime minister is, the Russian people first of all value conscience and justice. And they are on your side,” he said.