86 տարեկանում մահացել է խորհրդային տիեզերագնաց օդաչու, Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս Ալեքսեյ Լեոնովը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով Յուրի Գագարինի անվան տիեզերագնացների պատրաստման կենտրոնի մամուլի ծառայությանը։
«Այո, ցավոք, իրոք այդպես է»,- ասել է ՏՊԿ ներկայացուցիչը՝ պատասխանելով տիեզերագնացի մահվան մասին հարցին։
Ինչպես ասել են ՌԲԿ-ին ՏՊԿ մամուլի ծառայությունում, տիեզերագնացի հրաժեշտի արարողությունը եւ հուղարկավորությունը տեղի կունենան երեքշաբթի՝ հոկտեմբերի 15-ին, մոսկովյան ժամանակով ժամը 11.00-ին, մերձմոսկովյան Միտիշչիի Դաշնային զինվորական գերեզմանատանը։
ՏԱՍՍ-ը, հղում կատարելով տիեզերագնացի օգնականուհուն, ճշտում է, որ տիեզերագնացը մահացել է Բուրդենկոյի անվան Գլխավոր զինվորական կլինիկական հոսպիտալում երկարատեւ հիվանդությունից հետո։
1965 թվականի մարտին Լեոնովը դուրս է եկել բաց տիեզերք եւ դարձել պատմության մեջ առաջին մարդը, որն արել է դա։ Տասը տարի անց՝ 1975-ի հուլիսին, նա կատարել է երկրորդ թռիչքը, որի ժամանակ մասնակցել է խորհրդային «Սոյուզ-19» եւ ամերիկյան Apollo տիեզերանավերի կցմանը։
1970-1991 թվականներին նա եղել է Տիեզերագնացների պատրաստման կենտրոնի ղեկավարի տեղակալը։ Պաշտոնապես թոշակի անցնելուց հետո նա համագործակցել է տարբեր կազմակերպությունների հետ, օրինակ՝ եղել է Ալֆա բանկի տնօրենների խորհրդի առաջին փոխնախագահի խորհրդականը, եղել Baring Vostok ներդրումային հիմնադրամի խորհրդատվական խորհրդի անդամ։

На 86-м году жизни умер советский летчик-космонавт, дважды Герой Советского Союза Алексей Леонов. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу Центра подготовки космонавтов имени Юрия Гагарина.
«Да, к сожалению, это действительно так», — сказал представитель ЦПК, отвечая на вопрос о факте смерти космонавта.
Как уточнили РБК в пресс-службе ЦПК, похороны и прощание с космонавтом пройдут во вторник, 15 октября в 11:00 мск на Федеральном военном мемориальном кладбище в подмосковных Мытищах.
ТАСС со ссылкой на помощницу космонавта уточняет, что скончался космонавт в Главном военном клиническом госпитале имени Бурденко после продолжительной болезни.
В марте 1965 года Леонов совершил выход в открытый космос и стал первым человеком в истории, который сделал это. Спустя десять лет, в июле 1975-го, он совершил свой второй полет, во время которого участвовал в стыковке советского корабля «Союз-19» с американским Apollo.
С 1970 по 1991 год он был заместителем главы Центра подготовки космонавтов. После официального выхода на пенсию он сотрудничал с различными организациями, например был советником первого заместителя председателя совета директоров Альфа-банка, входил в консультационный совет инвестиционного фонда Baring Vostok.