Եղիսաբեթ II-ը երկուշաբթի կբացի բրիտանական խորհրդարանի նոր նստաշրջանը։ Միապետը կարտասանի այսպես կոչված գահական ճառը, որն ավանդույթի համաձայն՝ պատրաստվում է գործող կառավարության կողմից եւ ներառում է նրա հիմնական առաջնահերթությունները գալիք տարում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Այս անգամ խոսքը Պահպանողական կուսակցության նոր կառավարության (վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի գլխավորությամբ)  գործողության ծրագրի մասին է։ Այն իշխանության է եկել հուլիսի վերջին։
Press Association գործակալության տեղեկատվությամբ՝ կներկայացվեն 22 օրինագծեր, այդ թվում առողջապահության, հանրային անվտանգության եւ իրավակարգի ապահովման, երկաթուղիների կարգավորման, միգրացիոն քաղաքականության ոլորտներում։ Բայց ուղերձի գլխավոր թեման, որը սովորաբար տեւում է 10 րոպեից պակաս, պետք է դառնա Մեծ Բրիտանիայի ելքը ԵՄ-ից։
Ինչպես տեղեկացնում է գործակալությունը՝ հղում կատարելով կառավարության գրասենյակի աղբյուրին, թագուհին կհայտարարի այն մասին, որ խորհրդարան մտցվի Եվրամիությունից Brexit-ի մասին նախագիծ։ Բրիտանացի բանակցողներն այժմ բանավեճ են վարում Բրյուսելի հետ, որպեսզի մինչեւ հոկտեմբերի 17-18-ը գագաթաժողովին մնացած մի քանի օրում համաձայնեցնեն նոր գործարքը։ Դրանից հետո, եթե համաձայնությունը ձեռք բերվի, Ջոնսոնը պետք է այն անցկացնի խորհրդարանով։ Ավելի վաղ պատգամավորները երեք անգամ մերժել էին Brexit-ի մասին գործարքը, որն առաջարկել էր նախորդ վարչապետ Թերեզա Մեյը։ Նրան փոխարինած Ջոնսոնը խորհրդարանում ոչ մի քվեարկություն չի շահել, իսկ նրա կուսակցությունը վերջնականապես կորցրել է մեծամասնությունը։
Վարչապետը տանուլ է տվել նաեւ Գերագույն դատարանում։ Երկրի գլխավոր վերաքննիչ ատյաններից մեկն անօրինական է համարել նրա որոշումը՝ դադարեցնել խորհրդարանի աշխատանքը հինգ շաբաթով, որպեսզի պատրաստի գահական ելույթը։ Գերագույն դատարանի դատավորները միաձայն վճիռ են կայացրել՝ համաձայնելով Ջոնսոնի քննադատների հետ, որոնք դրանում տեսել են խորհրդարանականներին Brexit-ի ընթացքը որոշելուց հեռացնելու փորձ։
Ելույթ, որը երկար պատմություն ունի
Գահական ելույթի հանդիսավոր արարողությունը, որն ավելի քան 500 տարվա պատմություն ունի, ներառում է Համայնքների պալատի պատգամավորներից մեկի «պատանդառումը»՝ որպես թագուհուն ողջ եւ առողջ իր նստավայր վերադարձի երաշխավոր։ Բրիտանիայի միապետի պահապանները խուզարկում են պառլամենտի շենքը պայթուցիկ նյութերի հայտնաբերման համար՝ հիշատակելով Գայ Ֆոքսի եւ նրա հանցակիցների 1605 թվականի Վառոդի դավադրության մասին։
Թագուհին Վեսթմինսթերյան պալատ (այստեղ է տեղի ունենում բրիտանական խորհրդարանի նիստը) գալուց հետո վերահանդերձավորվում է, մասնավորապես՝ զգեստները փոխելու համար նախատեսված սենյակում հագնում է ձյունաճերմակ մանտիա եւ վերցնում գլխավոր պետական թագը՝ «Կոհինուր» ադամանդով, որի քաշը 105 կարատ է (ամենամեծերից մեկն աշխարհում)։
Զգեստը փոխելու սենյակից երթն ուղեւորվում է Լորդերի պալատ, որտեղ միապետը գահից կարդում է ուղերձը։
Լինելով թագուհի 1952 թվականից՝ 92-ամյա Եղիսաբեթը 65 անգամ գահական խոսք է կարդացել։ Միապետն այս արարողությունը բաց է թողել միայն երկու անգամ՝ 1959-ին եւ 1963-ին՝ հղիության պատճառով։
Պատգամավորները չորս-հինգ օր ունեն քննարկելու թագուհու ներկայացրած կառավարության գործունեության ծրագիրը, ինչից հետո փաստաթուղթը կներկայացվի քվեարկության։ Վերջին անգամ խորհրդարանը թագուհու գահական խոսքը մերժել է 1924-ին, երբ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնում էր պահպանողական Սթենլի Բոլդուինը։

Королева Великобритании Елизавета II откроет в понедельник новую сессию британского парламента. Монарх произнесет так называемую тронную речь, которая по традиции готовится действующим кабинетом министров и включает в себя его основные приоритеты на предстоящий год, передает ТАСС.
На этот раз речь идет о программе действия нового правительства Консервативной партии под руководством премьер-министра Бориса Джонсона. Оно пришло к власти в конце июля.
По информации агентства Press Association, будут представлены 22 законопроекта в том числе в области здравоохранения, обеспечения общественной безопасности и правопорядка, регулирования железных дорог, миграционной политики. Но главной темой послания, которое обычно длится менее 10 минут, должен стать процесс выхода Великобритании из ЕС.
Как информирует агентство со ссылкой на источник в правительственной канцелярии, королева заявит о том, что в парламент будет внесен проект соглашения с Евросоюзом о Brexit. Британские переговорщики сейчас ведут дискуссии с Брюсселем, чтобы за несколько дней, остающихся до саммита ЕС 17-18 октября, согласовать новую сделку. После этого, если соглашение будет достигнуто, Джонсону нужно будет провести его через парламент. Ранее депутаты трижды отклоняли сделку о Brexit, которую вносила предыдущий премьер-министр Тереза Мэй. Пришедший ей на смену Джонсон не выиграл ни одного голосования в парламенте, а его партия окончательно утратила большинство.
Премьер проиграл и в Верховном суде. Одна из высших апелляционных инстанций страны признала незаконным его решение приостановить работу парламента на пять недель, чтобы подготовить тронную речь. Судьи Верховного суда вынесли единогласный вердикт, согласившись с теми критиками Джонсона, которые видели в этом не что иное, как попытку отстранить парламентариев от определения хода Brexit.
Речь с долгой историей
Торжественная церемония произнесения тронной речи, история которой насчитывает более 500 лет, включает в себя «взятие в заложники» одного из депутатов Палаты общин в качестве гаранта возвращения королевы обратно в свою резиденцию в целости и сохранности. Стражники британского монарха (йомены) обыскивают здание парламента на предмет наличия взрывных устройств, памятуя о Пороховом заговоре Гая Фокса и его сообщников в 1605 году.
Королева после прибытия в Вестминстерский дворец (здание, где проходят заседания британского парламента) переодевается в гардеробной, в частности надевает белоснежную горностаевую мантию и главную государственную корону с ограненным алмазом "Кохинур" весом в 105 карат - одним из самых крупных в мире.
Из гардеробной процессия отправляется в Палату лордов, где монарх зачитывает с трона послание. Будучи королевой с 1952 года 93-летняя Елизавета произносила тронную речь 65 раз. Монарх пропустила эту церемонию всего дважды - в 1959 и 1963 году - из-за беременности.
У депутатов будет четыре-пять дней для обсуждения представленной королевой программы деятельности правительства, после чего документ будет выставлен на голосование. Последний раз парламент отвергал тронную речь королевы в 1924 году, когда пост премьера занимал консерватор Стэнли Болдуин.