Այս պահին, երբ մենք նստած ենք այս լիագումար նիստերի դալիճում, մեր անդամ պետություններից մեկը՝ Թուրքիան, ռազմական գործողություն է ծավալում Սիրիայի քրդաբնակ տարածքներում: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 15–ին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ նախագահ Արարտ Միրզոյանը։
Նա մասնավորապես գրել է. «Մի քանի օրերի ընթացքում հարյուրավոր մարդիկ են զոհվել, իսկ տասնյակ հազարավորները՝ տեղահանվել: Այսօր Ղամիշլիում և Սիրիայի այլ քաղաքներում մարդիկ վտանգի տակ են նույն կերպ, ինչ Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ քաղաքում 2014 թվականին:
Ճակատագրի հեգնանքով այս արհավիրքները տեղի են ունենում այն նույն տեղում, նույն աշխարհագրական տարածքում, որտեղ հողի և ավազի մեջ են 100 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության զոհերի մնացորդները:
Եվ ես՝ որպես մի ազգի ներկայացուցիչ, որն ականատես է եղել և վերապրել է 20-րդ դարի ամենամեծ ողբերգություններից մեկը՝ մարդկության դեմ ուղղված այդ հանցագործությունը, կոչ եմ անում բոլոր խորհրդարանականներին բարձրացնելու իրենց տագնապի ձայնը Սիրիայում ստեղծված իրավիճակի շուրջ:
Միջազգային իրավունքը նկատմամբ հարգանքը, դրան հետևելը և պահպանելը 21-րդ դարում չի վերաբերում տնտեսությանը կամ աշխարհաքաղաքականությանը։ Այն նախևառաջ մարդկային կյանքերը փրկելու մասին է, նրանց իրավունքները և ազատությունները հարգելու մասին է, այն միջազգային հանրության բարոյականությունը և Միացյալ Ազգերի ոգին փրկելու մասին է:
Ես կոչ եմ անում Վեհաժողովի անդամներին դիմել գործողությունների: Ես կոչ եմ անում Միջխորհրդարանական միությանը՝ որպես կազմակերպության և այստեղ ներկայացված յուրաքանչյուր խորհրդարանի, անտարբեր չմնալ և պարզորոշ անընդունելի համարել Թուրքիայի գործողությունները և անհապաղ պահանջել դադարեցնել դրանք։
Հ.Գ. Ելույթն ընդհատվեց ծափերով, իսկ հետո տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ մոտենում էին ինձ և շնորհակալություն հայտնում ելույթի համար»։

Призываю Межпарламентский союз и каждого представленного здесь парламентария не оставаться равнодушными и осудить действия Турции. Об этом заявил на сессии Межпарламентского союза спикер парламента Армении Арарат Мирзоян, который оставил запись на своей странице в  Facebook.
«В этот момент, когда мы сидим в зале пленарных заседаний, одно из государств-членов организации - Турция, проводит военную операцию в курдонаселенных районах Сирии. Сотни людей были убиты и десятки тысяч перемещены в течение нескольких дней. Сегодня в Камышлы и других сирийских городах люди подвергаются риску так же, как и в 2014 году в населенном армянами сирийском городе Кесаб.
По иронии судьбы эти бедствия происходят в том же месте, на той же географической территории, где находятся останки жертв Геноцида армян, совершенного Османской империей 100 лет назад. И я как представитель нации, которая стала свидетелем и пережила одну из величайших трагедий 20-го века, этого преступления против человечества, призываю всех парламентариев поднять свой голос тревоги по поводу ситуации в Сирии.
Уважение к международному праву, его сохранение  в XXI веке не относятся к экономике или геополитике.  Речь, в первую очередь,  о спасении человеческих жизней, уважении их прав и свобод, морали международного сообщества и  сохранении духа Организации Объединенных Наций.
Я настоятельно призываю членов Ассамблеи предпринять соответствующие меры. Я призываю Межпарламентский союз и каждого представленного здесь парламентария не оставаться равнодушными и осудить действия Турции, потребовать немедленного прекращения этих действий.
P.S. Выступление было прервано аплодисментами, а потом представители разных стран подходили ко мне и благодарили за мою речь».