McKinsey & Co.-ի փորձագետները կարծում են, որ բանկերի կեսը չի դիմանա առաջիկայում հնարավոր գլոբալ ճգնաժամին։ Բանկերի մեծ մասը բավարար չափով կապիտալի եկամտաբերություն չունի, որպեսզի դիմանա դժվարություններին։ Իսկ մոտ մեկ երրորդը միաժամանակ աշխատում է գերազանցապես աննպաստ շուկաներում, ասվում է ճյուղի վիճակի մասին զեկույցում, գրում է Hightech+-ը։
Իր հետազոտության ընթացքում McKinsey-ն գնահատել է 1000 բանկ զարգացած եւ զարգացող երկրներում։ Մեկ երրորդի կապիտալի եկամտաբերությունը վերջին երեք տարում 1,6 տոկոսի մակարդակին է։ Դա անթույլատրելի է։
«Մենք կարծում ենք, որ գտնվում ենք տնտեսական ցիկլի վերջում, եւ հիմա բանկերը պետք է ձեռնարկեն համարձակ քայլեր, որովհետեւ նրանք բնավ հիանալի վիճակում չեն,- ասել է McKinsey-ի ավագ գործընկեր Կաուզիկ Ռաջգոպալը։- Ցիկլի վերջում ոչ ոք չի կարող իրեն թույլ տալ վայելել դափնիները»։ Խոցելի բանկերի մեծ մասը գտնվում է Եվրոպայում եւ Ասիայի երկրներում։
McKinsey-ն բանկիրներին կոչ է անում գործել երկու ուղղությամբ։ Առաջին տարբերակ. զարգացնել նոր տեխնոլոգիաներ, դա կբարձրացնի բիզնեսի եկամտաբերությունը։ Երկրորդ՝ նախատեսել խոշոր միաձուլումներ, դա կավելացնի կապիտալի պահուստները։
Bloomberg-ը նշում է, որ վերջին տասնամյակում բանկերի համար ավանդական առաջարկներով շուկա են դուրս գալիս, մի կողմից, հավակնոտ ֆինտեխսթարթափեր, մյուս կողմից՝ խոշորագույն IT ընկերություններ՝ Apple-ի եւ Google-ի գլխավորությամբ։ Բանկիրները մինչ այժմ համաձայնության չեն հասել այն հաշվով՝ արժե՞ արդյոք փորձել մրցակցել, թե՞ համագործակցել նրանց հետ։
Որոշ բանկեր ընդլայնում են վարկային պորտֆելը, ինչը բարձրացնում է բիզնեսի ռիսկերը։ Գրեթե բոլորը նվազեցնում են դեպոզիտների տոկոսադրույքները, այնպես որ՝ ավելի շատ հաճախորդներ են ուշադրություն դարձնում մասնավոր ներդրումավորման հնարավորություններին։
Միեւնույն ժամանակ, McKinsey-ի փորձագետները ճգնաժամն անխուսափելի չեն համարում։ «(Ատենակալների) ժյուրին դեռ վճիռ չի կայացրել՝ արդյո՞ք շուկայի ընթացիկ անորոշությունը կհանգեցնի անխուսափելի ռեցեսիայի, թե՞ դանդաղ աճի երկարատեւ շրջանի։ Փաստն այն է, որ աճը դանդաղել է... Հավանաբար, սա վերջին փիթ-սթոպն է այս ցիկլում բանկերի համար, որպեսզի արագ վերիմաստավորեն բիզնես-մոդելները եւ ընդլայնեն իրենց մասշտաբները»։

Эксперты McKinsey & Co. считают, что половина банков не переживет вероятного в ближайшем будущем глобального кризиса. У большинства банков недостаточная доходность на капитал, чтобы пережить трудности. А около трети к тому же работают преимущественно на неблагоприятных рынках, говорится в докладе о состоянии отрасли, пишет Hightech+.
В ходе своего исследования McKinsey оценила 1000 банков в развитых и развивающихся странах. У трети доходность на капитал за последние три года находится на уровне 1,6%. Это недопустимо.
«Мы полагаем, что находимся в конце экономического цикла, и сейчас банкам необходимо предпринимать смелые шаги, потому что они отнюдь не в отличной форме, — сказал Каузик Раджгопал, старший партнер McKinsey. — В конце цикла никто не может позволить себе почивать на лаврах». Большинство уязвимых банков расположены в Европе и странах Азии.
McKinsey призывает банкиров действовать в двух направлениях. Первый вариант — развивать новые технологии, это повысит доходность бизнеса. Второй — планировать крупные слияния, это увеличит резервы капитала.
Bloomberg указывает, что за последнее десятилетие с традиционными для банков предложениями на рынок выходят, с одной стороны, амбициозные финтех-стартапы, а с другой — крупнейшие IT-компании во главе с Apple и Google. И среди банкиров до сих пор нет согласия насчет того, стоит ли пытаться с ними конкурировать или лучше наладить сотрудничество.
Получать стабильный доход, просто выдавая кредиты за счет собранных депозитов, все сложнее.
Некоторые банки расширяют кредитный портфель — что повышает риски бизнеса. Почти все — снижают ставки по депозитам, так что все больше клиентов обращают внимание на возможности для частного инвестирования.
В то же время эксперты McKinsey не считают кризис неизбежным будущим. «Жюри [присяжных] еще не вынесло вердикта насчет того, приведет ли текущая неопределенность рынка к неизбежной рецессии или же длительному периоду медленного роста. Факт в том, что рост замедлился… Вероятно, это последний пит-стоп в этом цикле для банков, чтобы быстро переосмыслить бизнес-модели и расширить их масштабы».