Հոկտեմբերի 11-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի պաշտոնեությանը` ուղեկցությամբ Պորտուգալիայում հիմնադրված Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության նախագահ Վահե Մխիթարյանի, տեղեկացնում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը:
Պարոն Վ. Մխիթարյանը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին տեղեկացրել է, որ այցը կազմակերպվել է Գալուստ Գյուլբենկյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանին նվիրված «Պորտուգալիայի օրերը Հայաստանում» միջոցառումների շրջանակներում եւ հույս է հայտնել, որ այն կնպաստի Հայաստանի եւ Պորտուգալիայի միջեւ կապերի առավել սերտացմանը:
Հայրապետական իր օրհնությունը բերելով ներկաներին` Նորին Սրբությունը բարձր է գնահատել հիմնադրամի առաքելությունը եւ այն օգտաշատ աշխատանքը, որ հիմնադրամի ջանքերով իրականացվում է Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի կյանքում:
Վեհափառ Հայրապետը գոհունակությամբ փաստել է, որ հիմնադրամի աջակցությամբ ժամանակին կարեւոր ձեռքբերումներ են արձանագրվել նաեւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում: Հիմնադրամի զորակցությամբ դեռեւս 1954 թվականին իրականացվեցին Միածնաէջ Մայր Տաճարի վերանորոգման աշխատանքները, այնուհետեւ կառուցվեց Մայր Աթոռի վանատունը: Հետագա տարիներին հիմնադրամը նպաստել է նաեւ Գեւորգյան հոգեւոր ճեմարանի գործունեությանը:
Հանդիպման ընթացքում Հայոց Հովվապետը խոսել է նաեւ Հայոց Եկեղեցու առաքելության եւ քրիստոնեական հավատի դերի մասին հայ ժողովրդի կյանքում: Նորին Սրբությունն ընդգծել է, որ քրիստոնեական զորեղ հավատքի շնորհիվ է, որ հայ ժողովուրդը կարողացել է դիմագրավել իրեն բաժին հասած բոլոր փորձություններին: Ըստ Հայրապետի, այդպիսի հավատի կրող էր նաեւ ազգի հարազատ զավակ, բարեգործ Գալուստ Գյուլբենկյանը:
Հանդիպմանը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը պատասխանել է նաեւ ներկաների հարցերին Հայ Առաքելական եւ Կաթոլիկ Եկեղեցիների փոխհարաբերությունների վերաբերյալ: Հիմնադրամի պաշտոնեությունը Վեհափառ Հայրապետին հրավիրել է այցելել Պորտուգալիա:

His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received officials of the Calouste Gulbenkian Foundation accompanied by President of the Portugal-Armenia Friendship Association Vahe Mkhitaryan at the Mother See of Holy Etchmiadzin, as reported the information system of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
Mkhitaryan informed the Catholicos of All Armenians that the visit was organized as part of the “Days of Portugal in Armenia” events dedicated to the 150th anniversary of Calouste Gulbenkian and voiced hope that it will help further strengthen the bonds between Armenia and Portugal.
His Holiness gave his blessings and highly appreciated the Foundation’s mission and the beneficial work that it carries out for Armenia and Armenians.
During the meeting, the Armenian Pontiff also talked about the mission of the Armenian Church and the role of Christianity in the lives of Armenians, emphasized that Christianity helped the Armenian people resist all the trials and tribulations that they faced and added that son of the Armenian nation, benefactor Calouste Gulbenkian was a bearer of Christianity.
His Holiness also answered questions about the relations between the Armenian Apostolic and Armenian Catholic Churches, and the officials of the Foundation invited the Supreme Patriarch to visit Portugal.