Երեւանի հարգելի՛ բարեկամներ ու հյուրեր,
Երեւանի պատմամշակութային ժառանգությունը մեր արժեքների անբաժանելի մասն է: Այն պետք է պահպանել ու փոխանցել սերնդեսերունդ՝ որպես հպարտություն, որպես ազգային կենսունակության վկայություն, ոգեշնչման անփոխարինելի աղբյուր:
Երեւանը կարելի՛ է սիրել եւ պե՛տք է սիրել նաեւ նրա հանդեպ հոգատար ու սրտացավ լինելով:
Երեւանը միայն արտաքուստ է քարի քաղաք: Իրականում այն չափազանց նուրբ է ու զգայուն:
Երեւանը հիշողություն ունի:
Երեւանը լայնաժպիտ կանչում ու մեծահոգաբար ընդունում է բոլորիս:
Երեւանը ներողամիտ է, նույնիսկ նրա հանդեպ, ով նեղացած կամ տխուր է հեռացել՝ մեկ օր, մեկ ժամ, մեկ տարի կամ երեսուն տարի առաջ:
Երեւանն այսօր եւս մեկ էջ է ավելացնում շուրջ երեքհազարամյա իր պատմությանը: Այդ պատմությունը գրվում է ամեն մեկիս միջոցով՝ մեր աշխատանքի, մեր վերաբերմունքի, արարումի, խոհի միջոցով՝ հայրենիքում կամ նրա սահմաններից դուրս:
Սիրե՛նք Երեւանը, ամեն Աստծո օր մի միտք, մի երազանք, մի գաղափար հղանանք, դրանք գործ ու իրականություն դարձնենք՝ հանուն Երեւանի ու երեւանցու, հանուն Հայաստանի եւ համայն հայության:

Each of us has its own Yerevan, and they unite and become one and only, said Armenian President Armen Sarkissian on the occasion of Yerevan Day.
Yerevan belongs to all of us, no matter where where we are, he said adding that the cultural and historical heritage of Yerevan is an indivisible part of our values.
It must be preserved and passed on to generations, as pride, as evidence of a national biography, an indispensable source of inspiration, he added.
According to him, Yerevan can be loved and must be loved also being caring and attentive to it.
Yerevan 'is extremely gentle and sensitive. Yerevan has a memory. Yerevan, smiling broadly, is calling and generously receiving us all,' President added.