Ֆրանսիական իրավապահ մարմինների աշխատակիցները ձերբակալել են մի տղամարդու, որը մեղադրվում է Նյու Յորքում Համաշխարհային առեւտրի կենտրոնում 2001թ․ սեպտեմբերի 11-ի ոճով խոշոր ահաբեկչություն կազմակերպելու փորձի մեջ, հայտնում է Life-ը՝ հղում կատարելով France Info-ին։
Ֆրանսիական ՆԳՆ ղեկավար Քրիստոֆեր Կաստաները գործակալությանը պատմել է, որ կալանավորվածը ոգեշնչվել է «սեպտեմբերի 11-ով» եւ գրոհի իրագործման համար պատրաստվել է ինքնաթիռ առեւանգել։ Նախարարը նաեւ նշել է, որ սա երկրում հաբեկչությունների կանխման 60-րդ դեպքն է՝ սկսած 2013 թվականից։
Ոստիկանությունում լրատվամիջոցի աղբյուրների տեղեկատվությամբ՝ ձերբակալվածը Ֆրանսիայի 30-ամյա քաղաքացի է, որն ապրում է մայրաքաղաքի Օ Դե Սե թաղամասում։

French law enforcement has arrested a man accused of planning major terrorism in the manner of the September 11, 2001 attacks in New York, France Info radio network reported.
French Interior Minister Christophe Castaner told the agency that the arrestee was inspired by “9/11,” and he was preparing to hijack a plane to carry out this attack.
The minister also noted that this is the 60th case of terrorism prevention in France ever since 2013.
According to France Info’s sources at the French police, the arrestee is a 30-year-old French citizen who lives in capital city Paris.