Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով հոկտեմբերի 15-ից 18-ը Հայաստան են այցելելու աշխարհահռչակ «Airbus» ընկերության պաշտպանական եւ տիեզերական հարցերով փոխնախագահ Լիոնել Շամփոան եւ տարածաշրջանային պատասխանատու Վսեվոլոդ Կազակովը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից։
Նախագահ Սարգսյանի առաջին հանդիպումն ընկերության ղեկավարության հետ կայացել էր դեռեւս այս տարվա հունիսին Լը Բուրժեում անցկացված՝ Փարիզի միջազգային ավիացիոն ցուցահանդեսի շրջանակում. Արմեն Սարգսյանն այցելել էր ընկերության տաղավար, հանդիպել ղեկավարության հետ: Հենց այստեղ էլ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել Հայաստան այցելության եւ համագործակցության հնարավորությունների շուրջ քննարկումները շարունակելու վերաբերյալ:
«Airbus»-ը համաշխարհային տիեզերաօդային ոլորտի առաջատար ընկերություններից է, եւ Հայաստան այցի շրջանակում «Airbus»-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաները քննարկելու են մեր երկրի ոլորտային արդյունաբերությանն աջակցություն ցուցաբերելու հնարավորությունները: Ընկերությունը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ կրթական ծրագրերի իրականացմամբ, հայաստանյան ինստիտուտների հետ համագործակցության հաստատմամբ: Մասնավորապես, «Airbus»-ը պատրաստակամություն է հայտնել կրթական եւ վերապատրաստման ծրագրեր իրականացնել առաջատար ֆրանսիական տիեզերաօդային համալսարանի՝ Ավիացիայի եւ տիեզերքի Ազգային բարձրագույն դպրոցի մասնակցությամբ:
Օդանավերի արտադրությամբ զբաղվող «Airbus» ընկերությունը խոշորագույն ավիացիոն եւ տիեզերական ընկերությունն է Եվրոպայում: Այստեղ մշտապես կարեւորում են նորարարական լուծումների եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումը, ինչը նոր հնարավորություններ է ստեղծում թռիչքների ապագայի համար:

At the invitation of Armenian President Armen Sarkissian, Airbus delegation, including Lionel Champeaud, the company's vice president and Regional Manager Vsevolod Kazakov will visit Armenia, Armenian President’s press service reported.
President Sarkissian first meeting with the company's leadership was held in Paris in June at the International Aviation Exhibition in Le Bourgeois. Armen Sarkissian visited the company pavilion and met with management. It was here that an agreement was reached to continue discussions on the possibilities of visiting Armenia and cooperation.
Airbus is one of the leading companies in the world aerospace industry, and as part of their visit to Armenia, senior Airbus officials will discuss opportunities to support our country's industry. The company is interested in realizing educational programs with Armenia, establishing cooperation with Armenian institutes. In particular, Airbus has expressed its readiness to implement educational and training programs with the participation of the leading French Aerospace University, the National High School of Aviation and Space.