Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատը, հրաժարվել է շտապ կարգով ընդունել ԵՄ-ից երկրի դուրս գալու մասին համաձայնագիրը՝ նոր պարտության մատնելով վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին։ Դա, հավանաբար, կհանգեցնի Brexit-ի նոր հետաձգմանը եւ արտահերթ ընտրությունների, հայտնում է BBC-ն։
Ջոնսոնը հայտարարել է, որ օրենքի քննարկման հարցում դադար կտրվի՝ Բրյուսելի հետ խորհրդակցությունների համար։
Համայնքների պալատը ձայների 322-ը 308-ի հարաբերակցությամբ հետաձգել է  կառավարության արագացված տեմպերով (որպեսզի հասցնեն մինչեւ Brexit-ի օրը՝ հոկտեմբերի 31-ն ընդունել համաձայնագրի վավերացման մասին օրենքը) առաջարկը։
Ավելի վաղ երեքշաբթի օրը Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել էր, որ եթե արագացված գրաֆիկը պատգամավորների կողմից մերժվի, իսկ Եվրամիությունը որոշի Բրիտանիային երկարաժամկետ դադար տալ, ապա ինքը հետ կկանչի համաձայնագիրը եւ դրա փոխարեն կաշխատի, որպեսզի մոտ ապագայում արտահերթ ընտրություններ կազմակերպվեն։
Մինչ Համայնքների պալատը կմերժեր Brexit-ի գործընթացում արագացված գրաֆիկը, պատմական պահ եղավ՝ պատգամավորներն առաջին անգամ քվեարկեցին Եվրամիությունից դուրս գալու նախագծի օգտին։

Палата общин нанесла новое поражение премьер-министру Борису Джонсону, отказавшись в срочном порядке принимать соглашение о выходе Британии из ЕС. Это почти наверняка приведет к новой отсрочке брексита и досрочным выборам, передает BBC.
Борис Джонсон объявил, что в рассмотрении закона будет сделана пауза для консультаций с Брюсселем.
Палата общин с соотношением голосов 322 на 308 отклонила предложение правительства в ускоренном темпе, чтобы успеть до дня брексита, 31 октября, принять закон о ратификации соглашения о выходе Британии из Евросоюза.
Ранее во вторник Борис Джонсон заявил, что если ускоренный график будет отвергнут депутатами, а Евросоюз решит дать Британии долгую отсрочку, то он отзовет соглашение из парламента и вместо этого будет добиваться проведения выборов в самое ближайшее время.
Перед тем, как Палата общин отвергла ускоренный график, в процессе брексита случился исторический момент: депутаты впервые проголосовали за проект соглашения о выходе из Евросоюза.
За то, чтобы принять закон о ратификации соглашения в промежуточном, втором чтении, выступили 329 депутатов, против - 299.
До этого Палата общин весной трижды отвергла проект соглашения, составленный Евросоюзом и правительством Терезы Мэй, а 19 сентября решила повременить с одобрением нового проекта, привезенного из Брюсселя командой Бориса Джонсона.