Հայաստանի Հանրապետության հիմնական խնդիրն իր քաղաքացիների անվտանգության ապահովումն է։ Այս մասին «Դիմակայող Հայաստան» թեմայով լսումների ժամանակ, հոկտեմբերի 18-ին ասաց Պաշտպանության եւ անվտանգության խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանը բնական աղետների ծագման բարձր մակարդակ ունեցող երկրների թվում է։ «Հետեւաբար, անհրաժեշտ է առանձին մոտեցումներ ցուցաբերել եւ գործի դնել հատուկ մեխանիզմներ, որպեսզի բոլոր քայլերն ուղղվեն մեր քաղաքացիների եւ երկրի բարգավաճմանն ու անվտանգության ապահովմանը»,- ընդգծեց Քոչարյանը։
Միեւնույն ժամանակ, նրա խոսքով՝ այս լսումների հիմնական նպատակն է՝ «անել ընդհանոր եւ համաձայնեցված քայլ առաջ, դեպի անվտանգ եւ կայուն ապագա»։

Основная задача Республики Армения – это обеспечение безопасности своих граждан. Об этом в ходе парламентских слушаний на тему «Противостоящая Армения» 18 октября заявил председатель постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности Андраник Кочарян.
Он отметил, что Армения числится в списке стран с высоким уровнем потенциального возникновения природных бедствий. «Следовательно, необходимо проявлять отдельные подходы и задействовать особые механизмы, чтобы все шаги были направлены на процветание и обеспечение безопасности наших граждан и страны», - подчеркнул Кочарян.
При этом, по его словам, основная цель данных слушаний – «сделать общий и согласованный шаг вперед в сторону безопасного и стабильного будущего».