ԱՄՆ-ին եւ Թուրքիային հաջողվել է Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում հրադադարի շուրջ համաձայնության հասնել այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն առաջարկել է հրադադարը սահմանափակել կոնկրետ ժամկետով, գրում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրը:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսի եւ Էրդողանի բանակցությունները տեւել են ավելի քան 4 ժամ, շատ տարաձայնություններ են եղել, սակայն գլխավոր խնդիրը եղել է այն, որ Թուրքիան չի ցանկացել հրադադար սահմանել:
Զրույցի սկզբում Փենսն Էրդողանին ասել է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հարգում եւ գնահատում է նրան: Զրույցի ժամանակ ինչ-որ պահի թուրք պաշտոնյաները թվարկել են գործողությունների հետեւանքով իրենց կորուստները, Փենսը նրանց ասել է, որ ԱՄՆ պատվիրակության շատ անդամներ վետերաններ են եւ պատմել է, որ իր որդին եւս զինվորական է եղել: Փոխնախագահը ցավակցություն է հայտնել զոհված թուրքերի ընտանիքներին: Դա օգնել է նվազեցնել կողմերի միջեւ լարվածությունը, հաղորդում է ՌԲԿ-ը:
Բեկումնային պահ է տեղի ունեցել, երբ Էրդողանը պահանջել է հրադադարի կոնկրետ ժամկետ սահմանել:
«Էրդողանն ասել է, որ դա կարող է լինել 24 կամ 48 ժամ: Փենսն էլ հայտարարել է, որ դա կարճ ժամանակահատված է, եւ որ ինքը չի կարող անձամբ որոշում ընդունել»,- պատմել է աղբյուրը: Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ դրանից հետո կողմերը համաձայնել են 120 ժամ սահմանել, ապա անցել են այլ հարցերի քննարկմանը:

США и Турции удалось договориться о перемирии на северо-востоке Сирии после того, как турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган предложил ограничить прекращение огня конкретными временными рамками, пишет Reuters со ссылкой на источник.
По словам собеседника агентства, у вице-президента США Майка Пенса и Эрдогана, чьи переговоры длились более четырех часов, было много разногласий, однако главной проблемой было нежелание Турции идти на перемирие.
В начале беседы Пенс сказал Эрдогану, что президент Дональд Трамп уважает и ценит его. В какой-то момент во время беседы турецкие чиновники перечислили свои потери в результате операции, Пенс сказал им, что многие члены делегации США — ветераны и рассказал, что его сын тоже был военным. Вице-президент выразил соболезнования семьям погибших турков. Это помогло снизить напряжение между сторонами, передает РБК. https://www.rbc.ru
Переломный момент произошел, когда Эрдоган потребовал установить конкретный промежуток времени для прекращения огня, а не вводить такой режим навсегда.
«Эрдоган сказал, это могут быть 24 или 48 часов. Пенс заявил, что это очень короткий промежуток и он не может принять решение лично», — рассказал источник. По его словам, в ходе дальнейших дискуссий стороны согласились на 120 часов, после чего быстро добились прогресса и по другим вопросам.