Թրամփը շարունակում է լավատեսությամբ նայել ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ առեւտրային պատերազմի դադարեցման գործարքի հնարավորությանը։ Նա նշել է, որ առեւտրային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները հաջողությամբ են ընթանում։
Անցյալ շաբաթ Թրամփը հույս էր հայտնել, որ առեւտրային գործարքի հոկտեմբերին հայտարարված առաջին փուլը կստորագրվի հաջորդ ամսվա կեսին, հայտնում է Reuters-ը։
Սպիտակ տանը կառավարության նիստի ժամանակ Թրամփը նշել էր, որ գործարքի երկրորդ փուլում հարցերն ավելի հեշտ կլուծվեն, քան առաջինում։
ԱՄՆ առեւտրային ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը լրագրողներին հայտնել էր, որ վարչակազմի նպատակը դեռեւս այն է, որպեսզի մինչեւ Ասիական-Խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության գագաթաժողովը, որը կկայանա Չիլիում, նոյեմբերի 16-17-ը, առաջին փուլն ավարտեն։ Նա հավելել է, որ կան չլուծված հարցեր, որոնք անհրաժեշտ է լուծել։

Президент Дональд Трамп продолжает с оптимизмом смотреть на возможность сделки по прекращению торговой войны США с Китаем. Он отметил, что переговоры по торговому соглашению проходят успешно.
На прошлой неделе Трамп выразил надежду, что первая фаза торговой сделки, объявленная ранее в октябре, будет подписана к середине следующего месяца, передает Reuters.
В Белом доме во время заседания кабинета в понедельник Трамп отметил, что на втором этапе сделки гораздо проще будет решить вопросы, чем на первом этапе.
Торговый представитель США Роберт Лайтхайзер сообщил журналистам, что цель администрации все еще состоит в том, чтобы завершить первую фазу к саммиту Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества, который состоится в Чили 16 и 17 ноября. Он добавил, что существуют нерешенные вопросы, которые необходимо решить.