ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը մտահոգություն է հայտնել՝ կապված Սիրիայի հյուսիսում հումանիտար իրավիճակի վատացման վտանգների եւ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների փախուստի հետ, սակայն չի հիշատակել այդ շրջանում քրդական ստորաբաժանումների վրա Թուրքիայի հարձակման մասին, հայտնում է Reuters-ը։
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Քելլի Քրաֆթը խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները Թուրքիային կոչ են արել «դադարեցնել ԻԳԻԼ-ի դեմ հաղթանակի քարոզչության խափանումը, դադարեցնել քաղաքացիական բնակչությանն  ուղղված սպառնալիքները, դադարեցնել սպառնալ տարածաշրջանի խաղաղությանը, անվտանգությանը եւ կայունությանը, դադարեցնել հարձակումները եւ անհապաղ հայտարարել կրակի դադարեցման մասին»։
ՄԱԿ ԱԽ-ն «խորը մտահոգություն է հայտնել ահաբեկիչների փախուստի առնչությամբ, ինչպես նաեւ մտահոգված է հումանիտար իրավիճակի հետագա վատացմամբ»։
Անվտանգության խորհրդի այսպիսի հայտարարությունները փոխզիջմամբ են ընդունվում։ Դիվանագետների խոսքերով, անցյալ հինգշաբթի հայտարարություն ընդունել չէր հաջողվել։
«Մենք խորապես ափսոսում ենք, որ Թուրքիան դեռեւս չի արձագանքել իր դաշնակիցների բազմաթիվ կոչերին, քանի որ մենք կարծում ենք, որ Թուրքիայի միակողմանի ռազմական գործողությունները չեն օգնի լուծել անվտանգության հիմնական խնդիրները»,- համատեղ հայտարարել են ՄԱԿ ԱԽ եվրոպական անդամները։

Совет Безопасности ООН выразил обеспокоенность рисками ухудшения гуманитарной ситуации на северо-востоке Сирии и побега террористов «Исламского государства», но не упомянул о нападении Турции на сирийских курдских ополченцев в этом районе, передает Reuters.
Посол США в ООН Келли Крафт  заявила заседания Совета, что Соединенные Штаты призвали Турцию «прекратить подрыв кампании по победе над ИГИЛ, прекратить угрожать гражданскому населению, перестать угрожать миру, безопасности и стабильности в регионе, прекратить его наступление и немедленно объявить о прекращении огня».
Совет Безопасности ООН «выразил глубокую обеспокоенность по поводу риска побега террористов, и также очень обеспокоен риском дальнейшего ухудшения гуманитарной ситуации».
Такие заявления Совета Безопасности принимаются консенсусом. По словам дипломатов, попытка принять заявление в прошлый четверг не удалась.
«Мы глубоко сожалеем о том, что Турция еще не отреагировала на неоднократные призывы своих союзников, поскольку мы считаем, что односторонние военные действия Турции не помогут решить основные проблемы безопасности», - заявили европейские члены  СБ ООН в совместном заявлении после заседания. «Продолжающиеся военные действия Турции серьезно подрывают стабильность и безопасность всего региона, приводя к новым гражданским страданиям, перемещению населения и серьезным препятствиям для доступа к гуманитарной помощи», - отметили они.