Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի հանդիպի ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսի հետ, որը մեկնում է Թուրքիա, տեղեկացնում է Lenta-ն՝ հղում կատարելով Sky News-ին։
«Ես նրա հետ չեմ խոսի»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։ Էրդողանի խոսքով՝ ամերիկյան պատվիրակությունը բանակցություններ է վարելու իրենց պաշտոնակիցների հետ, իսկ ինքը կխոսի միայն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։
«Երբ այստեղ գա Թրամփը, այդ ժամանակ էլ մենք կխոսենք»,- ընդգծել է նա։
Հոկտեմբերի 16-ին Փենսը մեկնել է Թուրքիա, որպեսզի քննարկի իրավիճակը Սիրիայի հյուսիսում, որտեղ Անկարան իրականացնում է «Խաղաղության ակունք» գործողությունն ընդդեմ Քրդստանի բանվորական կուսակցության եւ Ռուսաստանում արգելված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության։ Դրա սկսվելու մասին Էրդողանը հայտարարել էր հոկտեմբերի 9-ին։ Գրոհայինների եւ քրդերի դիրքերին հասցվում են Սիրիական ազատ բանակի կազմավորումների հետ համատեղ հարվածներ։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не будет проводить встречу с вице-президентом США Майком Пенсом, который направляется в республику, сообщает Lenta со ссылкой на Sky News.
«Я не буду с ним разговаривать», — сказал турецкий лидер. По словам Эрдогана, американская делегация будет вести переговоры со своими визави, а он будет говорить только с президентом США Дональдом Трампом.
«Когда сюда приедет Трамп, тогда мы и поговорим», — подчеркнул он.
16 октября Пенс направился в Турцию, чтобы обсудить ситуацию на севере Сирии, где Анкара проводит операцию «Источник мира» против Рабочей партии Курдистана и запрещенной в России террористической организации «Исламское государство». О ее начале Эрдоган объявил 9 октября. Удары по позициям боевиков и курдов наносятся совместно с формированиями Сирийской свободной армии.