Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ԱՊՀ երկրների առաջնորդներին կոչ է արել աջակցել Ուկրաինայի գործող իշխանությանը: Նա այս մասին հայտարարել է ուրբաթ Աշգաբադում ընթացող ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովում:
«Խոսելով Ուկրաինայում նոր իշխանության մասին՝ կցանկանայի ձեզ եւս կոչ անել աջակցել այդ իշխանությանը: Դուք տեսնում եք արդեն այդ իշխանությանը հետ շրջելու, զսպելու, տապալելու միտումը, բայց մենք պետք է հասկանանք, թե դրանից հետո Ուկրաինայում ով կգա իշխանության»,- նշել Լուկաշենկոն, որի խոսքը մեջբերել է ԲԵԼՏԱ գործակալությունը:
Լուկաշենկոն ասել է, որ ուկրաինական թեմայով դիրքորոշմամբ է հանդես եկել՝ կապված այն հանգամանքի հետ, որ ինքը, «ինչպես եւ Ռուսաստանի նախագահը, այս խնդրի մեջ շատ է ընկղմված»: «Որովհետեւ դա մեզ մոտ է տեղի ունենում»,- հավելել է Բելառուսի նախագահը:
Բելառուսի նախագահը նաեւ ԱՊՀ գործընկերներին է դիմել հետխորհրդային տարածքում սառեցված հակամարտությունները համատեղ լուծելու առաջարկով: «Միասին ենք եղել, միասին պատերազմել, եւ տեսեք, թե ինչ է կատարվում հետխորհրդային տարածքում: Քանի այդպիսի հակամարտություն կա: Ինչո՞ւ մենք այդ հարցերը չենք լուծում»,- հարցրեց Լուկաշենկոն: «Եթե մենք ինչ-որ բանի ընդունակ ենք, անհրաժեշտ է լուծել այդ խնդիրները, այդ սառեցված հակամարտությունները: Լուծել ազնվորեն, արդարացիորեն»,- հայտարարել է Բելառուսի նախագահը: Նա վստահ է, որ «չի կարելի այնպիսի իրավիճակ ստեղծել, երբ պետք է մարդկանց օգնության կանչել օվկիանոսի այն կողմից՝ օգնեք մեզ լուծել այս խնդիրները»: «Եկեք դրանք ինքներս լուծենք եւ նորերը չստեղծենք»,- կոչ է արել Բելառուսի նախագահը:

President of Belarus Alexander Lukashenko called on the leaders of the CIS countries to support the current government of Ukraine.
His remarks came on Friday at the summit of the CIS heads of state in Ashgabat.
“Speaking about the new government in Ukraine, I would like to urge you to support this government. You see a tendency to curtail this power, twist it, overthrow it, but we must understand who will come to power in Ukraine after that,” he said.
Lukashenko said that he took a position on the Ukrainian issue due to the fact that he “like the president of Russia, is very immersed in this problem.” “Because it is happening here,” the Belarusian president added.
The head of Belarus also appealed to his CIS colleagues with a proposal to jointly resolve frozen conflicts in the post-Soviet space. “They were together, they fought together, and look what is happening in the post-Soviet space. How many such conflicts. Why do not we solve these issues? ” Lukashenko wonders. “If we are capable of something, we must solve these problems, these frozen conflicts. Decide honestly, fairly,” the Belarusian president said. He is convinced that “you cannot create a situation where you need to call for help from across the ocean: help us solve these problems.” “Let's solve them ourselves and not create new ones,” the president of Belarus urged.