ԱԱԾ-ն հաղորդագրություն է  տարածել, որում ասվում է, թե ինչու են ծանուցագրեր ուղարկվել ՍԴ նախագահի ընտանիքի անդամներին:
«Հայտնում ենք, որ նյութերը նախապատրաստող ստորաբաժանման ղեկավարը նախապես փորձել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավարի միջոցով կապ հաստատել անձամբ ՍԴ նախագահի հետ՝ նրանից, իր օգնականից և ընտանիքի անդամներից բացատրություն ստանալու օրը, ժամը և վայրը համաձայնեցնելու նպատակով, սակայն նա զանգերին չի պատասխանել և կապի դուրս չի եկել, որից հետո, սահմանված կարգով ուղարկվել են ծանուցագրեր»,-ասվում է հայտարարությունում։
Ավելի վաղ ԱԱԾ-ն հայտարարություն էր տարածել, որ 2012-2014 թթ. ընթացքում ՀՀ արդարադատության նախարարության ենթակայության տակ գտնված Երևան քաղաքի Զաքյան փողոցի համար 2 հասցով շենքի՝ շուրջ 855 մլն դրամ արժեքով վերակառուցման շինարարական աշխատանքների իրականացման, ինչպես նաև Աբովյան ՔԿՀ և Սարի թաղում գտնվող միջնակարգ դպրոցի շուրջ 15 մլն դրամ արժեքով վերանորոգման ընթացքում թույլ տրված առերևույթ յուրացումների և չկատարված աշխատանքները պաշտոնատար անձանց կողմից ընդունելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նախապատրաստվող նյութերի շրջանակներում տվյալներ են ստացվել նշված շինարարական աշխատանքները իրականացրած ընկերության ներկայացուցչի կողմից պաշտոնատար անձին անհատույց շինանյութ հատկացնելու և շինարարական աշխատանքներ կատարելու վերաբերյալ, որի հետ կապված նաև բացատրություն է ստացվել ՍԴ նախագահ հորից՝ Վարդան Թովմասյանից:  Բացի այդ, վերջինիս առաջարկվել է նյութերով նշանակված դատաշինարարատեխնիկական և դատաապրանքագիտական համալիր փորձաքննության շրջանակներում փորձագետներին թույլատրել հետազոտել իրենց պատկանող առանձնատան տանիքը, ինչը սակայն, նրա կողմից մերժվել է:
Ընդ որում, ընդառաջելով Վ. Թովմասյանի ցանկությանը՝ նրան առաջարկվել է բացատրությունը տալ իր իսկ տանը, այդ նպատակով Վ․Թովմասյանի առանձնատուն է  այցելել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակից, սակայն նա, փոխելով դիրքորոշումը, նախընտրել է բացատրություն տալ ՀՀ ԱԱԾ վարչական շենքում՝ իր իսկ կողմից հրավիրված փաստաբանների ներկայությամբ:
Նախապատրաստվող նյութերով միջոցներ են ձեռնարկվում պետությանը պատճառված հնարավոր վնասի չափը ճշգրտելու, ինչպես նաև իրականում չկատարված աշխատանքները ընդունած պաշտոնատար անձանց պարզելու ուղղությամբ:

Служба нацбезопасности Армении объяснила, почему отправила повестки членам семьи главы КС Грайра Товмасяна.  «Сообщаем, что глава подразделения, готовящего материалы, заранее попытался связаться лично с председателем Конституционного суда Армении через руководителя аппарата КС республики, чтобы согласовать день, время и место получения разъяснений от него, его помощника и членов семьи, однако он не ответил на звонки и сам не вышел на связь. После этого и были отправлены повестки в установленном порядке», - отмечено в сообщении.
Ранее СНБ распространила информацию о том, что по факту злоупотреблений и принятия невыполненных работ со стороны должностных лиц в течение 2012-2014 гг. при осуществлении строительных работ по реконструкции здания на улице Закияна в Ереване, находящегося в ведении Министерства юстиции Армении, стоимостью примерно в 855 млн. драмов, а также ремонтных работ в УИУ «Абовян» и вокруг средней школы, расположенной в Сари Тахе, на сумму около 15 млн. драмов были получены данные от представителя компании, осуществившего упомянутые строительные работы, о безвозмездном выделении должностному лицу строительных материалов и проведении строительных работ. В связи с этим были получены разъяснения и от отца главы КС  Вардана Товмасяна.
Кроме того, последнему было предложено разрешить в рамках комплексной судебной строительно-технической и судебно-товароведческой экспертизы разрешить экспертам изучить крышу принадлежащего ему особняка, в чем, однако, было отказано. Причем, пойдя навстречу просьбе Товмасяна-старшего, ему было предложено дать разъяснения в своем же доме. В  связи с этим туда направился сотрудник СНБ, однако Вардан Товмасян предпочел дать разъяснения в административном здании СНБ в присутствии приглашенных им же адвокатов.  На основе подготовленных материалов предпринимаются меры для уточнения возможного размера ущерба, нанесенного государству, а также установления должностных лиц, которые приняли невыполненные в действительности работы.