Եվամիությունից Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների մասին նոր գործարքը նախատեսում է մինչեւ 2020թ․ վերջը տեւող անցումային շրջան, եւ, հնարավոր է, եւս մեկ տարի, ընդ որում կողմերը գտել են «իրավաբանորեն գործող լուծում», որը թույլ կտա խուսափել իռլանդական լիարժեք սահմանից, ասել է Brexit-ի հարցով ԵՄ գլխավոր բանակցող Միշել Բարնյեն, հայտնում է Reuters-ը։
Բրիտանիան կձգտի ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո դաշինքի հետ կնքել ազատ առեւտրի մասին հավակնոտ համաձայնագիր, որը կնախատեսի զրոյական տուրքեր եւ քվոտաների բացակայություն, հայտնել է Եվրահանձնաժողովը։
Բորիս Ջոնսոնը վստահ է, որ գործարքը հավանության կարժանանա մինչեւ հոկտեմբերի 31-ը, երբ Բրիտանիան պետք է դուրս գա ԵՄ-ից, հայտնել է բրիտանացի վարչապետի ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ խորհրդարանում քվեարկությունը շաբաթ օրը տեղի կունենա։

Новая сделка об условиях выхода Британии из Евросоюза предусматривает переходный период продолжительностью до конца 2020 года и, возможно, еще год, при этом стороны нашли «юридически действительное решение», позволяющее избежать возникновения полноценной ирландской границы, сказал главный переговорщик ЕС по вопросам Brexit Мишель Барнье, передает Reuters.
Британия будет стремиться заключить амбициозное соглашение о свободной торговле с ЕС после выхода из блока, предусматривающее нулевые пошлины и отсутствие квот, сообщила Еврокомиссия.
Борис Джонсон уверен, что сделка может быть одобрена к 31 октября, когда Британия должна выйти из блока, сообщила представитель британского премьера, добавив, что голосование в парламенте должно состояться в субботу.