Թուրքիայի բանակը գրավել է Ռաս էլ Այն սահմանամերձ քաղաքը, երբ այդտեղից հեռացել են «Սիրիական դեմոկրատական ուժերի» (SDF) արաբ-քրդական ջոկատները, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում կատարելով Սիրիայի պետական հեռուստատեսությանը:
Անցած շաբաթ թուրք զինվորականներն ու սիրիական զինված ընդդիմությունը վերահսկողություն են սահմանել Ռաս էլ Այն քաղաքի նկատմամբ: Իր հերթին SDF-ի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Թուրքիայի սահմանից զորքերի հեռացումը կսկսվի, երբ Թուրքիան թույլ կտա նրանց տարհանել մնացած մարտիկներին ու խաղաղ քաղաքացիներին շրջափակված սահմանամերձ քաղաքից:
Ավելի ուշ Թուրքիան եւ ԱՄՆ-ը պայմանավորվել են, որ Անկարան հինգ օրով կդադարեցնի գործողությունները Սիրիայում, որ սիրիական քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերը լքեն սահմանի երկայնքով 30-կիլոմետրանոց գոտին:
Արաբ-քրդական ջոկատների հրամանատար, Սիրիական դեմոկրատական ուժերի ներկայացուցիչ, գեներալ Մազլում Աբդին հայտարարել է, որ այդ համաձայնագիրը տարածվում է միայն Թել Աբյադ եւ Ռաս էլ Այն քաղաքների միջեւ ընկած գոտում, այսինքն՝ քրդերի կողմից վերահսկվող գոտու միայն մեկ երրորդ մասում: Սիրիայի հարցով ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ջեֆրին հաստատել է այդ տեղեկատվությունը՝ նշելով, որ Թուրքիան բանակցություններ է վարում Ռուսաստանի եւ Սիրիայի իշխանությունների հետ մնացած շրջանների հարցով:

Турецкая армия заняла приграничный город Рас эль-Айн после того, как его покинули арабо-курдские отряды «Сирийских демократических сил» (SDF), передает  РИА Новости со ссылкой на гостелевидение Сирии.
На прошлой неделе турецкие военные и сирийская вооруженная оппозиция взяли под контроль Рас эль-Айн. В свою очередь, представитель SDF заявил, что отвод сил от границы с Турцией начнется после того, как Турция разрешит им эвакуировать оставшихся бойцов и мирных жителей из окруженного приграничного города.
Позднее Турция и США договорились о том, что Анкара на пять дней остановит операцию в Сирии, чтобы дать силам самообороны сирийских курдов время покинуть 30-километровую зону вдоль границы.
Командующий арабо-курдскими отрядами Сирийских демократических сил генерал Мазлум Абди заявил, что это соглашение распространяется лишь на зону между городами Тель-Абъяд и Рас-эль-Айн - то есть лишь на треть контролируемой курдами приграничной зоны. Спецпредставитель США по Сирии Джеймс Джеффри подтвердил эту информацию, отметив, что по поводу остальных районов Турция ведет переговоры с Россией и сирийскими властями.